Ahmetas Davutoglu, kuris premjero poste dirbo nuo 2014 iki 2016 metų ir vadovavo R.T.Erdogano valdančiajai partijai, savo naująją „Ateities partiją“ (Gelecek Partisi) oficialiai pristatė per ceremoniją Ankaroje.
„Kaip partija mes atmetame politikos stilių, kai būna lyderio kultas ir pasyvūs kadrai“, – sakė A.Davutoglu, stovėdamas po dideliu transparantu su gerbiamo Turkijos Respublikos įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko atvaizdu.
60-metis A.Davutoglu per beveik valandą trukusią savo kalbą R.T.Erdogano vardo nepaminėjo, bet kritikavo plačius įgaliojimus, suteiktus prezidento institucijai pagal pernai priimtas konstitucijos pataisas.
„Nebus įmanoma turėti demokratinę visuomenę, jei sistema liks tokia pati“, – pareiškė A.Davutoglu, kuris iš valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) pasitraukė rugsėjo mėnesį.
Pasak analitikų, A.Davutoglu siekia atimti iš AKP dalį konservatyvių musulmonų rinkėjų ir nors nedaug kas tikisi, kad ši dalis bus didelė, jos gali pakakti, kad R.T.Erdoganas turėtų problemų.
A.Davutoglu tvirtino, kad jo partija gins mažumų teises, teisinę valstybę, spaudos laisvę ir teismų nepriklausomybę, taip netiesiogiai kritikuodamas pilietinių teisių padėties blogėjimą per 16 R.T.Erdogano valdymo metų.
A.Davutoglu kažkada buvo artimas R.T.Erdogano sąjungininkas, bet galiausiai jie susipyko dėl virtinės klausimų, pirmiausia dėl minėtų konstitucijos pataisų, ir premjeras 2016 metų gegužę turėjo atsistatydinti.
Jis nėra vienintelis buvęs R.T.Erdogano sąjungininkas, metantis iššūkį prezidentui. Buvęs ekonomikos ministras Ali Babacanas vėliau šį mėnesį taip pat turi įkurti savo partiją.
Šio dešimtmečio pradžioje, kai Turkijos tarptautiniai santykiai buvo ypač komplikuoti, A.Davutoglu dirbo užsienio reikalų ministro poste.
Jis buvo griežtai kritikuojamas kaip Ankaros pastangų užimti ryžtingesnę poziciją Artimuosiuose Rytuose architektas. Turkija rėmė Musulmonų broliją ir jos sąjungininkus keliose šalyse, sukilėlius Sirijoje, bet galiausiai regione turi mažai draugų.