„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Buvusio PAR prezidento Jacobo Zumos teisme paskelbta pertrauka

Buvęs Pietų Afrikos Respublikos (PAR) prezidentas Jacobas Zuma penktadienį atvyko į teismą Durbano uostamiestyje, kur jam turėjo būti pateikti kaltinimai korupcija, susiję su 10-ojo dešimtmečio ginklų sandėriu, tačiau po 15 minučių trukusio posėdžio teismas paskelbė pertrauką iki birželio 8 dienos.
Jacobas Zuma
Jacobas Zuma / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Šis klausimas atsidedamas iki 2018 metų birželio 8 dienos, kuri yra negalutinė data“, – pasitaręs su abiejų šalių advokatais paskelbė Aukštojo teismo teisėjas Themba Sishi.

Anksčiau atvykęs į teismą ir lipdamas laiptais 75 metų J.Zuma plačiai šypsojosi ir kėlė į viršų nykščius. Teismas planavo trumpą parengiamąjį posėdį.

J.Zumos, kuris atsistatydino vasario mėnesį, vis labiau spaudžiant valdančiajai Afrikos nacionalinio kongreso (ANC) partijai, šalininkai lauke protestavo prieš jo teisinį persekiojimą ir tvirtino, kad jis yra nekaltas dėl sukčiavimo, reketo ir pinigų plovimo.

Kaltinimai J.Zumai, kurie prieš beveik dešimtmetį buvo panaikinti, neseniai vėl buvo atnaujinti.

„Jis gal ir yra padaręs klaidų, bet mes sakome: leiskit senam žmogui ramiai išeiti į pensiją. Tai sąmokslas, tai politiškai motyvuota“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš kelių šimtų prie teismo protestavusių J.Zumos šalininkų.

Policija prie teismo rūmų surengė didelę saugumo operaciją.

Ketvirtadienį vakare daugiau kaip 100 eksprezidento šalininkų mitingavo Alberto parke viename Durbano priemiesčių, reikalaudami sustabdyti jo teisinį persekiojimą.

Protestuotojai dainavo išsivadavimo laikų dainas, tarp jų „Umshini Wami“ („Duokit mano automatą“), kurią J.Zuma dažnai dainuodavo per ANC mitingus ir susirinkimus.

Skandalų temdoma tarnyba

J.Zuma yra kaltinamas kyšių ėmimu iš prancūzų ginklų gamintojos „Thales“, dėl kelių milijardų eurų vertės kontrakto, sudaryto jam dirbant vienos provincijos ekonomikos ministru, o paskui – ANC prezidento pavaduotoju.

„Thales“, kuri pagal susitarimą tiekė karinius laivus, taip pat turi būti apkaltinta korupcija.

Teigiama, kad J. Zuma neteisėtai susižėrė 4 072 499,85 randų – 280 tūkst. eurų dabartiniu kursu. Tai buvo padaryta 783 išmokomis, kurias tvarkė verslininkas ir jo finansų patarėjas Schabiras Shaikas.

J.Zuma, kuris po kaltinimų panaikinimo 2009 metais netrukus tapo prezidentu, visuomet neigė padaręs ką nors neteisėta.

S.Shaikas 2005-aisiais dėl tų pačių kaltinimų buvo nuteistas 15 metų kalėti, bet smarkiai kritikuojamas 2016 metų tyrimas visiškai išteisino J.Zumą.

Praėjusį mėnesį šalies baudžiamojo persekiojimo direktorius Shaunas Abrahamsas, dėl ištikimybės J.Zumai jo valdymo metais pelnęs pravardę „Aviukas Šonas“, nurodė apkaltinti eksprezidentą sukčiavimu, korupcija ir pinigų plovimu.

ANC vasario mėnesį privertė J.Zumą atsistatydinti dėl jo augančių teisinių problemų ir korupcijos skandalų. Partija atsiribojo nuo savo buvusio lyderio.

J.Zumą pakeitęs Cyrilas Ramaphosa pripažino vyriausybės korupciją rimta problema ir pažadėjo ją pažaboti.

Aktyvistų grupės tikisi, kad J.Zumos byla taps korumpuotų lyderių teismų, kurie Afrikoje yra retas dalykas, etalonu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų