„Po kelių dienų, kai buvo paskelbta T.Basescu deklaracija, kad Rusijos Padniestrės kontingentas kelia grėsmę Rumunijai, M.Ghimpu pasirašė įsaką, kuris įpareigoja Rusiją tuoj pat išvežti ginkluotę. Numanau, kad pirmoji įsako dalis dėl SSRS įvykdytos Berarabijos okupacijos – uždanga, slepianti suderintus su Basescu veiksmus. Apie kokį suverenitetą ir nepriklausomybę galima kalbėti, kai namuose šeimininkauja kas tik nori, tik ne mes?“ – sakė V.Voroninas pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje.
V.Voroninas įsitikinęs, kad „Rumunija vėl nori okupuoti Moldovos teritoriją“.
Praėjusį ketvirtadienį M.Ghimpu pasirašė įsaką, birželio 28-ąją paskelbdamas sovietų okupacijos diena Moldovoje.„Rumunijos drąsą galima paaiškinti draugyste su JAV, kuriai ji leido savo teritorijoje dislokuoti karines bazes. Tokiu būdu Rumunija nusipirko sau teisę elgtis taip, kaip ji nori, pirmiausia su mumis“, – mano V.Voroninas.
„Tai Basescu vaidenasi keturi milijonai rumunų Moldovoje, tai savo patarėjus pas mus siunčia. Jie nori pakartoti tai, ką įvykdė 1918 metais, aneksuodami Besarabiją. Rumunijai nenaudinga, kad Moldova išspręstų Padniestrės konfliktą ir susivienytų“, – pridūrė komunistų lyderis.
Jis taip pat sukritikavo Europos struktūras, pirmiausia Europos Tarybą, už tai, kad jos nekreipia dėmesio į valdančio „aljanso „Už europinę integraciją“ (AEI) savivalę“.
„Kai valdžioje buvo Moldovos respublikos komunistų partija, tai jie mums nurodinėdavo, kas teisinga ir kas demokratiška, o šiandien mes nematome tos tetulės Josette Durrieu (Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) stebėtoja Moldovai), kuri iš mūsų išspausdavo tai, ko norėjo. Ar tai reiškia, kad jiems tapo nesvarbu? Ne, tai reiškia, kad jie antikomunistai“, – sakė V.Voroninas.
Praėjusį ketvirtadienį M.Ghimpu pasirašė įsaką, birželio 28-ąją paskelbdamas sovietų okupacijos diena Moldovoje. Aukšti pareigūnai iš valdančiojo aljanso „Už europinę integraciją“ pirmadienį mėgino įtikinti M.Ghimpu atšaukti šį paminėjimą, tačiau jų pastangos nebuvo sėkmingos.
Tuo tarpu Komunistų partija kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydama išnagrinėti, ar M.Ghimpu dekretas nesikerta su pagrindiniu įstatymu.
Parlamento posėdis, kuriame M.Ghimpu ketino pasmerkti sovietų okupaciją ir totalitarinį komunistinį režimą, pirmadienį buvo atšauktas, reikalaujant kitoms AEI partijoms. Tačiau M.Ghimpu surengė šių tragiškų šaliai dienų atminimo renginius ir padėjo gėlių prie paminklo sovietinio režimo aukoms.
Po iškilmingo renginio prie paminklo, kur buvo dedamos gėlės, atskubėjo komunistų partijos atstovai su lozungais ir transparantais, reikalaudami, kad M.Ghimpu atsistatydintų iš laikinojo Moldovos prezidento ir parlamento pirmininko postų.