Pasak diplomatų, Cheminio ginklo draudimo organizacijos (OPCW) 41 narį turinti vykdomoji taryba priėmė bendrą Kanados, Nyderlandų ir JAV pasiūlymą.
Dėl buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimo Anglijos Solsberio mieste Londonas kaltino Maskvą, nurodydamas, kad buvo panaudota kovinė nervus paralyžiuojanti medžiaga „Novičiok“, sukurta Sovietų Sąjungoje Šaltojo karo laikais.
OPCW vykdomoji taryba sutiko į Cheminio ginklo konvenciją įtraukti dvi itin toksiškų chemikalų šeimas, tarp jų – ir Solsberyje panaudotą medžiagą, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Kanados pasiuntinė OPCW Sabine Nolke.
„Rusija atsiribojo nuo konsensuso, bet nestabdė (sprendimo priėmimo). Ačiū visoms valstybėms, kurios parėmė!“ – sakė ji.
S.Nolke nurodė, kad valstybės narės dabar per 90 dienų gali pareikšti prieštaravimus, kol „Novičiokas“ oficialiai bus įtrauktas į sąrašą.
Nyderlandų užsienio reikalų ministerija patvirtino šį sprendimą, o britų ambasadorius Peteris Wilsonas sakė, kad tai „gera OPCW metų pradžia“.
Rusija kategoriškai neigia bet kokias sąsajas su praėjusių metų ataka Solsberyje ir tvirtina, kad sunaikino visus savo cheminius ginklus.
OPCW patvirtino, kad buvęs šnipas S.Skripalis ir suaugusi jo duktė Julija kovo 4 dieną Solsberyje buvo apnuodyti „Novičiok“ ir kad ta pačia medžiaga po kelių mėnesių apsinuodijo britų pora.
Apnuodyti Skripaliai liko gyvi, bet netikrą kvepalų buteliuką, kuriame buvo tos medžiagos likučių, rado vienas vyras, gyvenantis netoli Solsberio esančiame Eimsberio miestelyje. Numanomus kvepalus jis atidavė savo draugei Dawn Sturgess; ši jais pasipurškusi mirė.
Britų prokurorai dėl atakos Solsberyje paskelbė kaltinimus dviem rusų karinės žvalgybos GRU karininkams.
Nyderlandai pernai balandį išvarė keturis GRU agentus, įtariamus bandymais įsilaužti į OPCW kompiuterius pasinaudojant elektronine įranga, paslėpta prie netoli esančio viešbučio pastatytame automobilyje.