„Rusija nesilaikė šio susitarimo. Todėl ketiname nutraukti šią sutartį“, – žurnalistams Elko mieste Nevadoje sakė D.Trumpas.
„Rusija pažeidė susitarimą. Ji jį pažeidinėjo daug metų. Nežinau, kodėl prezidentas Barackas Obama nesiderėjo ar nepasitraukė iš sutarties. O mes neleisime jai (Rusijai) pažeidinėti branduolinės sutarties ir gaminti ginklų, tuo tarpu kai mums tai neleidžiama“, – pridūrė jis.
D.Trumpas reporteriams pareiškė, kad Rusija „pažeidė“ 1987 metų Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį.
Pagal šį susitarimą buvo uždraustos nuo žemės paleidžiamos vidutinio nuotolio raketos, galinčios nuskrieti 500-5500 km.
2014 metais B.Obama apkaltino Rusiją pažeidžiant INF, kai Maskva, kaip buvo pranešta, išbandė raketą. Visgi tuometis JAV prezidentas nepasitraukė iš sutarties – jis įsiklausė į ES lyderių raginimus neįsitraukti į naujas ginklų lenktynes.
Rusijos užsienio reikalų ministerija paneigė kokius INF pažeidimus ir pranešė, kad JAV sprendimą nulėmė „svajonė apie unipolinį pasaulį“, kuriame dominuoja vienintelė pasaulinė supergalia, paskelbė naujienų agentūra „RIA Novosti“.
Apie esą pavojingą žingsnį sekmadienį pasisakė ir Rusijos užsienio reikalų viceministras.
„Tai būtų labai pavojingas žingsnis, kuris, esu tikras, ne tik bus nesuprastas tarptautinės bendrijos, bet ir išprovokuos rimtą pasmerkimą“, – valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.
Vašingtonas teigia, kad Rusija INF pažeidė sukurdama naują vidutinio nuotolio raketą „Novator 9M729“, NATO vadinamą „SSC-8“. Tokia raketa leistų Maskvai beveik be perspėjimo suduoti branduolinį smūgį Aljanso narėms.
Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, INF) 1987 metais pasirašė JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas; sutartis eliminavo vidutinio nuotolio nuo žemės paleidžiamas balistines ir sparnuotąsias raketas.
Iki 1991-ųjų abi pusės sunaikino beveik 2,7 tūkst. raketų ir galėjo siųsti inspektorius tikrinti strateginio priešininko objektus.
Vis dėlto dabartinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dar 2007 metais paskelbė, kad INF nebeatitinka Maskvos interesų, nes JAV dar 2002-aisiais pasitraukė iš Antibalistinių raketų sutarties.
George'o W.Busho administracija tada planavo gynybos skydą Rytų ir Vidurio Europoje, o Antibalistinių raketų sutartis draudė gynybinius ginklus prieš balistines branduolines raketas.
Tiesa, B.Obamos administracija 2009 metais planus dėl gynybos skydo atšaukė, nes buvo pradėjusi bandymus „reset“ politiką ir bandė pagerinti santykius su Kremliumi.
Laukia antrasis susitikimas
D.Trumpas kalbėjo jo patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Johnui Boltonu nuvykus į Maskvą susitikti su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu prieš laukiamą antrą šiais metais D.Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimą.
JAV ir Rusijos santykiai yra labai įtempti dėl kaltinimų, kad Maskva kišosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus, dėl Rusijos paramos Sirijos vyriausybei šios šalies pilietiniame kare ir dėl konflikto Ukrainoje.
Tačiau Vašingtonas nori Maskvos paramos ieškant sprendinių Sirijos karui ir darant spaudimą Iranui bei Šiaurės Korėjai.
Apie jokį naują D.Trumpo ir V.Putino susitikimą nepaskelbta, bet tokio susitikimo laukiama netrukus.
Abu lyderiai lapkričio 11 dieną Paryžiuje dalyvaus Pirmojo pasaulinio karo pabaigos metinių minėjime.
D.Trumpo administracijos aukšto rango pareigūnas, nenorėjęs skelbti savo pavardės, sakė, kad kita potenciali proga būtų Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimas, kuris vyks nuo lapkričio 30 iki gruodžio 1 dienos.