Antrajame Čekijos prezidento rinkimų ture M.Zemanas varžėsi su proeuropietišku akademiku, į politiką pirmąkart pasukusiu Jiri Drahošu ir pastarąjį įveikė surinkdamas apie 51,5 proc. balsų.
Kaip ir prognozuota, už dabartinio prezidento perrinkimą pasisakė mažiau uždirbantys, menkiau išsilavinę čekai, kurie gyvena toliau nuo urbanistinių centrų – Prahos, Brno ir Ostravos. J.Drahošas sulaukė palaikymo iš turtingesnių ir labiau išsilavinusių miestiečių.
Abu kandidatus suskaičiavus rinkimų rezultatus skyrė vos 175 tūkst. balsų.
Galiausiai vis dėlto paaiškėjo, kad M.Zemanas, neretai pavadinamas „Kremliaus troliu Nr. 1“ Europoje, ir toliau šiurpins, o gal juokins Senąjį žemyną pareiškimais apie migrantus ar islamą.
Vis dėlto nemažai čekų politikos analitikų siūlo neskubėti vertinti visos Čekijos politikos pagal M.Zemano kurpalių – esą šalies prezidentas pagal Konstituciją gali labai nedaug.
Be to, pagal tą pačią Konstituciją M.Zemanas trečią kartą kandidatuoti į prezidentus negalės.
Tad bent jau politologas Zdenekas Jirsa, dirbantis faktų tikrinimui skirtame portale Demagog.cz, tvirtina, kad Čekijoje netrukus galima laukti „naujos politikos aušros“.
Kita vertus, įmanoma, kad atsiras M.Zemano įpėdinių, kurie jau dabar kartu su prezidentu sėja populizmą Čekijoje, o po kelerių metų gali pabandyti perimti valdžią, sako kitas politikos apžvalgininkas, knygos „Putino agentai“ („Putinovi agenti“) autorius Ondrejus Kundra.
„Faktai žmonėms nerūpi“
Ar Z.Jirsą nustebino M.Zemano, 73 metų buvusio komunisto, į partiją, beje, įstojusio Prahos pavasario metu 1968-aisiais, kuris garsėja tiek pomėgiu išgerti, tiek prorusiškomis ar antiislamiškomis tiradomis, sėkmė rinkimuose?
„Nemanau, kad jo pergalė yra netikėta, bet jis nelaimėjo labai lengvai. Jo rinkėjų ratas nei platesnis, nei siauresnis – jis toks pats. Gera žinia tai, kad M.Drahošas pralaimėjo labai nežymiai“, – 15min tvirtino analitikas.
Jei antrajame rinkimų ture už J.Drahošą būtų balsavę po pirmojo turo iš kovos eliminuotų kandidatų rinkėjai, akademikas greičiausiai netgi būtų nugalėjęs. „Tačiau elektoratas pasislinko, o dalis atsarginių rinkėjų vis dėlto balsavo už M.Zemaną“, – teigė Z.Jirsa.
Čekas dirba faktų tikrinimo platformoje, tad gali neužsikirsdamas vardyti krūvą iš M.Zemano stovyklos sklidusių melų.
„Taip, zemanistai daug melavo apie imigraciją, ypač – socialiniuose tinkluose, kur padėtis buvo labai, labai bloga. J.Drahošo kandidatūra buvo sėkmingai suklijuota su imigracija, nors jis pats niekada nesakė, kad kaip nors keistų Čekijos migracijos politiką.
Rinkimų dieną pašto dėžutėje radau skrajutę, kurioje buvo parašyta: „Jei norite išsaugoti Čekiją, balsuokite už M.Zemaną, nes J.Drahošas ją užtvindys migrantais.“ Visiškas absurdas.
O žmonės tokiomis nesąmonėmis, deja, tiki. Gali kiek tik nori tikrinti faktus – niekam jau neberūpi. Žmonėms nesvarbu, kad Čekijoje tiesiog nėra imigracijos, čia nėra musulmonų, juodaodžių.
Z.Jirsa: „Gali kiek tik nori tikrinti faktus – niekam jau neberūpi. Žmonėms nesvarbu, kad Čekijoje tiesiog nėra imigracijos, čia nėra musulmonų, juodaodžių.“
Problema tai, kad faktai žmonėms nerūpi. Čekijoje gyvena 10 mln. žmonių, o pabėgėlių – gal 120. Kas iš viso gali juos pastebėti? Žmonės neturi tikros informacijos“, – 15min teigė Z.Jirsa.
Analitikas mano, kad J.Drahošas būtų smarkiai rizikavęs, jei į rinkimus būtų ėjęs kaip tikras liberalas, jei būtų laikęsis V.Havelo tradicijos ir kalbėjęs apie žmogaus teises: „Juk jis iškart būtų tapęs didesniu taikiniu. Jei jį būtų pradėję lyginti su Angela Merkel, tai būtų pabaiga.“
Savo ruožtu kitas politikos apžvalgininkas Ondrejus Kundra pabrėžia, kad J.Drahošas suklydo pasakydamas, jog jis nepaskirtų Andrejaus Babišo premjeru.
Populistas milijardierius A.Babišas vadovauja mažumos vyriausybei, kuri praėjusią savaitę pralaimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo parlamente ir trečiadienį oficialiai atsistatydino. M.Zemanas iškart paprašė A.Babišo pamėginti suformuoti naują kabinetą.
„Manau, kad J.Drahošas tikriausiai neteko dalies partijos ANO rėmėjų balsų“, – 15min tvirtino O.Kundra.
A.Babišui nėra ko bijoti M.Zemano
Be to, anot Z.Jirsos, J.Drahošas tiesiog buvo per mandagus – per ramus, pernelyg nuosaikus, o kartu menkai matomas.
