Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

D.Trumpas nori atimti iš savo kritikų leidimus susipažinti su slapta informacija

JAV prezidentas Donaldas Trumpas svarsto galimybę atšaukti leidimus susipažinti su slapta informacija šešiems buvusiems nacionalinio saugumo aukšto rango pareigūnams, kritikavusiems jo administraciją.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas nori atimti iš savo kritikų leidimus susipažinti su slapta informacija / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Oponentai ir ekspertai sako, kad toks žingsnis būtų precedento neturintis šių leidimų išdavimo politizavimas.

Baltųjų rūmų atstovė Sarah Huckabee Sanders pirmadienį sakė, kad prezidentas „aiškinasi mechanizmus“, kaip atimti leidimus susipažinti su slapta informacija iš buvusio CŽV direktoriaus Johno Brennano ir penkių kitų buvusių pareigūnų, dirbusių delikačiuose vyriausybės postuose: buvusio FTB direktoriaus Jameso Comey, buvusio nacionalinės žvalgybos direktoriaus Jameso Clapperio, buvusio CŽV direktoriaus Michaelo Haydeno, buvusios patarėjos nacionalinio saugumo klausimais Susan Rice ir Andrew McCabe'o, kuris iki kovo mėnesio, kai buvo atleistas, dirbo FTB direktoriaus pavaduotoju.

„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Comey duoda interviu ABC
„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Comey duoda interviu ABC

Šie pareigūnai dirbo ir demokratų, ir respublikonų administracijose, įskaitant D.Trumpo administraciją.

S.H.Sanders juos kaltino „politizavus savo valstybės tarnybą ir leidimus susipažinti su slapta informacija ir kai kuriais atvejais turėjus iš jų finansinės naudos skelbiant nepagrįstus kaltinimus“, kad D.Trumpo administracija turėjo nederamų kontaktų su Rusija ar buvo Rusijos veikiama.

„Tai, kad žmonės, turintys leidimus susipažinti su slapta informacija, reiškia šiuos nepagrįstus kaltinimus, suteikia nederamą legitimumą kaltinimams be jokių įrodymų“, – sakė ji.

S.H.Sanders: „Tai, kad žmonės, turintys leidimus susipažinti su slapta informacija, reiškia šiuos nepagrįstus kaltinimus, suteikia nederamą legitimumą kaltinimams be jokių įrodymų.“

S.H.Sanders nepaminėjo jokių konkrečių komentarų.

Atstovų Rūmų narys, Kalifornijai atstovaujantis demokratas Adamas Schiffas, dirbantis Žvalgybos komitete, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad „leidimų gauti slaptą informaciją politizavimas keršijant prezidentą kritikuojantiems buvusiems nacionalinio saugumo pareigūnams nustatytų siaubingą naują precedentą“.

„Priešų sąrašas yra bjauru, nedemokratiška ir neamerikietiška“, – pridūrė jis.

Buvusiems CŽV direktoriams ir kitiems aukščiausio rango nacionalinio saugumo pareigūnams paprastai iš pagarbos leidžiama pasilaikyti savo leidimus gauti slaptą informaciją bent jau kuriam laikui, tad jie gali turėti galimybių patarinėti savo įpėdiniams šiuose postuose. Mažiausiai vienas iš minimų buvusių pareigūnų, A.McCabe'as, šiuo metu tokio leidimo neturi, sakė jo atstovė.

Ekspertai, regis, nesutaria dėl to, ar prezidentas turi galią vienašališkai atšaukti leidimus susipažinti su slapta informacija, bet sako, kad toks žingsnis būtų beprecedentis ir neprotingas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?