Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Buvęs Rusijos kibernetinio saugumo aukšto rango pareigūnas nuteistas kalėti 22 metus

Rusijos karo tribunolas buvusį kontržvalgybos aukšto rango pareigūną ir kibernetinio saugumo įmonės vadovą antradienį nuteisė už valstybės išdavimą byloje, kuri iš pradžių kurstė spėliones, kad siekiama nubausti nutekintos informacijos apie Rusijos kišimąsi į JAV rinkimus šaltinį.
Sergejus Michailovas
Sergejus Michailovas / „Scanpix“/AP nuotr.

Maskvos apygardos karinis teismas per kelis mėnesius už uždarų durų išklausė įrodymus ir argumentus, ir paskelbė apkaltinamuosius nuosprendžius buvusiam Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnui pulkininkui Sergejui Michailovui ir kibernetinio saugumo bendrovės „Kaspersky Lab“ vadovui Ruslanui Stojanovui.

Pagrindas kaltinimams dėl didelio bylos slaptumo tebėra miglotas. Rusijos žiniasklaida pranešė, jog S.Michailovas buvo kaltinamas tuo, kad susisiekė su R.Stojanovu norėdamas perduoti FSB tyrimo dėl rusų verslininko Pavelo Vrublevskio veiklos informaciją vienam analitikui, kaip manoma, turinčiam ryšių su FTB.

S.Michailovas, buvęs FSB Informacijos saugumo centro vadovo pavaduotojas, už grotų turės praleisti 22 metus. Iš jo buvo atimtas karinis laipsnis ir apdovanojimai, įskaitant elitinį ordiną „Už nuopelnus Tėvynei“.

Kibernetinių įsilaužimų prevencijos ekspertui R.Stojanovui skirta 14 metų laisvės atėmimo bausmė.

„Scanpix“/AP nuotr./Sergejus Michailovas (kairėje) ir Ruslanas Stojanovas
„Scanpix“/AP nuotr./Sergejus Michailovas (kairėje) ir Ruslanas Stojanovas

Abu vyrai verdiktų ir sprendimų dėl bausmių klausėsi iš stiklinės kabinos tribunolo salėje, apsupti kaukėtų vyrų.

R.Stojanovo advokatė Inga Lebedeva sakė, kad jos klientas teiks apeliaciją. Jos nuomone, S.Michailovo advokatai savo klientui patars padaryti tą patį.

Rusijos opozicijos laikraštis „Novaja Gazeta“ ir televizija „Cargrad“ pranešė, kad S.Michailovas buvo sulaikytas per 2016 metų gruodį įvykusį FSB pareigūnų susirinkimą. Pranešimuose sakoma, kad prieš išvedant jį jam ant galvos buvo užmautas maišas.

Jis ir R.Stojanovas tą patį mėnesį buvo apkaltinti valstybės išdavimu. Dėl kaltinimų pareiškimo laiko kai kas spėjo, kad šie veiksmai yra susiję su 2016 metų JAV prezidento rinkimais ir galimu „kurmiu“, pranešusiu JAV žvalgybai apie Rusijos kišimąsi.

Vėlesniuose naujienų pranešimuose buvo sakoma, kad S.Michailovas buvo teisiamas dėl įtariamo informacijos apie visai kitą bylą perdavimo vienam amerikiečių kibernetinių nusikaltimų analitikui.

FSB majoras Dmitrijus Dokučajevas, kurio vadovas buvo S Michailovas, taip pat buvo sulaikytas ir apkaltintas valstybės išdavimu. Jis pasirašė kaltės pripažinimo pareiškimą ir laukia teismo drauge su ketvirtu atsakovu.

„Scanpix“/AP nuotr./Sergejus Michailovas
„Scanpix“/AP nuotr./Sergejus Michailovas

Rusijos žiniasklaida D.Dokučajevą vadino buvusiu programišiumi, slapyvardžiu „Forbas“. Jis esą 2004 metais duotame interviu gyrėsi, kad įsilaužė į JAV vyriausybės interneto puslapius.

Rusijos saugumo tarnybų veiklos ekspertas ir vienas iš knygos „Raudonasis tinklas“ (The Red Web) autorių Andrejus Soldatovas naujienų agentūrai AP antradienį sakė tebemanantis, kad baudžiamoji byla S.Michailovui ir R.Stojanovui buvo atsakas į JAV pareigūnų tyrimą dėl įsilaužimų į kompiuterius, susijusių su prezidento rinkimais.

„Jų areštas buvo tiesioginė JAV kilusio nepasitenkinimo dėl Rusijos kišimosi tąsa, – sakė A.Soldatovas. – Michailovas buvo aukščiausio rango FSB pareigūnas, atsakingas už kontaktus su Vakarų saugumo agentūromis kibernetinėje sferoje, o tai po naujausio skandalo iš mados išėjęs dalykas.“

Advokatė I.Lebedeva sakė, kad dėl bylos medžiagos įslaptinimo negali pateikti detalių apie teismo procesą. Tačiau paskelbus nuosprendžius ji nurodė, kad įtarimų dėl galimo kišimosi į JAV rinkimus nebuvo iškilę.

Ji kalbėjo, kad kaltinimai buvo sufabrikuoti norint nuraminti rusų verslininką P.Vrublevskį, kurio informacijos perdavimu buvo kaltinamas S. Michailovas.

„Byla išgalvota Vrublevskio nurodymu“, – sakė I.Lebedeva.

P.Vrublevskis, kuris liudijo ilgo teismo proceso metu, jos kaltinimus atmetė.

Pasak jo, valstybės išdavimui prilygo ne informacijos, kurią S.Michailovas esą perdavė amerikiečių analitikui, turinys, o tai, kad jis užsienio piliečiui suteikė informaciją apie vykdomą FSB tyrimą.

P.Vrublevskio teigimu, S. Michailovas piktnaudžiavo savo padėtimi FSB, kad persekiotų tokius interneto verslininkus kaip jis ir „paverstų juos kibernetiniais nusikaltėliais“, tokiu būdu „kurstant kibernetinę isteriją visame pasaulyje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos