Romų aktyvistai ilgą laiką reikalavo iškelti fermą iš Letų vietovės, esančios už 95 km į pietus nuo Prahos.
Toje vietoje nuo 1942 metų iki 1943-ųjų rugpjūčio per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais tuometėje Čekoslovakijoje buvo įkalinta per 1 300 Čekijos romų.
Šioje vietoje žuvo 327 žmonės, o daugelis kitų buvo išvežti į nacių Aušvico mirties stovyklą.
Finansų ministras Andrejus Babišas, kultūros ministras Danielis Hermanas ir teisingumo ministras Robertas Pelikanas antradienį apsilankė buvusioje stovykloje ir pagerbė aukas.
Kelios dienos iki šio vizito A.Babišas pareiškė, kad ten buvusi tik darbo, o ne koncentracijos stovykla. Šiuos finansų ministro žodžius aštriai kritikavo kai kurie politikai, įskaitant jo politinį varžovą premjerą Bohuslavą Sobotką.
Socialdemokratas B.Sobotka ir kiti jo partijos ministrai apkaltino jį neteisingai vertinant problemą regioninių rinkimų išvakarėse.
Čekijos socialdemokratų partija yra sudariusi koaliciją su verslui palankiu A.Babišo judėjimu ANO („Taip“) ir krikščionimis demokratais,.
A.Babišas už savo žodžius atsiprašė, bet teigė, kad jie buvo ištraukti iš konteksto ir netinkamai suprasti. Jis sakė, kad vyriausybė jau ilgą laiką bando išspręsti šią problemą.
Karą pergyveno tik apie 10 proc. iš daugiau kaip 10 tūkst. romų, gyvenusių okupuotoje Čekoslovakijos teritorijoje.
„Negerai, kad šioje vietoje buvo pastatyta kiaulių ferma“, – sakė A.Babišas per savo vizitą.
Ankstesnės vyriausybės nesugebėjo jos iškelti ir teisinosi, kad tam trūksta lėšų.
D.Hermanas sakė tikįs, kad vyriausybė nacionalizuosianti fermą prieš kitų metų parlamento rinkimus.
„Dar niekad nebuvome taip arti sprendimo“, – sakė jis.
Karą pergyveno tik apie 10 proc. iš daugiau kaip 10 tūkst. romų, gyvenusių okupuotoje Čekoslovakijos teritorijoje. Šiuo metu 250 tūkst. siekianti romų mažuma dažnai susiduria diskriminacija ir išankstiniu neigiamu nusistatymu.