Suniokojo automobilį
Glivicės mieste Lenkijos Silezijoje gyvenanti slaugytoja, dirbanti vietos ligoninėje, tapo vandalizmo auka. Kaip feisbuke rašė jos dukra Olia K., baimė ir netikrumas perauga į neapykantą.
„Neapykantos apraiškos ir atakos prieš sveikatos apsaugos darbuotojus COVID-19 laikais peržengia mano supratimo galimybes. Šiandien mano mama, Glivicės ligoninės slaugytoja, tapo vandalizmo auka. O gal – ir kaimynų (?) nuobodulio po priverstinio sėdėjimo namuose pusantro mėnesio. Išeidama, kaip kasdien, 6 val. ryto į darbą, ji rado savo automobilį subadytomis padangomis ir išpurkštą dažais“, – rašė Olia K.
Anot moters, jos mama ne vienintelė sveikatos apsaugos sistemos darbuotoja Lenkijoje, patyrusi panašių išpuolių: „Agresijos aktai prieš gydytojus ir slaugytojas (TAIP, jie turi didžiausią riziką užsikrėsti COVID-19, nes kovoja priešakinėse fronto linijose), atrodo, kėsinasi išaugti į tam tikrą jėgą visoje Lenkijoje.“
Ir išties – Lenkijoje jau kurį laiką kalbama apie tokį reiškinį kaip medikų puldinėjimas.
Tvn24.pl žurnalistas Cyprianas Jopekas pamėgino surankioti tokius atvejus, kai baimė dėl koronaviruso gimdo agresiją.
Išvarė iš parduotuvės
Vienas slaugytojas Piotras Chudy socialiniuose tinkluose neseniai parašė: „Reikalaujame, ne prašome, o reikalaujame pagarbos, nes gali mūsų pritrūkti“. „Žmonės nuo mūsų nusisuka, lyg būtume raupsuotieji. Nesame mirties angelai, ne toks mūsų tikslas“, – kalbėdamas su Tvn24 sakė vyras.
Toks buvo jo atsakymas į tą agresiją, kuri nukreipta į medicinos darbuotojus pandemijos metu. „Stovėdamas eilėje vienoje parduotuvėje už nugaros išgirdau sakant: „Ką jis čia veikia, tegu dingsta į ligoninę, o ne nešioja čia ligą“, – savo patirtimi dalijosi Piotras.
Žmonės nuo mūsų nusisuka, lyg būtume raupsuotieji. Nesame mirties angelai, ne toks mūsų tikslas.
Parduotuvėse Lenkijos medicinos darbuotojai neretai išgirsta panašių dalykų. Štai vienai moteriai pardavėja pagrasino iškviesti policiją, jeigu ji neišeis. Kitos slaugytojos, kuri dirba ligoninėje, turinčioje COVID-19 atvejį, vyras nuėjo apsipirkti ir irgi buvo išvarytas iš parduotuvės – esą jo žmona dirba slaugytoja ir gali užkrėsti kitus.
Visa tai – medikų patirtys Skaržysko-Kamena mieste vidurio rytų Lenkijoje. Bet taip nutinka ne tik čia.
Kaimynai reikalauja kraustytis
Socialiniai tinklai net ūžė, kai gydytoja iš Pakarpatės pasidalijo laišku, kurį už savo automobilio valytuvo rado jos kolegė: „Brangi kaimyne, visi bijome dėl savo sveikatos ir neišeiname iš namų. Žinome, kad dirbi ligoninėje. Nepagalvojai apie tai, kad grįždama čia rizikuoji mūsų sveikata?“
Varšuvos regioninių medicinos rūmų Jaunųjų gydytojų komiteto pirmininkas Pawelas Doczekas pasakojo TVN24 apie medikę, kuri pandemijos pradžioje kaimynams dalijo kaukes. Tačiau vėliau tie patys kaimynai paprašė, kad ji išsikraustytų ir suniokojo jos buto duris. Gydytojai teko išsikraustyti.
O štai vienos Poznanės kepyklos duris „papuošė“ skelbimas, kuriame nesilankyti įspėjami per pastaruosius tris mėnesius užsienyje buvę, koronavirusu užsikrėtę asmenys ir medicinos darbuotojai. Po vietinio „Gazeta Wyborcza“ laikraščio straipsnio įmonė atsiprašė, tačiau iki šiol netrūksta pranešimų, kaip priverstinių atostogų išprašomi medikų šeimų nariai.
Kam tai daro, jei žmonės nenori jų
Medikai pripažįsta – tokia situacija nuvilia. „Gimsta klausimai: dėl ko ir kam tai darome, jeigu žmonės mūsų nenori ir nemėgsta? Po plojimų ateina toks momentas, kai labai atvirai mums rodo savo nemeilę“, – sakė jau minėtas slaugytojas Piotras.
Po plojimų ateina toks momentas, kai labai atvirai mums rodo savo nemeilę.
Visa tai vyksta, kai įtampos dėl COVID-19 pandemijos ir taip netrūksta. Gydytojai, slaugytojos, kiti sveikatos įstaigų darbuotojai neretai užsikrečia tik todėl, kad pacientai nepasakė jiems tiesos. O dar ta neapykanta. Medikų organizacijų atstovai tik skėsčioja rankomis – niekas nežino, kada ligos protrūkis baigsis ir gyvenimas grįš į įprastas vėžes.
O kol kas „reikia įrodyti žmonėms, kad neturi bijoti medikų“, nes tai jie žino, kaip elgtis ligos akivaizdoje, kokių saugumo priemonių imtis. Nes jei ne jie, tai kas kovos su tuo nematomu priešu – naujuoju virusu. Taip pat ir dėl tų, kuri didžiausia liga yra kvailumas.