J. Carteris, kuris mirė gruodžio 29-ąją sulaukęs 100 metų, prezidento poste dirbo vieną kadenciją 1977–1981 metais, o vėliau sulaukė pripažinimo dėl humanitarinių pastangų. Už jas jam 2002-aisiais buvo paskirta Nobelio taikos premija.
Po visą dieną trukusios iškilmingos kelionės, kuri prasidėjo jo gimtojoje Džordžijos valstijoje, eksprezidento palaikai buvo atvežti į apsnigtą JAV Kapitolijų, kur bus iki ketvirtadienio.
Transliuotojas PBS tiesiogiai rodė, kaip visuomenės nariai eina per pastato rotondą pagerbti mirusio prezidento ir kaip daugelis jų sustoja tylos minutei.
„Šiandien atidaviau pagarbą prezidentui Jimmy Carteriui, kuris dabar pašarvotas JAV Kapitolijaus rotondoje“, – socialiniame tinkle „X“ sakė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas).
„Viso Gynybos departamento vardu kartu su Carterių šeima ir visais amerikiečiais pagerbiame jo nepaprastą gyvenimą, palikimą ir tarnystę mūsų šaliai“, – pridūrė jis.
Į Vašingtoną atskraidintas prezidentiniu JAV oro pajėgų lėktuvu, vėliava uždengtas J. Carterio karstas buvo užkeltas ant pabūklo lafeto. Laidotuvių procesija prasidėjo prie JAV karinio jūrų laivyno memorialo – taip paminint velionio karinę tarnybą povandeniniuose laivuose – ir baigėsi prie Kapitolijaus kalvos: priešingu maršrutu, nei jis ėjo per savo inauguracijos paradą.
Šimtai JAV ginkluotųjų pajėgų narių lydėjo procesiją Pensilvanijos aveniu, kuri buvo nuvalyta po neseniai praūžusios žiemos audros, privertusios tame rajone uždaryti federalines įstaigas ir mokyklas.
Kariai nunešė jo karstą į Kapitolijaus rotondą, kur įvyko trumpos pamaldos. Jose dalyvavo J. Carterio šeima, Kongreso nariai ir aukšto rango pareigūnai, įskaitant Aukščiausiojo Teismo pirmininką Johną Robertsą (Džoną Robertsą) bei viceprezidentę Kamalą Harris (Kamalą Haris).
Karteris yra 13-as buvęs JAV prezidentas, pašarvotas Kapitolijuje. Pirmasis buvo 1865-aisiais nužudytas Abrahamas Lincolnas (Abraomas Linkolnas).
Ceremonija įgavo papildomą simbolinę prasmę, nes vyko kitą dieną po 2021 metų sausio 6 dienos riaušių Kapitolijuje metinių. Per tuos 2021-ųjų įvykius Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) šalininkai šturmavo pastatą, siekdami užkirsti kelią Joe Bideno (Džo Baideno) pergalės rinkimuose patvirtinimui.
Pirmadienį Kongresas be jokių trukdžių patvirtino D. Trumpo pergalę prieš K. Harris 2024 metų rinkimuose. Kapitolijaus komplekso apsauga buvo sustiprinta.
Valstybinės laidotuvės vyks ketvirtadienį Nacionalinėje katedroje – Vašingtono episkopalinėje bažnyčioje. Šioje bažnyčioje taip pat vyko buvusių prezidentų Dwighto Eisenhowerio (Dvaito Eizenhauerio), Ronaldo Reagano (Ronaldo Reigano), Geraldo Fordo (Džeraldo Fordo) ir George'o H. W. Busho (Džordžo H. V. Bušo) valstybinės laidotuvės.
Dabartinis prezidentas J. Bidenas sakys savo kolegos demokrato laidotuvių kalbą.
Tikimasi, kad laidotuvėse dalyvaus visi keturi gyvi buvę prezidentai – Billas Clintonas (Bilas Klintonas), George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas), Barackas Obama (Barakas Obama) ir D. Trumpas.
J. Bidenas ketvirtadienį paskelbė nacionaline gedulo diena. Federalinės vyriausybės įstaigos tą dieną nedirbs.
Prezidentas taip pat įsakė 30 dienų, kaip įprasta, nuleisti vėliavas iki pusės stiebo. Tai reiškia, kad taip bus ir per D. Trumpo inauguraciją sausio 20-ąją. Respublikonas tai kritikavo.
J. Carteris – pirmasis prezidentas, pasiekęs triženklį metų skaičių – nuo 2023-ųjų vasario buvo slaugomas hospise savo gimtajame Pleinso mieste Džordžijoje, kur jis mirė ir bus palaidotas šalia savo velionės žmonos Rosalynn Carter (Rosalin Karter).