„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Brexit“ žaliems: kokie pokyčiai laukia lietuvių, turinčių nuolatinio JK gyventojo statusą?

Jungtinei Karalystei (JK) ruošiantis pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES), 15min paaiškina, ką po „Brexit“ privalės padaryti lietuviai, turintys nuolatinio JK gyventojo statusą ir norintys gauti jį patvirtinantį dokumentą.
Eisena prieš „Brexit“
Eisena prieš „Brexit“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ilgai derėjęsi Londonas ir Briuselis susitarė, kad po pasitraukimo iš Bendrijos 2019-ųjų kovo 29 dieną JK gyvenantiems ES piliečiams bus užtikrintos tokios pat sąlygos kaip ir prieš „Brexit“.

Oficialioje JK vyriausybės internetinėje svetainėje perspėjama, kad kol kas šalyje gyvenantiems ES piliečiams nereikia nieko daryti. Kitaip tariant, nebūtina skubėti pateikti prašymų dėl naujų dokumentų išdavimo.

Po išstojimo iš Bendrijos Jungtinėje Karalystėje gyvenančių ES piliečių statusas nesikeis, jie ir toliau galės naudotis valstybinėmis lėšomis bei paslaugomis.

Į JK atvykę „Brexit“ įgyvendinimo laikotarpiu – nuo 2019 m. kovo 30 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d. – galės pasilikti pagal tas pačias sąlygas, tačiau turės užsiregistruoti, jei nuspręs pasilikti ilgiau nei 3 mėnesius.

Kas keičiasi „nuolatiniams gyventojams“?

JK vyriausybė informuoja, kad asmenys, kurie iki 2020 m. gruodžio 31 d. bus nuolat ir teisėtai šalyje pragyvenę penkerius metus, galės kreiptis dėl neterminuoto leidimo pasilikti, įgydami nuolatinio gyventojo statusą (angl. „settled status“).

JK gyvenantiems ES piliečiams reikės šį statusą įrodančio dokumento.

„Šis statuso dokumentas bus įrodymas (pavyzdžiui, darbdaviams arba viešųjų paslaugų teikėjams), kad jie turi leidimą gyventi ir dirbti čia ateityje“, – rašoma internetinėje svetainėje gov.uk.

JK gyvenantiems užsieniečiams, jau turintiems nuolatinio gyventojo statusą, šiuo metu tai įrodantis dokumentas po „Brexit“ nebegalios – jį reikės pakeisti nauju.

Internete pasklido gandai apie prašymo išduoti dokumentą kainą – menamos sumos svyruoja nuo 60 iki 1 200 svarų (nuo 68,5 iki 1 371 euro).

JK vyriausybė informuoja, kad „prašymo pateikimo mokestis nebus didesnis nei kaina, kurią Jungtinės Karalystės piliečiai moka už JK pasą“.

Nuo 2018-ųjų pateikusieji prašymą internetu už britišką pasą sumoka 75,5 svaro (86,30 euro), užpildę popierinę formą pašte – 85 svarus (97,16 euro). Tai – standartinio 34 puslapių paso kaina. Visą kainyną rasite čia.

Vadinasi, prašymo pateikimo mokestis neviršys 85 svarų (97,16 euro).

JK vyriausybės internetinėje svetainėje gov.uk pranešama, kad tie, kurie turi galiojantį nuolatinio gyventojo statusą patvirtinantį dokumentą, prašymą dėl naujo dokumento išdavimo po „Brexit“ galės pateikti nemokamai.

JK vyriausybės internetinėje svetainėje gov.uk pranešama, kad tie, kurie jau turi galiojantį nuolatinio gyventojo statusą patvirtinantį dokumentą, prašymą dėl naujo dokumento išdavimo po „Brexit“ galės pateikti nemokamai.

Planuojama, kad internetinė paraiškų forma bus paskelbta 2018 m. pabaigoje.

Kaip ir minėta anksčiau, skubėti – nebūtina: iki 2020 m. gruodžio 31 d. JK gyvenantiems ES piliečiams nereikia kreiptis dėl dokumento, įrodančio, kad jie gali gyventi Jungtinėje Karalystėje.

„Tam, kad asmenys turėtų pakankamai laiko pateikti prašymą, ši programa bus taikoma iki 2021 m. birželio 30 d. Šio laikotarpio metu jūsų teisės JK bus apsaugotos. Jei pateiksite prašymą pagal šią programą, bet negausite sprendimo iki šio laikotarpio pabaigos, galėsite toliau gyventi čia, kol bus priimtas sprendimas“, – rašoma svetainėje gov.uk.

„Scanpix“/AP nuotr./Demonstracija už ES
„Scanpix“/AP nuotr./Demonstracija už ES

Vadinasi, Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ES piliečiai prašymui dėl nuolatinio gyventojo statusą patvirtinančio dokumento pateikti turės šešis mėnesius.

Kaip pateikti prašymą?

Jungtinės Karalystės vyriausybė žada palengvinti prašymų pateikimo procesą – esą jis taps greitesnis ir patogesnis. Žadama pasinaudoti vyriausybės jau turimais duomenimis – taip sumažės dokumentų, kuriuos turi pateikti JK gyvenantys ES piliečiai, skaičius.

Svetainėje gov.uk rašoma, kad Jos Didenybės mokesčių ir muito (angl. HMRC) užimtumo įrašai parodys pateikusiųjų prašymą darbo istoriją Jungtinėje Karalystėje.

Vadinasi, pagal šią programą prašymą teikiantiems ES piliečiams reikės kartu pateikti asmens tapatybės dokumentą ir naujausią nuotrauką bei nurodyti visus teistumus.

Vadinasi, pagal šią programą prašymą teikiantiems ES piliečiams reikės kartu pateikti asmens tapatybės dokumentą ir naujausią nuotrauką bei nurodyti visus teistumus.

JK vyriausybė informuoja, kad, pateikiant prašymą dėl „nuolatinio gyventojo statusą“ įrodančio dokumento išdavimo, JK gyvenantiems piliečiams nereikės pasiaiškinti už kiekvieną kelionę iš Jungtinės Karalystės, įrodyti, kad jie turi visavertį sveikatos draudimą, ir pateikti pirštų atspaudus.

SVARBU! Nors ES piliečiams, norintiems gauti nuolatinio gyventojo statusą patvirtinantį dokumentą, nereikės pateikti įrodymų, kad jie turi visavertį sveikatos draudimą, jis vis tiek bus reikalingas norint naudotis JK sveikatos apsaugos sistemos paslaugomis.

Teistumas gali pakišti koją

ES piliečiai, kurie į JK atvyks iki 2020 m. gruodžio 31 d., tačiau nebus šalyje teisėtai pragyvenę penkerius metus, galės pateikti prašymą pasilikti Jungtinėje Karalystėje tol, kol pasieks penkerių metų ribą.

Pragyvenę šalyje penkerius metus, jie taip pat galės pateikti prašymą dėl nuolatinio gyventojo statuso suteikimo.

ES piliečių šeimos nariai, iki 2020 m. gruodžio 31 d. prisijungę prie JK gyvenančių artimųjų, po to, kai šalyje pragyvens penkeris metus, taip pat galės pateikti prašymą dėl nuolatinio gyventojo statuso suteikimo.

„Artimiausi šeimos nariai (sutuoktiniai, civiliniai ir nesusituokę partneriai, išlaikomi vaikai ir anūkai, išlaikomi tėvai ir seneliai) galės prisijungti prie ES piliečių po JK pasitraukimo, jei jų santykiai egzistavo 2020 m. gruodžio 31 d.“, – rašoma internetinėje svetainėje gov.uk.

Tiesa, tiek JK gyvenančių ES piliečių, tiek jų artimųjų prašymas gali būti atmestas dėl teistumo už sunkius kriminalinius nusikaltimus arba dėl saugumo priežasčių.

Tiesa, tiek JK gyvenančių ES piliečių, tiek jų artimųjų prašymas gali būti atmestas dėl teistumo už sunkius kriminalinius nusikaltimus arba dėl saugumo priežasčių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų