„Rumunijos teisingumo sistemai tai yra ypač svarbus momentas, nes taip atiduodama garbės skola istorijai“, – sakė vyriausiasis prokuroras Augustinas Lazaras žurnalistams.
Apie būsimą teismą pranešta po ilgai užtrukusio tyrimo, kurį apsunkino pareigūnų nenoras grįžti prie kruvinų įvykių, lydėjusių 1989 metų revoliuciją.
I.Iliescu, kuriam dabar 89 metai, dirbo komunistinio diktatoriaus Nicolae Ceausescu vyriausybėje, o vėliau vadovavo Nacionaliniam gelbėjimo frontui, kuris perėmė šalies kontrolę, kai 1989 metų gruodį Timišoaros mieste prasidėjo sukilimas.
Vėliau I. Iliescu buvo triskart išrinktas prezidentu – 1990, 1992 ir 2000 metais.
Dabar Rumunijos teismas turės paskirti jo teismo datą.
Kaltinimai I.Iliescu ir dar trims kartu kaltinamiems asmenims buvo pareikšti praėjusį gruodį.
Du iš jų – buvęs vicepremjeras Gelu Voicanas Voiculescu ir buvęs oro pajėgų vadas Iosifas Rusas – taip pat bus teisiami.
Kaltinimai trečiam kaltinamajam – buvusiam šalies premjerui Petre'ui Romanui– buvo atmesti dėl nepakankamų įrodymų.
Prokurorai kaltina I.Iliescu ir G.V.Voiculescu „per pasirodymus televizijoje ir pranešimus spaudai tiesiogiai skleidus neteisingą informaciją, kuri prisidėjo prie bendros psichozės sukėlimo“.
Jų pareiškimai padidino „draugiškos ugnies, chaotiško šaudymo ir vienas kitam prieštaraujančių kariškių įsakymų“ riziką, nurodė prokurorai. 862 žmonės žuvo po to, kai 1989-ųjų gruodžio 22 dieną šalies kontrolę perėmė I. Iliescu.
Be to, šių žmonių veiksmai veikiausiai padėjo apkaltinti ir mirties bausme nuteisti N.Ceausescu bei jo sutuoktinę, „imituojant teismo procesą“.
I.Iliescu taip pat kaltinamas „nusikaltimais žmoniškumui“ už 1990 metų protesto Bukarešte numalšinimą, per kurį žuvo keturi žmonės.
Nei I.Iliescu, nei G.V.Voiculescu šių kaltinimų nepripažįsta. Pastarasis šį teismą vadina „politiniu kerštu“.
Pasak prokurorų, dėl dalyvavimo bandyme užgniaužti sukilimą bylos iškeltos 275 žmonėms.
Tačiau, pasak liudininkų paramos grupių, iš jų tik kelios dešimtys buvo nuteisti.
N.Ceausescu režimo žlugimas įvyko didelių permainų Centrinėje ir Rytų Europoje laikotarpiu, kai po Berlyno sienos griuvimo 1991 metais subyrėjo Sovietų Sąjunga.