Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Britų tyrimas: Rusijos interneto troliai nusitaikė į Vakarų žiniasklaidą

Vakarų žiniasklaidos naujienų interneto svetainėse prorusiški troliai sistemiškai užsiima manipuliacijomis, kad skleistų propagandą ir Kremliui palankią dezinformaciją, rodo vieno Jungtinės Karalystės universiteto atlikto tyrimo rezultatai, paskelbti pirmadienį.
Programišiai
Programišiai / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Kardifo universiteto Nusikaltimų ir saugumo problemų tyrimų institutas paskelbė aptikęs įrodymų 32 stambiuose naujienų portaluose 16 šalių, rodančių, kad svetainės tapo trolių manipuliacijų, pasinaudojant skaitytojų komentarais, taikiniu.

Tarp tokių svetainių yra britų „Daily Mail“, „Daily Express“ ir „The Times“, amerikiečių „Fox News“ bei „The Washington Post“, prancūzų „Le Figaro“, vokiečių „Der Spiegel“ ir „Die Welt“ bei italų „La Stampa“.

Tyrėjai sako suradę 242 atvejus, kai reaguojant į su Rusija susijusias naujienas buvo skelbiami „provokuojantys prorusiški arba antivakarietiški pareiškimai“.

Po to rusiškos interneto svetainės jais naudojosi kurdamos pasakojimus apie esą augančią Vakarų visuomenės paramą Rusijos politikai ir prezidentui Vladimirui Putinui.

Internetinės veiklos tyrimas buvo atliekamas tvyrant įtampai Rusijos ir Ukrainos santykiuose anksčiau šiais metais.

Tačiau, pasak tyrėjų, tokia taktika pastebima ir vis dažniau naudojama nuo 2018 metų, augant įtampai Maskvos santykiuose su Vakarais.

Nusikaltimų ir saugumo problemų tyrimų instituto direktoriaus Martino Inneso teigimu, trolių operacijos yra „reikšmingos“, atsižvelgiant į jų rafinuotumą, apimtį ir mastą.

„Užgrobdami Vakarų žiniasklaidos ženklų komentarų skiltis jie turi galimybę pateikti savo propagandą kaip parodomąją daugumos nuomonę“, – pridūrė jis.

„Vakarų žiniasklaidos priemonės, kurias mes tyrėme, yra ypač neatsparios tokio pobūdžio manipuliacijoms, neturi saugumo priemonių užkirsti joms kelią, joms atgrasyti arba tokiai veiklai aptikti“, – kalbėjo M.Innesas. – Troliai nesunkiai sugeba keisti vardus ir tapatybes, ir tai iš tiesų leidžia technologijos.“

Tyrimą atlikę mokslininkai pasinaudojo duomenų mokslo atpažinimo ir nustatymo technologijomis, leidusiomis identifikuoti tikslingai surežisuotas kampanijas iš įtarimą sukėlusių paskyrų, nuolat keitusių savo vardą ir buvimo vietą.

Britų užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas, kurio departamentas prisideda prie M.Inneso vadovaujamos Atviro kodo komunikacijos analitikos tyrimų programos Kardifo universitete finansavimo, pareiškė, kad Jungtinė Karalystė ir jos sąjungininkės bendradarbiauja kovodamos su „Kremliaus trolių išnešiojamu melu“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dominicas Raabas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dominicas Raabas

„Ši ataskaita išryškina, kokia grėsmę mūsų demokratijai kelia Rusijos valstybės palaikoma dezinformacija internete“, – pridūrė jis.

Pasak tyrimo autorių, esama įrodymų, rodančių ryšį tarp Rusijos valstybinės žiniasklaidos priemonių, garsėjančių dezinformacijos skleidimu, ir portalų, kurie, kaip teigia Vakarų žvalgyba, turi ryšių su Rusijos saugumo tarnybomis.

M.Inneso teigimu, atsižvelgiant į galimybės daryti įtaką visuomenės nuomonei potencialą, „gyvybiškai svarbu, kad žiniasklaidos bendrovės, valdančios [skaitytojus] dalyvauti skatinančias svetaines, būtų skaidresnės skelbdamos apie tai, kaip kovoja su dezinformacija ir būtų aktyvesnės užkirsdamos jai kelią“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais