Šis žingsnis gali pagreitinti jo sugrįžimą namo po daugelį metų trukusios tremties.
Europarlamentaras pabėgo iš Ispanijos į Belgiją, kad išvengtų baudžiamojo persekiojimo dėl nepavykusio 2017 metų Katalonijos nepriklausomybės siekio.
C. Puigdemont'as 19 val. vietos (20 val. Lietuvos) laiku Pietų Prancūzijoje vyksiančioje spaudos konferencijoje ketina paskelbti, ar kandidatuos.
„Išvykome į tremtį dėl tų pačių priežasčių, dėl kurių ir grįšime – dėl mūsų tautos ateities“, – socialiniame tinkle „X“ rašė C. Puigdemont'as, kuris buvo teismo uždrausto referendumo dėl Katalonijos atsiskyrimo nuo Ispanijos lyderis.
Praėjusią savaitę dabartinis katalonų lyderis Pere Aragonesas (Perė Aragonesas) sušaukė pirmalaikius rinkimus gegužės 12 dieną. Rinkimai sušaukti prieš pat svarbų nacionalinio parlamento balsavimą, per kurį Ispanijos įstatymų leidėjai pritarė amnestijos Katalonijos separatistams įstatymo projektui.
Įstatymo projektas, kuriuo siekiama nutraukti daugelį metų trukusias pastangas patraukti baudžiamojon atsakomybėn su nepriklausomybės siekiu susijusius asmenis, šiuo metu svarstomas Senate, tačiau maždaug po dviejų mėnesių vis tiek grįš į žemesniuosius parlamento rūmus, kad būtų galutinai patvirtintas.
Tuo metu besišypsantis 61-erių C. Puigdemont'as žurnalistams sakė, kad tai gali reikšti, jog jis grįš į Ispaniją ir pasveikins naująjį Katalonijos vadovą pradėjus eiti pareigas.
Tačiau jo griežtosios linijos separatistinės partijos „JxCat“ nariai neslėpė entuziazmo, kad jis dalyvaus rinkimuose, nuo kurių daug kas priklausys, net jei jis nespės grįžti ir asmeniškai dalyvauti rinkimų kampanijoje.
„Priėmus amnestijos įstatymą, jo perspektyva – nebe tremtis, o sugrįžimas“, – laikraščiui „El Pais“ sakė „JxCat“ generalinis sekretorius Jordi Turullas (Žordžis Turulas).
C. Puigdemont'as, praėjus metams po to, kai 2016-aisiais buvo paskirtas Katalonijos prezidentu, vadovavo nepriklausomybės siekiui, sukėlusiam didžiausią per pastaruosius dešimtmečius Ispanijos politinę krizę, paskui pabėgo į Briuselį, o 2019 metais buvo išrinktas europarlamentaru.
Separatistai susiskaldę
Amnestijos įstatymo priėmimas yra svarbus momentas Ispanijos ministrui pirmininkui Pedro Sanchezui (Pedrui Sančesui), nes tai buvo separatistinių partijų reikalavimas mainais į paramą parlamente, kad jis galėtų dirbti dar vieną kadenciją.
Septyni partijos „JxCat“ nusprendė paremti P. Sanchezą.
Amnestijos įstatymas paliestų apie 400 asmenų, visų pirma C. Puigdemont'ą.
Vasario pabaigoje Ispanijos Aukščiausiasis Teismas pradėjo tyrimą dėl C. Puigdemont'o, kuris kaltinamas terorizmu dėl masinių protestų.
Net ir įsigaliojus įstatymui nėra jokių garantijų, kad grįžęs į Ispaniją C. Puigdemont'as nebus sulaikytas, Katalonijos radijo stočiai RAC1 sakė jo advokatas Gonzalo Boye (Gonsalas Bojė) ir pridūrė, kad jis turės „priimti savo sprendimų pasekmes“.
Apklausos rodo, kad Katalonijoje, kurioje gyvena 8 mln. žmonių, rinkiminė kova bus įtempta.
Katalonijos regiono valdomos apklausų bendrovės CEO ketvirtadienį paskelbti apklausos rezultatai rodo, kad Ispanijos valdančiosios Socialistų partijos Katalonijos skyrius pirmauja su 25–29 procentų parama, nuosaikių separatistų partija ERC – turi 17–20 proc. respondentų palaikymą, o „JxCat“ – 15–18 procentų.
Iš pradžių dvi separatistinės partijos valdė Kataloniją koalicijoje po 2021 metų rinkimų, tačiau 2022-aisiais „JxCat“ pasitraukė iš P. Aragoneso ERC vadovaujamos vyriausybės, paaštrindama susiskaldymą judėjime.
Nors P. Aragonesas, kuris vėl kandidatuos ERC sąraše, išreiškė norą, kad C. Puigdemont'as sugrįžtų ir dalyvautų kampanijoje, jis teigė manantis, kad „JxCat“ lyderio laikas baigėsi.
„Gerbiu jį už tai, ką jis pasiekė per savo karjerą, bet manau, kad Katalonija turi žiūrėti į priekį“, – sekmadienį laikraščiui „La Vanguardia“ sakė jis.