„Kiek žinau, ir pas jus Lietuvoje mandagumas, ramybė bei erudicija būna įvertinama kaip arogancija. Tai apgailėtina.
Jei rinkėjai tikrai didžiuojasi savo šalimi ir yra jos patriotai, jie galėtų balsuoti už išmintingus kandidatus, o ne už idiotus, kurie kalba tiesiog bet ką“, – tvirtino analitikas.
Vis dėlto Z.Jirsa nusiteikęs optimistiškai – „beveik pusė rinkėjų už jį nebalsavo“ – ir mano, kad pasibaigus M.Zemano erai čekai pasirinks nuosaikesnį prezidentą: „Buvo Vlaclavas Havelas, buvo Vlaclavas Klausas ir dabar yra M.Zemanas.
Aš nuoširdžiai tikiuosi, kad mums jau netrukus pavyks užversti lapą ir pradėti naujos Čekijos be senų politikų istoriją.“
Z.Jirsa: „Zemanas tik kalba. Pavyzdžiui, jis aiškina, kad Čekija neįsives euro, bet tarkime, Andrejus Babišas sako, jog įsives.“
„Juk kitų rinkimų M.Zemanas jau nelaimės – neleidžia Konstitucija. O praėjus dar vienai kadencijai jis jau būtų per senas. Tiesą sakant, manau, kad jis toks vienas, kad jo įpėdinių daug nėra. Jis nesusijęs su įvairiomis partijomis“, – portalui sakė Z.Jirsa.
Esą taip, M.Zemanas yra euroskeptikas, jis nemėgsta ir NATO, o glaudesnius ryšius su Kinija bei Rusija tik sveikintų, tačiau proeuropietiškos Čekijos politinės krypties, anot politologo, jam pakeisti tiesiog neįmanoma.
„Jis turi veto teisę, bet parlamente ji lengvai neutralizuojama. M.Zemanas tik kalba. Pavyzdžiui, jis aiškina, kad Čekija neįsives euro, bet tarkime, Andrejus Babišas sako, jog įsives. Man A.Babišas visai nepatinka, bet nemanau, kad jis bus radikalus.
A.Babišui nereikia bijoti M.Zemano, nes šis turtuolis praeityje jau yra priėmęs nemažai nepopuliarių sprendimų, kurie jo asmeniniam ir jo partijos ANO reitingams visiškai nepakenkė.
Mes per daug dirbome, kad įstotume į ES, tad jokių sprendimų dėl kokio nors išstojimo galima nelaukti, – aiškino Z.Jirsa. – M.Zemanas tiesiog spaudžia rankas svečiams.
Politikos jis neformuoja ir neformuos. Taip, dar penkerius metus į mus, čekus, žvelgs kaip į idiotus, bet politinė kryptis tikrai nesikeis.“
Analitikas skeptiškai vertina kalbas apie Rusijos trolių įtaką Čekijos prezidento rinkimams: „Ar jų buvo, ar ne – jų veiklos pasekmių nereikėtų perdėti. Be to, M.Zemanas – ir taip prorusiškas, tad kam Putinui kištis? Galiausiai juk M.Zemanas neturi jokios įtakos.“
Formuojasi populistų blokas
Tuo tarpu O.Kundra nusiteikęs pesimistiškiau nei Z.Jirsa ir nesutinka su ekspertais, teigiančiais, esą kito tokio politiko kaip M.Zemanas Čekijoje nėra ir nebus. Analitikas mano, kad prezidentas gali užsiauginti sau pamainą.
„Šalyje daug žmonių netiki laisva visuomene, demokratija, naryste ES ir NATO, buvimu Vakarų dalimi. Daliai rinkėjų nesvarbu, kad Drahošas apie migrantus kalbėjo beveik tą patį, ką ir Zemanas“, – 15min tvirtino apžvalgininkas.
Pasak O.Kundros, M.Zemanas per ateinančius penkerius metus gali dar labiau apnuodyti politinę atmosferą Čekijoje.
„Yra tam tikrų politikų blokas, kuris formuojasi aplink M.Zemaną. Net jei aš manau, kad jo sveikata vis blogesnė, aš puikiai matau, kokie žmonės buriasi prie prezidento kojų. Tai buvo matyti per televiziją, kai M.Zemanas šeštadienį sakė kalbą“, – teigė O.Kundra.
Anot jo, už M.Zemano scenoje stovėjo prieš ES ir musulmonus pasisakančios radikalios Tiesioginės demokratijos ir laisvės partijos įkūrėjas čekų-japonų kilmės verslininkas Tomio Okamura. Taip pat – privačios televizijos „Barrandov“ direktorius.
„Šioje televizijoje vienas vyrukas kiekvieną savaitę kalbasi su prezidentu, žinoma, nekritiškai“, – sakė O.Kundra.
Buvo ir įtakingo prorusiško laikraščio „Parlamentny listy“, vadinamo čekiška „Breitbart News“ versija, atstovai, ir buvusio prezidento V.Klauso sūnus.
„Tai yra prieš demokratiją veikiančių žmonių, populistų blokas. M.Zemano perrinkimas juos gali tik sustiprinti. Šeštadienį viena mano kolegė bandė užduoti klausimą T.Okamurai, bet jis tada ją užsipuolė ir pareikalavo daugiau nebelįsti“, – 15min teigė analitikas.
Jis, tiesa, atkreipė dėmesį, kad labai daug žmonių šįkart balsavo už J.Drahošą, tad esą dar yra vilčių, kad demokratiją palaikanti šalies dalis atsigaus: „Rinkimai parodė, kokia Čekija susiskaldžiusi. Bijau, kad demokratai gali pulti į depresiją, bet taip pat tikiuosi, kad ateityje mums pavyks rasti tinkamų lyderių.“