2018 07 16 /21:52

Paliko Helsinkį: gėdingu elgesiu kaltinamam D.Trumpui priminta – Rusija nėra sąjungininkė

Suomijos sostinėje Helsinkyje vyko svarbus JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos lyderio Vladimiro Putino susitikimas. Pastarasis atvykti į Helsinkį tradiciškai vėlavo, galiausiai abu vadovai susitiko Suomijos prezidentūroje. Įžanginėse pastabose D.Trumpas pareiškė: „Sutarti yra gerai.“ Kišimosi į rinkimus ar kibernetinio saugumo viešai jis neminėjo.
Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas Helsinkyje
Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas Helsinkyje / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Tiesioginę spaudos konferencijos Helsinkyje transliaciją buvo galima stebėti čia:

Abiejų šalių santykiams šiuo metu išgyvenant didžiausią krizę nuo Šaltojo karo laikų, prezidentų laukė sunki užduotis iš susitikimo išpešti pozityvių dalykų.

D.Trumpas, tiesa, prieš susitikimą prisipažino į Helsinkį atvykęs be „didelių lūkesčių“. O ir Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad tikisi „kūdikio žingsnių“ – esą Europos šalims nėra nuogąstauti dėl galimų sprendimų dėl Europos saugumo diskusijose nedalyvaujant patiems europiečiams.

Anot D.Peskovo, V.Putinas gerbia D.Trumpo retoriką, esą „Amerika – pirmiausia“, nes Rusijos prezidentui svarbiausia – irgi Rusija.

Maskvos pareigūnai prieš tai teigė, kad V.Putinas greičiausiai dar sykį pakartos, jog Rusija nesikišo į 2016 metų JAV prezidento rinkimus ir jų kampaniją. Taip ir atsitiko.

Savo ruožtu D.Trumpas pažadėjo pirmadienį per susitikimą su V.Putinu Helsinkyje iškelti šį klausimą.

Praėjusią savaitę JAV specialusis prokuroras Robertas Muelleris apkaltino 12 Rusijos žvalgybos pareigūnų dėl įsilaužimo į D.Trumpo varžovės 2016 metų rinkimuose Hillary Clinton ir jos Demokratų partijos kompiuterių serverius, o tada nutekinus privačius elektroninius laiškus siekiant pakenkti jos kampanijai.

D.Trumpas įnirtingai neigia, kad jo kampanija buvo slapta susimokiusi su Rusija, ir smerkia šį specialų tyrimą kaip „raganų medžioklę“, kurią esą skatina jo priešai, norėdami pakirsti jo pergalės teisėtumą.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Lyderiai paliko Helsinkį

21:52

Tviteryje, kuriame vykdoma bene pagrindinė D.Trumpo komunikacija, JAV prezidentas dėkojo Helsinkiui ir suomiams už galimybę čia susitikti su Rusijos vadovu V.Putinu.

Kaip rašo „The Guardian“, prieš išvykdamas iš Helsinkio D.Trumpas dar spėjo duoti interviu „Fox News“. Šiam kanalui interviu davė ir V.Putinas. Pabrėžiama, kad ši žiniasklaidos priemonė tapo vieninteliu Vakarų žiniasklaidos kanalu, su kuriuo bendravo Rusijos prezidentas. Apie ką Rusijos prezidentas bendravo su „Fox News“ žurnalistais – kol kas neaišku. Šis žiniasklaidos kanalas interviu kol kas anonsuoja kaip išskirtinį pokalbį, kuris pasirodys artimiausiu metu.

Tuo tarpu socialinėje erdvėje nestinga šio susitikimo vertinimų. JAV Atstovų rūmų pirmininkas Paulas Rayanas priminė, kad JAV turi susitelkti į tai, jog Rusija prisiimtų atsakomybę.

„Nėra jokių abejonių, kad Rusija trukdė mūsų rinkimams ir toliau bando pakenkti demokratijai visame pasaulyje. Prezidentas turi įvertinti, kad Rusija nėra mūsų sąjungininkė. Nėra jokio Jungtinių Valstijų ir Rusijos moralinio lygiavertiškumo. Jungtinės Valstijos turi siekti, kad Rusija prisiimtų atsakomybę ir nutraukti jos piktybinį išpuolį prieš demokratiją“, – „The Guardian“ cituoja P.Rayaną.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Paul Ryan
AFP/„Scanpix“ nuotr./Paul Ryan

Aiškėja daugiau detalių apie prieš bendrą spaudos konferenciją kilusį incidentą, kurio metu iš salės, kurioje vyko D.Trumpo ir V.Putino susitikmassu žiniasklaidos atstovais, buvo išvestas asmuo, su savimi turėjęs plakatą. Ant lapo buvo užrašyta „Nuclear Weapon Ban Treaty“ (Branduolinių ginklų uždraudimo sutartis, – red.).

Aišku, kad šis apsaugininkų iš salės išvestas asmuo – Samas Husseinis, leidinio „The Nation“ atstovas. Kaip vėliau sakė šio leidinio redaktorė Katrina vanden Heuvel, S.Husseinis buvo gavęs akreditaciją spaudos konferencijai nušviesti.

Ji tviteryje priminė, kad D.Trumpo Administracija nuosekliai smerkia žiniasklaidą ir teigė esanti susirūpinusi, kad iš salės per prievartą buvo išvestas žiniasklaidos atstovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Samo Husseinio išvedimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Samo Husseinio išvedimas

 

Liejasi kritika D.Trumpui

19:34

Priekaištai D.Trumpui, kuris V.Putino akivaizdoje pliekė pačios Amerikos teisėsaugininkus ir žvalgybininkus, jau liejasi.

Respublikonas senatorius Lindsey Grahamas D.Trumpo spaudos konferenciją kartu su V.Putinu pavadino „praleista proga“ griežtai įspėti daugiau nebesikišti į rinkimus JAV: „Toks prezidento Trumpo atsakymas Rusijoje bus matomas kaip silpnybės įrodymas ir sukurs daugiau problemų nei jų išspręs.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lindsey Grahamas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lindsey Grahamas

Dar vienas respublikonas, senatorius Jeffas Flake'as pridūrė: „Niekada nemaniau, kad ateis diena, kai Amerikos prezidentas stovės šalia Rusijos prezidento ir kaltins JAV dėl Rusijos agresijos. Tai yra gėdinga.“

D.Trumpo pasirodymą aštriai sukritikavo net prezidentui paprastai palankios televizijos „Fox Business“ žurnalistas Neilas Cavuto, pareiškęs, kad yra „pasišlykštėjęs“.

Beje, štai visas D.Trumpo atsakymas į klausimą, ar jis tiki JAV žvalgybos tarnybomis, ar V.Putinu:

Gėdingas JAV prezidento pasirodymas

19:17

Anot kai kurių apžvalgininkų, D.Trumpas vien per viešą spaudos konferenciją turėjo ne vieną ir ne dvi progas kaip nors atsakyti į V.Putino žodžius dėl kišimosi į rinkimus, tačiau to nepadarė.

Garsus rusas žurnalistas Andrejus Soldatovas tviteryje net pastebėjo: „Ar aš teisingai supratau, kad Trumpas užbaigė spaudos konferenciją leisdamas Putinui sudirbti pačių JAV teisėsaugą?“

JAV žurnalistas Andersonas Cooperis pasipiktinęs iškart po spaudos konferencijos pareiškė: „Jūs žiūrėjote vieną gėdingiausių Amerikos prezidento pasirodymų.“

„Ši spaudos konferencija Kremliui davė viską, ko jis tikėjosi. Putinas atrodė kaip suaugęs ir subrendęs politikas, kuris pavertė Rusiją lygia JAV šalimi. Trumpas savo ruožtu iš esmės išteisino Rusiją dėl kišimosi į rinkimus ir užsipuolė savo paties šalį“, – tviteryje pareiškė ir M.Galeotti.

Žemiau jau minėtas buvęs CŽV direktorius J.Brennanas tame pačiam tinkle konstatavo: „Donaldo Trumpo pasirodymas spaudos konferencijoje Helsinkyje pasiekia ir perlipa sunkaus nusikaltimo ribą. Tai buvo valstybės išdavystė. JO komentarai buvo imbeciliški, bet jis taip pat Putino kišenėje. Respublikonai patriotai, kur jūs???“

 

V.Putino tiradų D.Trumpas nestabdė

19:14

D.Trumpas nustebino gausybę JAV saugumo ekspertų ir politikų, iš esmės leidęs suprasti, kad labiau tiki V.Putino paaiškinimais, o ne Amerikos žvalgybos tarnybų vertinimais dėl kišimosi į rinkimus JAV.

„Nematau jokių priežasčių Rusijai kištis. Prezidentas Putinas nepaprastai tvirtai ir galingai šiandien tai paneigė“, – pareiškė JAV prezidentas, dar prieš tai leidęsis į InfoWars.com vertus pasvarstymus apie „džentelmeną iš Pakistano ir Demokratų partijos serverius“.

Tuo tarpu V.Putinas tuomet pareiškė, kad Rusija – demokratinė valstybė, ir ironiškai paklausė, ar Amerika – demokratiška: „Tikiuosi, kad jūs neatimate iš savo šalies tokios teisės. Ar tikite, kad JAV – demokratiškos? Jei taip, šį reikalą turi išspręsti teismai.“

Rusijos prezidentas dar paminėjo savo kritiką, kalėjime mirusio Sergejaus Magnickio darbdavį Billą Browderį, taip pat – finansininką George'ą Sorosą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./George'as Sorosas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./George'as Sorosas

Atsakydamas į klausimą, ar Rusija turi D.Trumpą kompromituojančios medžiagos, apie kurią rašoma Christopherio Steele'o sudarytame dokumente, V.Putinas pridūrė: „Aš irgi buvau saugumietis, tad žinau, kaip tie dokumentai sudaromi.“

Tiesa, V.Putinas teigė, kad D.Trumpas ir toliau teigia, jog „Krymo prisijungimas prie Rusijos“ buvo nelegali aneksija. Rusija esą laikosi kitos nuomonės ir apskritai yra „uždariusi“ Krymo klausimą.

D.Trumpui įteiktas futbolo kamuolys

18:57

Trumpai pakalbėjęs apie galimus būdus užbaigti karą Sirijoje, V.Putinas tuomet įteikė D.Trumpui oficialų pasaulio futbolo čempionato kamuolį. JAV prezidentas pareiškė, kad jo sūnui kamuolys patiks, ir metė jį į auditoriją, atrodo, žmonai Melaniai Trump.

V.Putinas: taip, norėjau, kad laimėtų D.Trumpas

18:53

V.Putinas, paklaustas, ar norėjo, kad D.Trumpas 2016 metais laimėtų prezidento rinkimus, atsakė nė nesvarstydamas: „Taip, norėjau, nes būtent jis (D.Trumpas, – red.) norėjo normalizuoti santykius su Rusija.“

„Kur faktai? Tai nesąmonė“

18:51

Naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistas tuomet paklausė V.Putino, kodėl D.Trumpas ir apskritai visas pasaulis turėtų tikėti jo žodžiais, esą Rusija nesikišo į JAV prezidento rinkimų procesą.

„Mes turėtume remtis faktais. Ar galite įvardyti bent vieną faktą, kuris aiškiai įrodytų susimokymą? Tai yra briedas. Klausiate, kuo galima tikėti, o kuo – ne. Niekuo negalima tikėti“, – klampų, KGB agentui įprastą atsakymą pateikė V.Putinas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas Helsinkyje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas Helsinkyje

Jis pridūrė, kad gali pakviesti JAV specialiojo prokuroro Roberto Muellerio, tiriančio galimą D.Trumpo kampanijos susimokymą su Rusija, komandos narius į apkaltintų rusų apklausas.

Šias apklausas esą vykdytų pati Rusija, o amerikiečiai jas tik stebėtų. Tiesa, anot V.Putino, Rusija tuomet tikėtųsi, kad JAV apklaustų amerikiečius, kuriuos Maskva kaltina nelegaliais, prieš Rusiją nukreiptais veiksmais.

Paklausė apie dujotiekį „Nord Stream 2“

18:42

Rusijos naujienų agentūros „Interfax“ reporteris priminė D.Trumpui, kaip jis pavadino V.Putiną „varžovu“, ir paklausė jo apie planus tiesti dujotiekį „Nord Stream 2“ tarp Rusijos ir Vokietijos.

„Žodis „varžovas“ yra komplimentas. Mes varžysimės kalbėdami apie dujotiekį. Aš nesu tikras, ar jis reikalingas Vokietijai, bet ji priėmė tokį sprendimą“, – atsakė D.Trumpas, netrukus pareiškęs, kad laiko ir JAV, ir Rusiją atsakingomis už krizę dvišaliuose santykiuose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas Helsinkyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimas Helsinkyje

„Laikau abi šalis atsakingomis. Manau, kad Jungtinės Valstijos elgėsi kvailai. Manau, kad visi elgėmės kvailai. Visus mus galima kaltinti“, – pridūrė JAV prezidentas, dar pasakęs, kad „lengvai“ įveikė demokratę Hillary Clinton per prezidento rinkimus.

D.Trumpas: V.Putinas turi įdomią idėją

18:36

D.Trumpas irgi pareiškė, kad su V.Putinu kalbėjosi apie įtariamą kišimąsi į JAV prezidento rinkimus 2016-aisiais: „Manau, kad tai buvo geriausia padaryti asmeniškai. Apie tai kalbėjomės ilgai. Jam tai labai rūpi, ir jis turi įdomią idėją.“

Tokie JAV lyderio žodžiai iškart sudomino apžvalgininkus. Antai Rusijos ekspertas Markas Galeotti tviteryje pastebėjo, esą akivaizdu, kad D.Trumpui V.Putinas nepasakė nieko aiškaus ir reikšmingo, o o JAV prezidentui to ir užteko.

Kalba D.Trumpas: „Viskas praėjo labai gerai“

18:31

„Mūsų dialogas buvo tiesus, atviras ir labai produktyvus. Viskas praėjo labai gerai“, – savo pasisakymą pradėjo D.Trumpas, kuris netrukus dar kartą padėkojo V.Putinui už esą puikiai suorganizuotą pasaulio futbolo čempionatą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino spaudos konferencija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino spaudos konferencija

Negana to, JAV prezidentas skambiai pridūrė: „Mūsų santykiai niekada nebuvo blogesni nei dabar. Bet tai pasikeitė – prieš keturias valandas. Tikrai tuo tikiu.“ Salėje pasigirdo kikenimas, tiesa, V.Putino veido išraiška nepasikeitė.

„Mūsų šalių nesutarimai yra gerai žinomi, ir mes su prezidentu Putinu šiandien juos aptarėme. Net Šaltojo karo metu, kai pasaulis buvo visai kitoks nei dabar, Rusija ir JAV gebėjo palaikyti stiprius ryšius“, – kalbėjo D.Trumpas.

Paskutinis atnaujinimas 2018-07-16 18:31

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis