D.Trumpas kritikuojamas dėl žodinės atakos prieš nebaltaodes JAV Kongreso nares

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį sulaukė demokratų ir net kai kurių savo paties Respublikonų partijos narių griežtos kritikos dėl itin ksenofobiškos žodinės atakos prieš Kongrese dirbančias progresyviojo sparno demokratų įstatymų leidėjas.
Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressley, Rashida Tlaib
Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressley, Rashida Tlaib / „Scanpix“/AP nuotr.

„Visas jų darbas – skųstis", – žurnalistams sakė D.Trumpas per Baltųjų rūmų renginį Amerikoje pagamintoms prekėms pareklamuoti.

„Šie žmonės nekenčia mūsų šalies, – apie keturias įstatymų leidėjas kalbėjo valstybės vadovas. – Jei esate čia nelaimingos, galite išvykti.“

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas

Keturias pirmą kartą į Atstovų Rūmus išrinktas politikes, kurios yra lotynų amerikiečių, arabų, somaliečių ir afroamerikiečių kilmės, D. Trumpas taip pat apkaltino „meile“ JAV „priešams, tokiems kaip (teroristų tinklas) „al Qaeda“.

Vienam reporteriui paklausus, ar prezidentui nekelia susirūpinimo faktas, kad daugelis vadina jo komentarus rasistiniais, D. Trumpas atsakė: „Tai man nekelia susirūpinimo, nes daugelis žmonių su manimi sutinka.“

Praėjus kelioms valandoms po prezidento pasisakymų keturios demokratės – Niujorko atstovė Alexandria Ocasio-Cortez, Minesotos atstovė Ilhan Omar, Masačusetso atstovė Ayanna Pressley ir Mičigano atstovė Rashida Tlaib – davė jam atkirtį per spaudos konferenciją.

A.Pressley pasmerkė D.Trumpo „ksenofobiškus ir netolerantiškus“ komentarus ir pareiškė, kad „mūsų nepavyks nutildyti“.

I.Omar savo ruožtu tvirtino, kad D.Trumpas ėmėsi „akivaizdžiai rasistinės atakos“ prieš keturias nebaltaodes nebaltaodes Kongreso nares.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ilhan Omar
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ilhan Omar

„Tai yra baltųjų nacionalistų darbotvarkė“, – sakė ji.

I.Omar ir R.Tlaib vėl paragino surengti D. Trumpui apkaltą.

Tuo metu konferencijoje nedalyvavęs demokratų kongresmenas Alas Greenas pareiškė, jog šį mėnesį siūlys Atstovų Rūmams balsuoti dėl apkaltos procedūros inicijavimo, kaltindamas prezidentą „mūsų visuomenei žalingu fanatiškumu politikoje“.

„Žalingi“ žodžiai

Įstatymų leidėjas, kurios visos, išskyrus vieną, yra gimusios Amerikoje, D.Trumpas pirmiausiai užsipuolė sekmadienį, per tviterį paraginęs politikes „grįžti ten“, iš kur jos atvyko.

Jo komentarai sulaukė kai kurių užsienio lyderių kritikos, o Jungtinėse Valstijose išprovokavo demokratų pasipiktinimą, bet respublikonai iš pradžių tylėjo.

Pirmadienį keli D.Trumpo partiečiai irgi ėmėsi atvirai komentuoti skandalą.

M.Romney: „Mano nuomone, tai, ką jis pasakė ir parašė tviteryje, yra žalinga, užgaulu, skaldoma ir, kalbant atvirai, labai neteisinga.“

„Mano nuomone, tai, ką jis pasakė ir parašė tviteryje, yra žalinga, užgaulu, skaldoma ir, kalbant atvirai, labai neteisinga“, – sakė Jutai atstovaujantis senatorius respublikonas Mittas Romney.

„Prezidento piktiems komentarams nėra jokio pateisinimo – jie buvo visiškai nepriimtini. Tai turi liautis, – pabrėžė Aliaskos senatorė respublikonė Lisa Murkowski. – Turime reikalauti aukštesnių etiketo ir padorumo standartų.“

Meine išrinkta respublikonų senatorė Susan Collins (jiuzan Kolins) pareiškė, kad nesutinka su ultrakairiųjų demokratų įstatymų leidėjų politika, bet pažymėjo, jog D. Trumpas „peržengė ribas“.

Respublikonų senatorius iš Pensilvanijos Patas Toomey sakė, kad „visų keturių (įstatymų leidėjų) pilietybės yra tokios pačios galiojančios kaip ir mano“. P.Toomey pridūrė, kad „jos turi teisę reikšti savo nuomones, kad kokios jos būtų klaidingos“.

Teksase išrinktas Willas Hurdas – vienintelis Atstovų Rūmuose dirbantis juodaodis respublikonas – pareiškė televizijai CNN, kad D.Trumpo elgesys yra „nederamas laisvojo pasaulio lyderiui“.

Tuo metu juodaodis senatorius iš Pietų Karolinos Timas Scottas kritikavo prezidentą dėl „asmeniškų atakų ir rasiniu požiūriu užgaulios retorikos“ vartojimo.

Prie D. Trumpo pasisakymus pasmerkusių užsienio lyderių prisijungė Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern.

„Visiškai ir absoliučiai nesutinku su juo“, – pareiškė ji Naujosios Zelandijos viešajam radijui ir pabrėžė, kad jos šalyje įvairovė valdžioje laikomas sveiktinu dalyku.

Kanados premjeras Justinas Trudeau ir Jungtinės Karalystės lyderė Theresa May taip pat išreiškė nepritarimą D.Trumpo žodžiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų