„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Čekijos parlamentui vadovaus korupcija kaltinamas ir „čekų Donaldu Trumpu“ pramintas milijardierius

Savaitgalį vykusiuose Čekijos parlamento rinkimuose solidžią pergalę išplėšė ANO judėjimas, kuriam vadovauja prieštaringai vertinamas milijardierius Andrejus Babišas. Kritikams nerimaujant, kad „čekiškasis Donaldas Trumpas“ kelia grėsmę demokratijai ir šalies narystei Europos Sąjungoje (ES), būsimasis premjeras tokius kaltinimus griežtai neigia.
Andrejus Babišas su žmona Monika
Andrejus Babišas su žmona Monika / AFP/„Scanpix“ nuotr.

A.Babišo vadovaujamas judėjimas ANO rinkimuose sulaukė 29,6 proc. balsavusiųjų paramos ir 200 vietų turinčiuose žemutiniuose parlamento rūmuose gavo 78 vietas.

Nors ANO sieks sudaryti koaliciją su kitomis partijomis, baiminamasi, kad Čekija dar labiau pasuks į euroskeptišką dešinę, rašo „France24“.

„Tai – didžiulė sėkmė“, – šeštadienį paaiškėjus rezultatams rėmėjų ir žurnalistų miniai sakė 63 metų amžiaus Slovakijoje gimęs A.Babišas.

A.Babišas – antras turtingiausias šalies žmogus, kurio turtas vertinamas 3,48 mlrd. eurų. Jis į Čekijos politinę areną įžengė prieš penkerius metus, kai įkūrė ANO judėjimą, skirtą „kovoti su korupcija ir kitomis šalies politinės sistemos ligomis“.

Žadėdamas šalį valdyti taip, kaip savo verslo imperiją – 230 įmonių konglomeratą, kuriam priklauso ir du pagrindiniai laikraščiai, radijo stotis bei televizijos kanalas, A.Babišas 2014–2017 metais ėjo finansų ministro ir vicepremjero pareigas. Tuo metu vyriausybei vadovavo Socialdemokratų partija (ČSSD), ANO judėjimas parlamento rinkimuose liko antras.

Savo ruožtu sekmadienį Čekijos prezidentas Milošas Zemanas paprašė A.Babišo suformuoti vyriausybę.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Čekijos kariai ir šalies prezidentas Milošas Zemanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Čekijos kariai ir šalies prezidentas Milošas Zemanas

Lydintis skandalų šleifas

Šiuo metu nedarbo lygis Čekijoje siekia 3,8 proc. ir yra vienas žemiausių Europoje. Tikimasi, kad šiemet šalies ekonomika augs 3,6 proc. Vis dėlto prieš korupciją ir imigrantus nukreipto A.Babišo judėjimo populiarumą lėmė pažadas sumažinti mokesčius.

Tiesa, su korupcija kovoti žadantį milijardierių lydi skandalai. Apkaltintas vengimu mokėti mokesčius, gegužę jis buvo priverstas atsistatydinti iš finansų ministro pareigų.

Vadinamas euroskeptiku A.Babišas karštai priešinasi Čekijos narystei euro zonoje. Jis kaltina ES, neva ji bando apriboti nacionalinį šalies suverenumą primesdama visai Bendrijai taikomus įstatymus, pavyzdžiui, pabėgėlių pasidalijimo kvotas.

A.Babišas tikino neplanuojantis „Czexit“, tačiau pridūrė, kad Bendrija „turi apmąstyti, pagalvoti, kodėl Britanija nusprendė pasitraukti, ir nustoti kalbėti apie dviem greičiais judančią Europą“.

Tiesa, su korupcija kovoti žadantį milijardierių lydi skandalai. Apkaltintas vengimu mokėti mokesčius, gegužę jis buvo priverstas atsistatydinti iš finansų ministro pareigų.

Kiek anksčiau šį mėnesį A.Babišui buvo pateikti kaltinimai sukčiavimu: neva jis, prieš dešimtmetį įkurdamas viešbutį ir konferencijų centrą, neteisėtai pasisavino 2 mln. ES paramos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Čekai Prahoje protestavo prieš M.Zemaną ir A.Babišą
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Čekai Prahoje protestavo prieš M.Zemaną ir A.Babišą

Geresnis nei D.Trumpas

Kritikai mano, kad A.Babišas kelia grėsmę demokratijai, kadangi jo galią ir įtaką lemia didžiulis verslo interesas. Kritikams nerimą kelia ir jo autoritarinis stilius bei investicijos į žiniasklaidą, kuria jis, manoma, naudojasi bandydamas nutildyti kritiką.

Be to, A.Babišas priešinasi Rusijai skirtoms sankcijoms, siekia glaudesnių prekybos ryšių su Maskva.

Dėl asmeninių savybių, verslo ir požiūrio į imigraciją bei integraciją A.Babišas dažnai lyginamas su D.Trumpu, tačiau čekų milijardierius tokių asociacijų vengia.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas ir Melania Trumpai
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas ir Melania Trumpai

A.Babišas teigia, kad nors jų požiūris keletu klausimų sutampa, čekas – kur kas geresnis verslininkas nei D.Trumpas.

A.Babišas norėtų būti lyginamas su amerikiečių milijardieriumi Warrenu Buffetu, kuris, priešingai nei D.Trumpas, niekada nebankrutavo, „nebendradarbiavo su mafija“ ir būdamas vedęs nemezgė romanų.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV milijardierius Warrenas Buffetas
„Scanpix“/AP nuotr./JAV milijardierius Warrenas Buffetas

„Dirbau nuo 15 metų“

A.Babišas išdidžiai tikina galingą verslo imperiją nuo pat pagrindų sukūręs savo jėgomis.

A.Babišas: „Dirbau nuo 15 metų: pristatinėjau pieną, iškrovinėjau siutinius stotyje, atlikau apdailos darbus, stačiau vasarnamius – tam, kad užsidirbčiau pinigų.“

„Dirbau nuo 15 metų: išvežiojau pieną, iškrovinėjau siuntinius stotyje, atlikau apdailos darbus, stačiau vasarnamius – tam, kad užsidirbčiau pinigų“, – pasakojo A.Babišas.

Būsimasis premjeras gimė 1954-aisiais Bratislavoje, buvusioje Čekoslovakijoje. Anot milijardieriaus, jo diplomatas ir komunistas tėvas „buvo vienas iš užsienio prekybos Slovakijoje pradininkų“.

Dėl tėvo darbo A.Babišui didžiąją dalį jaunystės teko praleisti užsienyje. Jis lankė mokyklą Prancūzijoje, studijavo universitete Šveicarijoje.

Vėliau būsimasis milijardierius sugrįžo į Bratislavą, kurioje įgijo ekonomikos laipsnį. Pabaigęs studijas A.Babišas 1985–1991 metais Maroke dirbo pardavimų atstovu. Po 1989-ųjų Aksominės revoliucijos jis sugrįžo į tėvynę.

A.Babišas yra vedęs 20 metų jaunesnę Moniką, su kuria susilaukė dviejų vaikų. Dar du vaikus milijardierius turi iš ankstesnės santuokos.

Euroskepticizmas bus suvaldytas?

Politikos analitikas, Niujorko universiteto Prahoje direktorius ir buvusio Čekijos prezidento Vaclavo Havelo patarėjas Jiři Pehe portalui „Politico“ sakė, kad nors A.Babišas neslepia skepticizmo ES atžvilgiu, tokios naujojo premjero pažiūros nebūtinai virs konkrečiais veiksmais.

Jindřicho Noseko/„Wikipedia“ nuotr. /Jiři Pehe
Jindřicho Noseko/„Wikipedia“ nuotr. /Jiři Pehe

„Nežinome, kas nutiks po rinkimų, kadangi vadovaujantis asmuo (premjeras – red.) patirs didžiulį spaudimą tapti pragmatiškesniu, – sakė J.Pehe. – Antraip Čekijos Respublika atsidurs Europos periferijoje. Tai – niekam nenaudinga, kadangi 80 proc. šalies eksporto keliauja į euro zoną.“

„Todėl net Babišas, kuris atrodo labai euroskeptiškas, turės pakeisti savo pažiūras. Sėkminga ekonomika, kurią jis žada, neįmanoma be visiškos integracijos su likusia Europos Sąjunga. Be to, kai kurios jo („Agrofert“) imperijos įmonės yra Vokietijoje, Šveicarijoje ir Prancūzijoje“, – mano J.Pehe.

Pats A.Babišas sekmadienį tikino nesąs antieuropietiškas.

„Esame demokratiškas judėjimas, – sakė jis. – Nežinau, kodėl sakoma, kad nesame proeuropietiški. Mes esame proeuropietiški. Nežinau, kodėl sakoma, kad norime pakeisti konstituciją. Nesuprantu, kodėl esame vaizduojami kaip grėsmė demokratijai.“

Koalicijos prošvaistės

A.Babišas neabejotinai džiaugiasi, kad aršus jo kritikas iš valdančiosios Socialdemokratų partijos (ČSSD) Bohuslavas Sobotka, pastarąją kadenciją ėjęs premjero pareigas, patyrė didžiulę nesėkmę.

2013-ųjų rinkimuose surinkusiai 20,5 proc. balsų, šiemet ČSSD partijai palaikymą pareiškė vos 7,27 proc. balsavusių rinkėjų.

Tai kone garantuoja, kad ČSSD rinkimų kampanijai vadovavęs proeuropietiškas užsienio reikalų ministras Lubomiras Zaoralekas savo partijoje praras įtaką. Manoma, kad naujuoju partijos lyderiu taps laikinai pirmininko pareigas einantis vidaus reikalų ministras Milanas Chovanechas.

Vadinasi, jei norės, A.Babišas gali sudaryti patikrintą dabartinės valdančiosios koalicijos versiją – vadovaujanti ANO susijungtų su socialdemokratais ir krikščionimis demokratais.

Vadinasi, jei norės, A.Babišas gali sudaryti patikrintą dabartinės valdančiosios koalicijos versiją – vadovaujanti ANO susijungtų su socialdemokratais ir krikščionimis demokratais.

L.Zaoralekas niekada neslėpė priešiškumo A.Babišui, o M.Chovanecas, dėl nusistatymo prieš ES imigracijos kvotas ir ginklų kontrolę, gali tapti idealiu milijardieriaus partneriu.

200 vietų turinčiame parlamente ANO laimėjo 78 vietas. Kartu su 15 socialdemokratų ir 10 krikščionių demokratų įstatymų leidėjų judėjimas galėtų sudaryti nedidelę persvarą turinčią daugumos vyriausybę.

„The New York Times“ rašo, kad A.Babišas sakė nenorįs sudaryti koalicijos nei su Komunistų partija, nei su kraštutinių dešiniųjų Laisvės ir tiesioginės demokratijos partija, surinkusia 10,7 proc. balsų. Pastarajai vadovauja čekų-japonų kilmės verslininkas Tomio Okamura.

Rinkimuose antra likusi ir 25 vietų parlamente gavusi centro dešiniųjų Piliečių demokratų partija tikino liksianti opozicijoje. „Aš jau atmečiau galimybę derėtis su ANO dėl prisijungimo prie vyriausybės ar vyriausybės rėmimo“, – sakė partijos lyderis Petras Fiala.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Už Tomio Okamurą balsuoti raginantis plakatas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Už Tomio Okamurą balsuoti raginantis plakatas

Dvi mažos centro dešiniųjų partijos STAN ir „TOP 09“ taip pat pareiškė nedirbsiančios su A.Babišu.

„Negaliu jo legitimizuoti, leisti, kad tai atrodytų normalu, – naujienų agentūrai „Reuters“ sakė STAN lyderis Janas Farsky. – Demokratinės jėgos buvo nugalėtos, tačiau jos nesustiprės bendradarbiaudamos su Babišu. Tai jas pribaigtų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs