„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 05 03 /14:12

„Brexit“: Britanija „nesileis bauginama", ES finansinių reikalavimų nevadina bausme

Didžiosios Britanijos „Brexit“ ministras Davidas Davisas trečiadienį perspėjo, kad šalis nesileis bauginama per būsimas derybas su Europos Sąjunga ir atmetė pareiškimus, kad jos išstojimo sąskaita gali siekti 100 mlrd. eurų.
Davidas Davisas
Davidas Davisas sako per „Brexit“ derybas nesileisianti bauginama / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Mes į šias derybas einame ne kaip prašytojai, o kaip derybininkai“, – sakė D.Davisas.

Jis atmetė laikraščio „Financial Times“ pranešimą, kuriame užsimenama, kad prieš išstodama Britanija turės apmokėti iki 100 mlrd. eurų sąskaitą.

Šis skaičius yra gerokai didesnis nei anksčiau minėti 60 mlrd. eurų ir D.Davisas televizijos ITV laidai „Good Morning Britain“ pasakė: „Mes 100 milijardų nemokėsime.“

Tačiau jis pridūrė, kad finansine prasme šalis „vykdys savo tarptautinius įsipareigojimus“.

Jis taip pat atmetė laikraščio „The Times“ pranešimą, kad Europos Komisija neleis ministrei pirmininkei Theresai May derėtis su kitais ES lyderiais.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Theresa May Bendruomenių rūmuose
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Theresa May Bendruomenių rūmuose

„Derybose yra dvi šalys, ir kita šalis nenurodys, kas ką privalo daryti. Ji (Th.May) vadovaus mūsų deryboms. Aš ją remsiu“, – transliuotojo BBC radijui sakė D.Davisas.

Didėjant įtampai, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) trečiadienį pristatys rekomendacijas deryboms.

T.May, kuri dalyvauja pirmalaikių visuotinių rinkimų kampanijoje, šią savaitę buvo priversta gintis dėl nutekintos informacijos apie katastrofiškus pietus su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michelis Barnier
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michelis Barnier

Reaguodama ji antradienį gyrėsi, kad per derybas bus „velniškai sunkiai sukalbama moteris“. Taip ją yra pavadinęs vienas buvęs bendradarbis.

D.Davisas trečiadienį atmetė minimus įvairius pranešimus kaip „gandų ir viešųjų ryšių mišinį“ ir sakė, kad britų visuomenė turėtų juos vertinti su trupučiu abejonės.

Kitų 27 ES šalių lyderiai šeštadienį vienbalsiai susitarė dėl griežtų gairių deryboms su Britanija, kurios apima pinigų, prekybos ir ES piliečių teisių klausimus.

„Jie kalba apie derybų gaires, tai tam tikri reikalavimai ... tai turi būti (daroma) susitarimu. Mes visateisiai Europos Sąjungos nariai, kol išstosime ... ir naudosimės savo teisėmis pagal taisykles“, – sakė D.Davisas.

Bausmės nemato

Tuo tarpu Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier ketvirtadienį paneigė, kad Bendrijos finansiniai reikalavimai, keliami iš bloko išstojančiai Didžiajai Britanijai, yra kokia nors „bausmė“.

Šį komentarą jis išsakė žiniasklaidoje pasirodžius pranešimui, kad Briuselis gali siekti išsireikalauti iš Londono apmokėti net 100 mlrd. eurų „skyrybų“ sąskaitą.

„Nėra jokios bausmės, nėra jokios „Brexit“ kvito – finansiniai sprendiniai yra susiję tik su sąskaitų apmokėjimu“, – M.Barnier sakė per spaudos konferenciją, pristatydamas savo planus dėl artėjančių derybų.

Buvęs eurokomisaras ir Prancūzijos vyriausybės ministras M.Barnier sakė, kad jokia konkreti suma dar nėra nustatyta, tačiau bus apskaičiuota naudojant tam tikrą „metodiką“.

Tarp Londono ir Briuselio aštrėjant priešpriešai, kurią dar padidino praėjusią savaitę įvykusi katastrofiškai nesėkminga britų premjerės Theresos May, Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude'o Junckerio ir M.Barnier darbo vakarienė, ES vyriausiasis derybininkas pažymėjo, kad Britanijai nederėtų tikėtis lengvo „Brexit“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Claude'as Junckeris
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jeanas-Claude'as Junckeris

„Kai kas kursto iliuzijas, kad „Brexit“ neturės reikšmingo poveikio mūsų gyvenimui ar kad derybos gali būti greitai užbaigtos“, – sakė jis.

M.Barnier pažymėjo, kad ES jau yra numačiusi, kaip elgtųsi, jeigu „Brexit“ derybos 2019-ųjų kovą baigtųsi nepasiekus jokio susitarimo.

„Esame pasiruošę visoms galimybėms. Tačiau scenarijus, su kuriuo dirbu aš – užsitikrinti sutartį“, – sakė derybininkas.

Jokia kita šalis dar nėra mėginusi išstoti iš Europos Sąjungos, todėl nebuvo apibrėžta, kaip turėtų vykti tokių derybų procesas. Kai kurie britų politikai kėlė mintį, kad galbūt Londonui būtų geriau pasitraukti iš Bendrijos be jokios sutarties negu sutikti su bloga sutartimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs