Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Čekijoje ir Slovėnijoje siautėja ginkluoti migrantų medžiotojai

Čekijos ir Slovėnijos valdžios institucijos išreiškė susirūpinimą dėl šiose šalyse susiformavusių ginkluotų migrantų medžiotojų grupių. Nerimas dėl tokių judėjimų siautėjimo kilo netrukus po to, kai paaiškėjo, kad Slovakijoje su Kremliumi siejama baikerių gauja yra įkūrusi vos ne karinę bazę, rašo „EUobserver“.
Čekijoje vis aktyviau veikia vadinamieji migrantų medžiotojai
Čekijoje vis aktyviau veikia vadinamieji migrantų medžiotojai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nuogąstavimų Čekijos žvalgybos tarnyba BIS įslaptintame pranešime, su kurio turiniu susipažino dienraštis „Mlada Fronta Dnes“, pažėrė dėl grupuotės, save vadinančios „Nacionaline gvardija“.

„Šios grupės dalys pradėjo elgtis kaip ginkluoti judėjimai. Kadangi kai kurie grupės nariai yra aršūs ksenofobai ir rasistai, atmetantys Čekijos vidaus ir užsienio politikos orientaciją, jie kelia ženklų pavojų saugumui“, – rašoma dokumente.

Kalbos apie NATO „okupaciją“

„Nacionalinės gvardijos“ kuopelių Čekijoje yra iš viso 90, o į jas susibūrė apie 2,5 tūkst. narių. Jie patruliuoja mažesniuose šalies miestuose, pavyzdžiui, Nymburke, kuris nuo sostinės Prahos nutolęs 50 km.

Patruliai, kaip įtariama, susiję su provincijos policininkais ir kraštutinių dešiniųjų partija „Nacionalinė demokratija“, ieško nelegalių migrantų.

Yra ir ideologinis lyderis – akademikas ir „Nacionalinės demokratijos“ narys Davidas Buchtelis. Jis vis platina skrajutes, kuriose teigiama, kad NATO planuoja „okupuoti“ Čekiją ir priversti šalį priimti migrantus.

Čekijos užsienio reikalų ministerija vertina, kad tokios grupuotės gali sukelti audringus protestus ir riaušes. Kaimyninėje Vokietijoje, Chemnice, jau įvyko prieš migrantus nukreiptos riaušės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestai Chemnice
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestai Chemnice

Buvusio Čekijos karinės žvalgybos vadovo Andoro Sandoro nuomone, grėsmę tokie migrantų medžiotojai keltų, net jei prie smurto nebūtų prieita.

„Jų kasdienė veikla yra grėsminga, nes jie kuria jausmą, kad Europos Sąjunga nesusitvarko su migracijos krize.

Žmonės, kurie tiki, kad susitvarkyti negali nei valstybė, nei Europa, patys imasi iniciatyvos saugoti savo šeimas ir nuosavybę“, – teigė A.Sandoras.

Radikalai drąsinasi

Kiek anksčiau panašus skandalas kilo Slovėnijoje. Radikalios dešinės politikas Andrejus Šiška feisbuke paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matomas jis pats su dar maždaug 70 kaukėtų ir automatiniais šautuvais apsiginklavusių vyrų.

Paaiškėjo, kad tai grupuotė „Stajerska Guard“, prisiekianti palaikyti viešąją tvarką Slovėnijoje. Naujienų agentūra „Reuters“ skelbia, kad judėjimui priklauso per 200 žmonių.

„Mes nedarome nieko blogo, mums galbūt net būtų įdomu bendradarbiauti su policija“, – tikino A.Šiška, priklausantis prieš migraciją pasisakančiam „Vieningos Slovėnijos judėjimui“.

Vyriausybė irgi susirūpinusi. Slovėnijos prezidentas Borutas Pahoras pažymėjo, kad „šalis yra saugi“ ir kad „nė vienas asmuo be leidimo negali nelegaliai rūpintis valstybinių sienų saugumu“.

Premjeras Miro Ceraras irgi pasmerkė „Stajerska Guard“ veiklą bei pridūrė: „Ši grupuotė nepagrįstai kursto baimę ir neapykantą.“

„Naktiniai vilkai“ Slovakijoje

Šių metų liepą apie keistą sukarintą stovyklą pranešta Slovakijoje. Žurnalistai nufilmavo bazę, kurią netoli Bratislavos įkūrė baikerių klubas „Naktiniai vilkai“ ir dvi Slovakijos sukarintos organizacijos „Slovakijos gynėjai“ bei „NV Europa“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Slovakijoje įkurta mįslinga sukarinta stovykla, kurioje yra net šarvuotosios technikos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Slovakijoje įkurta mįslinga sukarinta stovykla, kurioje yra net šarvuotosios technikos

Į bazę kovotojai sugebėjo atsivežti net šarvuotosios technikos – iš karo muziejaus, ten taip pat įrengta stovykla.

Slovakijos užsienio reikalų ministerija iškart pasmerkė tokios stovyklos įkūrimą, o šalyje netrukus įvyko protestas raginant uždaryti bazę.

„Naktiniai vilkai“ siejami su Kremliumi, bet ir kitos panašios organizacijos Čekijoje, Slovėnijoje bei Slovakijoje kartoja Rusijos propagandines linijas apie neva siautėjančius migrantus ir žlungančią Europos Sąjungą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Grupuotė „Slovakijos gynėjai“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Grupuotė „Slovakijos gynėjai“

Kalbos apie „migrantų invaziją“ neparemtos faktais. Čekija pagal ES schemą iš stovyklų Graikijoje ir Italijoje priėmė vos 12 žmonių, o pernai prieglobstį iš viso suteikė 145 asmenims.

Slovėnija pernai priglaudė 152 žmones, o Slovakija kartu su Vengrija ir Lenkija boikuotoja ES kvotų sistemą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais