Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Buvusi JK premjerė vyksta į Taivaną parodyti solidarumą prieš Kiniją

Buvusi Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Liz Truss antradienį pareiškė, jog kitą savaitę vyks į Taivaną, kad išreikštų paramą salos demokratijai, jos teigimu, vis labiau agresyvėjančio Kinijos elgesio akivaizdoje.
Elizabeth Truss
Elizabeth Truss / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Apie savo planus ji paskelbė Honkonge viešint britų ministrui – pirmą kartą nuo 2018 metų, t. y. nuo tada, kai Kinija dar nebuvo pradėjusi ryžtingai slopinti buvusios JK kolonijos demokratinio judėjimo ir jos veiksmai dar nebuvo privertę tūkstančių pusiau autonominio miesto gyventojų išvykti gyventi į Britaniją.

JK ministro pirmininko Rishi Sunako atstovas spaudai paneigė, kad JK vyriausybė keliaklupsčiauja prieš Kiniją, ir patikino, kad investicijų ministro Dominico Johnsono vizitas yra visiškai tinkamas siekiant paremti darbo vietų JK kūrimą ir kad Londonas ir toliau mes iššūkį Pekinui.

Komentuodamas L.Truss vizitą, kuris greičiausiai papiktins Pekiną, ypač atsižvelgiant į jo atkaklius tvirtinimus, kad autonominis Taivanas tebėra Kinijos teritorija, premjero atstovas spaudai pridūrė: „Mūsų ilgalaikė pozicija dėl Taivano nėra pasikeitusi.“

JK ir Taivaną sieja „stiprūs neoficialūs santykiai, pagrįsti giliais ir augančiais ryšiais įvairiausiose srityse, ir tai yra paremta mūsų bendromis demokratinėmis vertybėmis“, sakė jis žurnalistams.

L.Truss, kuri gegužės 17-ąją Taipėjuje turėtų sakyti kalbą, pareiškime nurodė, kad „Taivanas yra laisvės ir demokratijos švyturys“.

„Vis labiau agresyvėjant Pekino režimo elgesiui ir retorikai, tikiuosi asmeniškai parodyti solidarumą su Taivano žmonėmis“, – pažymėjo ji.

L.Truss, kuri JK premjero poste pernai praleido vos 49 dienas, prieš savo trumpą kadenciją ir jos metu negailėjo griežtų pasisakymų Kinijai, kitaip negu R.Sunakas.

Pastangos atkurti reputaciją

Plačiai manoma, kad tuo atveju, jei L.Truss premjero poste būtų praleidusi daugiau laiko, JK Kiniją būtų priskyrusi prie „strateginių grėsmių“, o ne prie „sisteminių iššūkių“, kaip kad Pekinas dabar yra vertinamas Londone.

Tačiau dėl savo itin nesėkmingų ekonominių planų ji pateko į JK istoriją kaip trumpiausiai dirbusi vyriausybės vadovė.

Nuo tada ji mėgina atkurti savo reputaciją, be kita ko, sakydama kalbas užsienio šalyse, įskaitant Japoniją ir Jungtines Valstijas.

Kovo mėnesį JAV sostinėje ji palankiai įvertino žinią apie tai, kad JK prisijungs prie 11 šalių vienijančio Visapusiško ir pažangaus Ramiojo vandenyno šalių partnerystės susitarimo (CPTPP).

Tačiau ji tuomet įspėjo: „Labai svarbu, kad būtų atmesta bet kokia Kinijos prisijungimo idėja, (ir) aš tikiuosi, kad britų vyriausybė prieštaraus bet kokiam tokiam pasiūlymui.“

Penktadienį užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly susitiko su Kinijos viceprezidentu Han Zhengu, kuris lankėsi Londone karaliaus Karolio III karūnacijos proga.

Vanagiškų pažiūrų dėl Kinijos besilaikantys R.Sunako konservatorių partijos nariai pasmerkė Han Zhengo dalyvavimą karūnacijos ceremonijoje, priminę apie tai, kad jis atliko vadovaujantį vaidmenį slopinant demokratinį judėjimą Honkonge.

J.Cleverly vėliau pareiškė, kad, kalbėdamas su Kinijos viceprezidentu, jis buvo palietęs, jo žodžiais, didelių nesutarimų keliančius klausimus, įskaitant Honkongą, Sindziangą ir Taivaną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais