Buvęs S.Magnickio darbdavys W.Browderis negalėjo išskristi į JAV dėl Maskvos inicijuotos Interpolo paieškos

Prieš Kremliaus politiką pasisakantis aktyvistas Williamas Browderis pirmadienį negalėjo išskristi į Jungtines Valstijas, nes Rusija įtraukė jį į Interpolo ieškomų asmenų sąrašą.
Williamas Browderis
Williamas Browderis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Londone gyvenantis ir Didžiosios Britanijos pilietybę turintis W.Browderis, anksčiau atsisakęs JAV pilietybės, sako, kad šis žingsnis buvo atsakas į Kanados praeitą savaitę priimtą „Sergejaus Magnickio įstatymą“, nukreiptą prieš žmogaus teises pažeidinėjančius Rusijos ir kitų šalių pareigūnus.

S.Magnickis buvo W.Browderio investicijų bendrovės „Hermitage Capital Management“ teisininkas, mįslingai miręs Rusijos kalėjime po to, kai atskleidė didelio masto pareigūnų korupcijos schemą.

Rusijos prezidentas Vladimiras „Putinas įtraukė mane į Interpolo ieškomų asmenų sąrašą, keršydamas už Kanados Magnickio įstatymo priėmimą“, savo „Twitter“ žinutėje rašė W.Browderis.

„Jeigu Interpolas neatšauks šio pranešimo, būsiu suimtas prie bet kurios mano kertamos tarptautinės sienos Putino įsakymu“, – pridūrė jis.

W.Browderis, Rusijoje už akių nuteistas kalėti už mokesčių slėpimą, sakė, kad dėl Maskvos veiksmų per Interpolą buvo atšaukta jo narystė „Global Entry“ programoje, leidžiančioje supaprastinta tvarka atvykti į Jungtines Valstijas, ir kad iškilo „problemų“ dėl jo vizos.

Pasak W.Browderio, jo pavardė buvo įtraukta į Interpolo informacijos apie asmenų paiešką sistemą.

Verslininkas pažymėjo, kad Maskva jau penktą kartą mėgino įtikinti Interpolą įtraukti jo vardą į ieškomų asmenų sąrašą ir kad šįkart jai pavyko.

Pasak W.Browderio, jo pavardė buvo įtraukta į Interpolo informacijos apie asmenų paiešką sistemą. Šiuo kanalu agentūra gali informuoti kitas šalis apie paieškomo asmens buvimo vietą arba prašymus jį suimti, bet toks žingsnis neprilygsta tarptautinio arešto orderio paskelbimui.

Vienas JAV pareigūnas sakė, kad šis žingsnis tikriausiai automatiškai aktyvavo perspėjimus Amerikos imigracijos sistemose, todėl W.Browderis negalėjo atvykti.

W.Browderis vadovavo tarptautinei kampanijai už teisingumą po S.Magnickio įkalinimo 2008 metais, jam atskleidus Rusijos pareigūnų didelio masto sukčiavimą. S.Magnickis 11 mėnesių buvo laikomas kalėjime blogomis sąlygomis ir mirė 2009 metų lapkričio 16-ąją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis

JAV Kongresas, iš dalies dėl W.Browderio pastangų, 2012 metais priėmė vadinamąjį Magnickio įstatymą, leidusį Vašingtonui įvesti griežtas sankcijas daugiau kaip 40 aukšto rango Rusijos pareigūnų, už jų vaidmenį „Hermitage Capital“ teisininko atskleistoje sukčiavimo schemoje, jos dangstyme ir S.Magnickio įkalinime. Daugelis šių pareigūnų palaiko glaudžius ryšius su V.Putinu.

Asmenims, kuriems taikomos šios sankcijos, gali būti uždrausta atvykti į Jungtines Valstijas ir naudotis JAV bankų sistema. Tokiu atveju šiems asmenims gali būti smarkiai suvaržytos galimybės vykdyti finansines operacijas visame pasaulyje.

Praeitą savaitę analogiškas įstatymas įsigaliojo Kanadoje.

Sankcijos pagal Magnickio įstatymą išprovokavo didelį Kremliaus pyktį. 2016 metų birželį rusų teisininkė Natalika Veselnickaja pasiūlė Donaldo Trumpo prezidentinės rinkimų kampanijos pareigūnams neigiamos informacijos apie jo varžovę Hillary Clinton, kad galėtų su jais susitikti ir pamėginti įtikinti, jog Magnickio įstatymą reikia atšaukti.

„Scanpix“/AP nuotr./Natalija Veselnickaja
„Scanpix“/AP nuotr./Natalija Veselnickaja

Pirmadienį dienraštis „The New York Times“ pranešė, kad Maskvos prokurorai siekia surinkti įrodymų, jog S.Magnickį nužudė pats W.Browderis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų