Kaip skelbia BBC, D.Trumpas pasirašė įsaką dėl šalių, kurių piliečių 90 dienų neįsileis į JAV.
Anot BBC, naujajame įsake tarp minėtų šalių nebeliko Irako.
Irako vyriausybė pirmadienį pareiškė esanti patenkinta žinia, kad šalis išbraukta iš pataisyto JAV prezidento D.Trumpo imigracijos įsako, ir pavadino tai „svarbiu žingsniu“, padarysiančiu Bagdado ir Vašingtono ryšius stipresnius.
„Irako užsienio reikalų ministerija reiškia esanti labai patenkinta vykdomuoju prezidento Donaldo Trumpo įsaku, kuriame Irako piliečiams nebetaikomas draudimas atvykti į Jungtines Amerikos Valstijas“, – sakė atstovas spaudai Ahmedas Jamalas.
K.Conway televizijai „Fox News“ sakė, kad įsakas įsigalios nuo kovo 16 dienos. Pirmasis prezidentinis įsakas buvo laikinai uždaręs JAV sienas visiems pabėgėliams ir septynių musulmoniškų šalių piliečiams.
Patarėja patvirtino, kad draudimas įvažiuoti į JAV bus netaikomas asmenims, kurie turi leidimą nuolat gyventi šalyje arba galiojančias vizas. Taip pat nurodyta, kad iš šalių, kurių piliečiai neįleidžiami, sąrašo bus išbrauktas Irakas.
„Irako daugiau nebėra tame sąraše dėl pagerėjusios patikros ir pranešimo priemonių “, – sakė K.Conway.
Pirmuoju imigracijos draudimo įsaku D.Trumpas laikinai buvo uždraudęs į šalį 120 dienų atvykti visiems pabėgėliams, bei 90 dienų Irano, Irako, Somalio, Sudano, Jemeno, Sirijos ir Libijos piliečiams. Pabėgėlių iš Sirijos buvo nurodyta neįsileisti neribotai.
Naujajame įsake iš šalių, kurių piliečių 90 dienų neįsileis Jungtinės Valstijos, sąrašo veikiausiai bus išbrauktas Irakas. Toks sprendimas buvo priimtas dėl to, kad Pentagonas ir Valstybės departamentas atkreipė Baltųjų rūmų dėmesį į tai, kad Irakas užima itin svarbų vaidmenį kovoje su „Islamo valstybės“ teroristų grupuote.
Praėjus savaitei nuo įžengimo į JAV prezidento postą, sausio pabaigoje, D.Trumpas pasirašė ankstesnį įsaką dėl pabėgėlių ir migrantų; tai sukėlė sumaištį, paniką ir pasipiktinimą. Kai kurie keleiviai buvo sulaikyti JAV oro uostuose ir išsiųsti atgal į šalis, iš kurių atvyko, kitiems nebuvo leista įsėsti į savo lėktuvus užsienio oro uostuose.
Manoma, kad pasirašius naująjį įsaką, vėl kils prieštaravimų banga bei naujų jo svarstymų teisme.
Antras imigracijos draudimo dublis
Pirmas D.Trumpo vykdomasis įsakas sukėlė teisinių ginčų, politinį pasipiktinimą ir logistinę sumaištį.
Pirmas D.Trumpo vykdomasis įsakas sukėlė teisinių ginčų, politinį pasipiktinimą ir logistinę sumaištį.
Didžiuosiuose šalies oro uostuose kilo sumaištis, buvo rengiami masiniai protestai, o keli apygardų teismai ėmėsi blokuoti to įsako vykdymą, be to, nepasitenkinimą reiškė įstatymų leidėjai.
Rūpesčių sukėlęs įsakas, atsidūręs dėmesio centre naujosios administracijos darbo pirmosiomis savaitėmis, daugumai sudarė įspūdį, kad jis buvo netinkamai suplanuotas ir blogai įgyvendintas.
Apklausos rodo, kad amerikiečių viešoji nuomonė šiuo klausimu nevienareikšmiška. Remiantis jų rezultatais, nežymi dauguma rinkėjų tokiam įsakui nepritaria, nors D.Trumpo politinis pagrindas reiškia jam tvirtą paramą.
Respublikonas savo ruožtu kritikavo teismo sprendimą užblokuoti jo pasirašytą draudimą, ir sakė, kad tai yra „labai blogas sprendimas, labai blogas mūsų šalies saugumui. Pasiūlymas buvo tobulas“.
Tačiau dabar jis atsisakė savo planų skųsti minėtą sprendimą aukštesnės instancijos teismuose. Antrasis įsakas anuliuoja pirmąjį, todėl užkertamas kelias bet kokiems su juo susijusiems, bet dar neįvykusiems teisiniams procesams.
Kad ir koks bus teisinis rezultatas, D.Trumpo naujasis draudimas veikiausiai dar labiau supriešins nuomones, ir itin patiks jo artimiausiems šalininkams.
Petys į petį
Irako paminėjimas pirmajame įsake sukėlė šioje šalyje didžiulį nepasitenkinimą, kurio neslėpė ir premjeras Haideras al Abadi.
Dėl to buvo iškilusi grėsmė, kad nutrūks Bagdado ir Vašingtono bendradarbiavimas kovoje su „Islamo valstybės“ grupuote.
JAV ir Irako kariuomenės šiuo metu drauge kovoja su džihadistais šiaurės Irake, ir stengiasi išlaisvinti Mosulo miestą nuo jų kontrolės.
Irako užsienio reikalų ministerija pirmadienį išreiškė savo „gilų pasitenkinimą“ naujuoju įsaku, ir sakė, kad tai yra „svarbus žingsnis“ ryšių tarp Bagdado ir Vašingtono stiprinimui.
Irako paminėjimas pirmajame įsake sukėlė šioje šalyje didžiulį nepasitenkinimą, kurio neslėpė ir premjeras Haideras al Abadi.
Visgi naujasis draudimas veikiausiai ir toliau kels neaiškumų dėl JAV imigracijos politikos.
Pirmadienį Nigerija savo piliečiams patarė nesant svarbiam reikalui nevykti į Jungtines Valstijas, motyvuodama aiškumo stoka naujose imigracijos taisyklėse.
„Per kelias pastarąsias savaites mūsų biuras gavo kelias nigeriečių bylas; nors jie turėjo galiojančias vizas, leidžiančias įvažiuoti į šalį kelis kartus, jie buvo neįleisti ir išsiųsti atgal į Nigeriją“, – sakė prezidento specialioji patarėja Abike Dabiri-Erewa.
Kaip nurodoma pirmadienį paskelbtoje kelionių duomenis renkančios kompanijos „Forwardkeys“ ataskaitoje, taip pat smarkiai sumažėjo keliaujančiųjų iš Jungtinių Valstijų į Artimuosius Rytus, o užsakytų išvykimo bilietų artimiausiems trims mėnesiams sumažėjo 25,4 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai užsakytų bilietų kiekiu.
Rusijos veiksnys
Visgi šis draudimas turėtų padėti D.Trumpui nukreipti dėmesį nuo nesibaigiančių skandalų dėl jo aplinkos ryšių su Rusija.
Nuo to laiko, kai JAV žvalgybos bendruomenė viešai apkaltino Rusiją bandžius paveikti lapkritį vykusius prezidento rinkimus D.Trumpo naudai, nesiliauja klausimai dėl to, ar respublikono kampanija palaikė ryšius su Maskva.
Praėjusią savaitę jo generalinis prokuroras nusišalino nuo su rinkimais susijusių tyrimų, nes paaiškėjo, kad per prezidento kampaniją jis dukart buvo susitikęs su Rusijos ambasadoriumi Vašingtone.
Be kita ko, D.Trumpas neseniai pateikė įrodymais nepagrįstų kaltinimų, kad buvęs JAV prezidentas Barackas Obama neva šnipinėjo jo telefoną per praėjusių metų rinkimų kampaniją.