„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Čekiją valdantis A.Babišas prašo dar ketverių metų: ar pavyks išsilaikyti?

Nei „Pandora Papers“, nei kaltinimai korupcija, nei susivienijusi opozicija greičiausiai neišstums Čekijos premjero Andrejaus Babišo ir jo populistinės partijos ANO iš pirmosios vietos po šios savaitės parlamento rinkimų, 15min sako čekų žurnalistai. Mat apie 15-20 proc. rinkėjų tikės A.Babišu bet kokiu atveju. Tiesa, yra kabliukų, kurių vienas – skandalingojo prezidento Milošo Zemano sveikata.
Andrejus Babišas
Andrejus Babišas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

A.Babišo „Twitter“ ir „Facebook“ paskyros prieš rinkimus tiesiog degė. Prieš kelias savaites jų sekėjai galėjo stebėti tikrą žinučių audrą.

„Dviračiai vietoj automobilių? Aš to nenoriu! O jūs?“

„Didesni mokesčiai? Aš jų nenoriu! O jūs?“ „Viską nusprestų Briuselis. Aš to nenoriu! O jūs?“

„Opozicija nori nubausti sąžiningus ir daug dirbančius piliečius. Aš nenoriu! O jūs?“

Tai dar ne viskas. Visų šių žinučių taikinys – opozicinė Piratų partija, taip pat vyriausybei oponuojanti centro dešinė ir kiti „neomarksistai“ bei „ekoteroristai“.

O jei tokio gąsdinimų uragano nebuvo gana, pasirodė ir vaizdo įrašas. Jame – neva išprotėję jaunuoliai, mojuojantys plakatais su užrašais „Sveikiname pabėgėlius!“, „Apmokestinkime žmonių butus!“, „Sumažinkime pensijas!“

„Scanpix“/AP nuotr./Andrejus Babišas
„Scanpix“/AP nuotr./Andrejus Babišas

Žinoma, klipo pabaigoje – į kovą kviečiantis užrašas „Aš to nenoriu. O jūs?“ Vėliau feisbuke pasirodė ir daug sykių pakartotas pažadas, kad į Čekiją nebus įleistas nė vienas migrantas – nors jie, kaip 15min teigė portalo Respekt.cz žurnalistai, į šalį ir taip nė nekeliauja.

A.Babišas, skirtingai nei D.Trumpas, pats savo minčių srauto nekurpia – ANO rinkimų kampaniją prižiūri gerai sutepta politinės rinkodaros mašina.

Tokia strategija, be jokios abejonės, siekiama kaip reikiant įbauginti vyresnį, menkai išsilavinusį ANO elektoratą ir padaryti viską, kad tokie rinkėjai supykę būriais trauktų į rinkimų apylinkes.

Socialiniais tinklais prieš kelerius metus sumaniai naudojosi ir buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Tik A.Babišas, skirtingai nei D.Trumpas, pats savo minčių srauto nekurpia – ANO rinkimų kampaniją prižiūri gerai sutepta politinės rinkodaros mašina.

Turėjo neigti gandus apie M.Zemano mirtį

Partija ANO pirmauja naujausiose nuomonių apklausose – už ją pasiryžę balsuoti 27,3 proc. balso teisę turinčių čekų.

Antrojoje vietoje – penkių centro dešinės partijų koalicija „Spolu“ („Kartu“), kurią palaikytų 21,4 proc. rinkėjų, ir „PirStan“, Piratų partijos bei merų ir nepriklausomų politikų judėjimo „Stan“ sąjunga (17,4 proc. balsų).

Paramą procentais paverčiant vietomis parlamento žemuosiuose Deputatų rūmuose, ANO laimėtų 65 mandatus, „Spolu“ – 49, „PirStan“ – 39. Į parlamentą turėtų patekti ir kraštutinių dešiniųjų partija SPD, vadovaujama Tomio Okamuros, kuri turėtų 27 vietas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Už Tomio Okamurą balsuoti raginantis plakatas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Už Tomio Okamurą balsuoti raginantis plakatas

Aplink 5 proc. barjerą sukiojasi komunistai, buvusio policininko Roberto Slachtos vadovaujama partija „Prisaha“ („Priesaika“) ir šiuo metu su ANO vyriausybėje dirbantys socialdemokratai.

Kadangi naujajai vyriausybei reikalinga 101 vietų parlamente dauguma, akivaizdu, kad nė viena partija ar koalicija jos nepasiektų. Tarkime, „Spolu“ ir „PirStan“ kartu turėtų tik 88 deputatus, be to, šios koalicijos jau seniai skelbia, kad kartu su ANO nedirbtų.

Prezidentas M.Zemanas jau yra viešai paskelbęs, kad balsuos už ANO ir būtent daugiausia balsų surinksiančios partijos lyderį – tokiu beveik neabejotinai taps A.Babišas – nominuos premjeru.

Žvelgiant į situaciją iš ANO varpinės, skaičiai A.Babišui kiek palankesni, bet irgi gali kelti nerimą. Prezidentas M.Zemanas jau yra viešai paskelbęs, kad balsuos už ANO ir būtent daugiausia balsų surinksiančios partijos lyderį – tokiu beveik neabejotinai taps A.Babišas – nominuos premjeru.

Tačiau skaičiai tokie, kad ANO reikės ieškoti komunistų arba radikalios partijos SPD, kuri nori referendumo dėl tolesnės Čekijos narystės ES, paramos. Aišku, tokia valdančioji dauguma būtų vertinama labai prieštaringai.

Be to, M.Zemano sveikata labai prasta. 72 metų prezidentas, kuris gausiai rūko ir anksčiau dar gausiai gėrė, kenčia diabetą ir yra prikaustytas prie vežimėlio.

„Scanpix“/AP nuotr./Milošas Zemanas vežimėlyje
„Scanpix“/AP nuotr./Milošas Zemanas vežimėlyje

Neseniai jis aštuonias dienas praleido ligoninėje – be jokio oficialaus paaiškinimo. M.Zemano atstovas galiausiai sureagavo keista citata iš Biblijos, bet šią savaitę buvo priverstas neigti, kad prezidentas mirė.

Svarbūs mažųjų partijų rezultatai

Čexit tikrai labai nerealus, – visgi 15min tvirtino portalo Respekt.cz apžvalgininkas Ondrejus Kundra. – Nemanau, kad Babišas norėtų įeiti į istoriją kaip vyriausybės vadovas, privedęs Čekiją prie pasitraukimo iš ES slenksčio.“

Tiek O.Kundra, tiek jo kolega Tomašas Brolikas nėra tokie tikri, kad po rinkimų Čekijoje nebus aiškios valdžios. Jie atkreipia dėmesį, kad paskutinės apklausos buvo atliktos dar iki „Pandora Papers“ skandalo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Pandoros popieriai“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Pandoros popieriai“

Paaiškėjo, kad A.Babišas, kuris yra ne tik politikas ir buvęs komunistas, bet ir žemės ūkio bei chemikalų magnatas, panaudodamas 15 mln. eurų iš savo firmų lengvatinio apmokestinimo zonose 2009 metais nusipirko turto Pietų Prancūzijoje.

„Abi opozicinės koalicijos vis dėlto gali užsitikrinti daugumą. Taip, Zemanas norės prastumti Babišą, bet daug kas priklausys nuo mažesnių partijų pasirodymo.

Yra trys ar keturios partijos, kurių reitingai – labai arti 5 proc. barjero. Jei viena ar dvi iš šių partijų peržengs šį barjerą, opozicijai bus sunku, nes jos dirbs su Babišu. Bet jei jos barjero neperžengs, balsus pasiims didesnės partijos – ir tokiu atveju „Spolu“ bei „PirStan“ greičiausiai užsitikrins daugumą“, – aiškino T.Brolikas.

O.Kundra: pranešimą apie vilas Prancūzijoje Babišas komentuoja vos ne kiekvieną dieną. Bet įdomiausia tai, kad kiekvieną kartą jis kalba skirtingai ir maišosi.

Negana to, A.Babišui ir ANO dar gali pakenkti „Pandora Papers“ publikacijos. Visa problema – kad žalą populiarumui ir pati partija galės įvertinti tik jau suskaičiavus balsus, nes nuo rugsėjo 30-osios naujų apklausų nėra ir nebus.

Pats A.Babišas pastarosiomis dienomis kartoja, kad „niekada nepadarė nieko neteisėta ir bloga“, bei kalba apie šmeižto kampaniją.

„Pranešimą apie vilas Prancūzijoje Babišas komentuoja vos ne kiekvieną dieną. Bet įdomiausia tai, kad kiekvieną kartą jis kalba skirtingai ir maišosi.

ANO rinkėjų niekas jau nepaveiks. Tačiau yra 1-1,5 mln. rinkėjų, kurie dar nebuvo nusprendę, už ką balsuos, ir būtent jų nuomonę „Pandora Papers“ gali pakeisti. Opozicinės partijos ir net privačios kompanijos jau bando išnaudoti situaciją, tad Babišui kyla pavojus“, – 15min tvirtino O.Kundra.

Pavyzdžiui, parduotuvių „Kaufland tinklas jau spėjo paskelbti pasiūlymą įsigyti „Ariel“ skalbimo miltelių su prierašu: „Kad ir ką reikia išplauti, padės „Ariel“! Andrejaus pirmasis pasirinkimas.“

„Kritikai ne be reikalo juokiasi iš Babišo, nes tai, ką jis kalba, yra apgailėtina. Jis aštuonis kartus pameluos, ir kiekvieną kartą skirtingai, tad niekas niekam nebeaišku. Dėl pandoros Babišas irgi toliau meluoja ir vis maišosi“, – sakė T.Brolikas.

A.Babišui ES svarbi dėl verslo interesų

Kita vertus, pripažįsta O.Kundra, „dalis rinkėjų balsuotų už Babišą, net jei jis išprievartautų savo žmoną ar dukterį“. Tokių balso teisę turinčių čekų – apie 15-20 proc. Pasak T.Broliko, A.Babišo vyriausybė nuolat kelia pensijas, senjorams vis atseikėja „specialių dovanų“.

„Be to, turiu pastebėti, kad Babišas iš tiesų yra charizmatiškas. Jis geba puikiai juokauti, bendrauti su žmonėmis, nebijo išeiti į gatves ir kalbėtis su liaudimi.

Jis taip pat nemėgsta demonstruoti turto, nors yra tikrai turtingas. Tuo Babišas skiriasi nuo Trumpo, kuris didžiuojasi auksiniais tualetais. Galiausiai jis vis kartoja, kad nenorėjo eiti į politiką, nes buvo priverstas, nes juk reikia išnaikinti korupciją ir nubausti korumpuotas tradicines partijas“, – kalbėjo T.Brolikas.

„Scanpix“/AP nuotr./Andrejus Babišas
„Scanpix“/AP nuotr./Andrejus Babišas

Brno įsikūrusio Masaryko universiteto politikos analitikas naujienų agentūrai AFP anksčiau šią savaitę tvirtino: „Babišo gerbėjai atleido jam jau daug kartų ir atleis dar kartą.“

Padeda ir tai, kad A.Babišas kaip verslininkas valdo kelias dideles žiniasklaidos priemones. Jos apie „Pandora Papers“ praneša, bet naujienų visiškai nesureikšmina.

Čekijoje yra analitikų, kurie baiminasi, kad A.Babišas gali ryžtis sudaryti koaliciją su radikaliais dešiniaisiais ir ideologine prasme pasistūmėti arčiau Kremliaus. Bet Respekt.cz žurnalistai įsitikinę, kad premjerui ES pernelyg svarbi – dėl verslo interesų.

„Babišas vysto verslą keturiose ES šalyse – Lenkijoje, Vokietijoje, Slovakijoje, Vengrijoje. Yra ir reikalų Prancūzijoje. Tai reiškia, kad jam reikia ES. Tiesa, neaišku, kaip labai – tačiau iš Babišo pusės nebuvo reikšmingų žingsnių, susijusių su ES ir NATO.

Čekijoje yra analitikų, kurie baiminasi, kad A.Babišas gali ryžtis sudaryti koaliciją su radikaliais dešiniaisiais ir ideologine prasme pasistūmėti arčiau Kremliaus.

Pavyzdžiui, kai Rusija ir JAV kovojo dėl vieno rusų programišiaus ekstradicijos, Babišas jį galiausiai išsiuntė į Vašingtoną. Prahoje taip pat smarkiai sumažintas Rusijos ambasados darbuotojų skaičius.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos ambasada Prahoje
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos ambasada Prahoje

Namuose jis apie Europą šneka visokiausių dalykų, bet Briuselyje Babišas nori būti matomas kaip normalus europietis. Jis nori, kad kitų šalių lyderiai jį gerbtų ir mylėtų“, – tvirtino O.Kundra.

Pandemija visiems jau nusibodo – kaltų neieško

Kitų klausimų prieš šiuos rinkimus, beje, nelabai ir yra – visiems įdomiausia, ar A.Babišo valdžia išliks, ar ne. Užsienio politika? T.Brolikas net nusistebėjo: „Tik migrantai ir tik Briuselio diktatas.“

Bet O.Kundra tuoj pat pridūrė: „Žinokite, niekas Čekijoje nė nenutuokia apie kažkokią migrantų krizę Baltarusijos pasienyje su Lietuva ir Lenkija. Žinau aš ir dar trys žmonės. Kažkiek kalbama tiesiog apie migrantus, kurie nevažiuoja į Čekiją.“

Pandemija? Niekam ji esą jau neįdomi. Opozicija esą bando, bet, anot O.Kundros, vidiniai tyrimai jau parodė, kad čekų ši tema nejaudina ir jų nuomonės nekeičia.

O.Kundra: žinokite, niekas Čekijoje nė nenutuokia apie kažkokią migrantų krizę Baltarusijos pasienyje su Lietuva ir Lenkija.

„Praėjusią žiemą kasdien nuo koronaviruso mirdavo po 200 žmonių. Iš viso aukų – 30 tūkstančių, bet žmonės iš tiesų gana ciniški. Ligoniai nemiršta gatvėse, tad čekai krizės nemato“, – pastebėjo T.Brolikas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Koronaviruso banga Čekijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Koronaviruso banga Čekijoje

„Socdemai ir ANO kartoja, kad ligoninės išliks ligoninės, kad neleis jų privatizuoti. Tačiau niekas ir nesiūlo privatizuoti sveikatos apsaugos, tad akivaizdu, kad, vėlgi, žaidžiama baime“, – pridūrė O.Kundra.

Ekonomika? Kaip ir kitur, Čekijoje stebima didesnė nei įprasta infliacija, tačiau prieš rinkimus apie kokias nors neigiamas tendencijas nekalbėta.

A.Babišas ir ANO į detales per rinkimų kampaniją nelenda. Antai antradienį feisbuke premjero paskyroje buvo paskelbta eilutė trumpų ir aiškių pažadų, kuriuos esą galima „sukramtyti“ per 30 sekundžių.

ANO programa striuka: niekada neįsivesime euro, nekelsime mokesčių ir, kol A.Babišas bus premjeras, nepriimsime nė vieno nelegalaus migranto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“