Tarptautinėje Valdo Adamkaus konferencijoje dalyvavęs M.L.Rifkindas teigė, kad šiuo metu naujas Šaltasis karas tarp Vakarų ir Rusijos nevyksta.
„Dirbau ministru devintajame dešimtmetyje, kai vyko Šaltasis karas: bet kada galėjo kilti karštasis karas – Trečiasis pasaulinis karas, branduolinis karas, nušluosiantis pusę planetos.
M.L.Rifkindas: „Tačiau Putino nedomina pasaulinis karas. Jis nėra prisirišęs prie sovietinės dominavimo ideologijos – iš tikrųjų jis yra oportunistas.“
Tačiau (Rusijos prezidento Vladimiro – red.) Putino nedomina pasaulinis karas. Jis nėra prisirišęs prie sovietinės dominavimo ideologijos – iš tikrųjų jis yra oportunistas“, – tikino buvęs JK gynybos ministras premjerės Margaret Thatcher administracijoje.
Pasak M.L.Rifkindo, tuo metu vyko ne tik geopolitinis, bet ir ideologinis konfliktas tarp Vakarų ir komunizmo. Esą komunizmas žlugo todėl, kad negalėjo pasiūlyti jokių rezultatų.
„Jei čia būtų (buvęs britų premjeras Winstonas – red.) Churchillis, jis pasakytų kalbą apie naująją geležinę uždangą tarp Baltijos ir Kaspijos jūrų regionų. Ir jis būtų teisus.
Tačiau pagalvokime, kaip smarkiai situacija skiriasi nuo 9-ojo dešimtmečio: tada geležinė uždanga ėjo per Vakarų Europos širdį, o dabar Rusijos agresijos centras yra Rytuose“, – tikino jis.
M.L.Rifkindo teigimu, nuomonė, kad kalbėjimasis su V.Putinu – laiko švaistymas, iš esmės yra teisinga.
„Kai kalbame apie Ukrainą ar Sakartvelą, sunku tikėtis, kad dialogas pasiteisins. Vis dėlto tai nereiškia, kad neturėtų būti jokių aukščiausio lygio kontaktų su Rusija“, –sakė politikas.
Pasak buvusio ministro, tiesioginis dialogas su Rusija reikalingas norint nuspręsti branduolinių ginklų ateitį, kovoti su terorizmu.
„Kontaktų užmezgimas nereiškia nuolaidų kitai pusei ar diplomatino pasidavimo“, – pridūrė M.L.Rifkindas.
M.L.Rifkind: „Kontaktų užmezgimas nereiškia nuolaidų kitai pusei ar diplomatinio pasidavimo.“
Buvęs gynybos ministras pasakojo dalyvavęs paskutinio Sovietų Sąjungos vadovo Michailo Gorbačiovo ir M.Thatcher susitikime.
„Po to įvyko Gorbačiovo ir (tuometinio JAV prezidento Ronaldo - red.) Reagano susitikimas, galiausiai Šaltasis karas baigėsi nepaleidus nė vieno šūvio.
Tai nereiškia, kad Gorbačiovas ir Reaganas sutarė: jie nesutarė dėl nė vieno dalyko, tačiau suprato vienas kito pozicijas, ir viskas pradėjo keistis“, –tikino jis.
Pasak M.L.Rifkindo, nors V.Putinas nėra M.Gorbačiovas, o JAV neturi R.Reaganui prilygstančio lyderio, aukščiausių vadovų susitikimai neturi būti vertinami izoliuotai, jie turi vykti nuolat, kad galiausiai būtų priimami sprendimai.