Pirmadienį „The Washington Post“ paskelbė, kad susitikimo su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu ir Rusijos ambasadoriumi JAV Sergejumi Kisliaku metu D.Trumpas atskleidė itin slaptą žvalgybinę informaciją apie kovą su „Islamo valstybe“.
Šią informaciją JAV vyriausybė gavo iš sąjungininkės ir sutrupino šios kol kas neskelbiamos šalies pasitikėjimą, pasidalindama duomenimis su Rusijos diplomatais.
Panašių įvykių būta ir praeityje.
Abejojo žvalgyba
Žvalgybos pareigūnai didelę prezidento rinkimų kampanijos dalį praleido tirdami galimą Rusijos įtaką šiam priešrinkiminiam procesui.
Sausio pradžioje, kai D.Trumpas jau buvo išrinktas prezidentu, JAV žvalgybos pareigūnai paskelbė, kad Rusija „vykdė kibernetinių atakų kampaniją siekdama paveikti JAV rinkimų rezultatus“. Jų teigimu, siekdamas padėti D.Trumpui laimėti, kampaniją užsakė prezidentas Vladimiras Putinas.
Keletą savaičių naujasis JAV prezidentas reiškė dvejones dėl tokių žvalgybos išvadų. D.Trumpas „The New York Times“ sakė, kad ši, su Rusija susijusi istorija, virsta „politine raganų medžiokle“. Galiausiai jis pradėjo kvestionuoti žvalgybą, kuriai už keleto savaičių turėjo pradėti vadovauti. Tuomet JAV prezidentas „Twitter“ rašė:
„Žvalgybos“ spaudos konferencija dėl taip vadinamų „rusų kibernetinių atakų“ buvo atidėta iki penktadienio. Turbūt reikia daugiau laiko surinkti įkalčius. Labai keista!"
Kai D.Trumpui buvo pateikta itin slapta informacija, susijusi su rusų kibernetinėmis atakomis, prezidentas iškart paneigė galimą įtaką Rusijos rinkimams.
„Nors Rusija, Kinija, išorinės grupės ir asmenys nuosekliai bando įsibrauti į mūsų valstybinių institucijų, verslo ir organizacijų, tarp jų ir Demokratų nacionalinio komiteto, kibernetinę infrastruktūrą, rinkimų rezultatams nebuvo padaryta visiškai jokios įtakos“, – teigė D.Trumpas.
Palygino su nacistine Vokietija
Likus savaitei iki D.Trumpo inauguracijos, „BuzzFeed“ paviešino prieštaringus ir įrodymais nepagrįstus dokumentus, kuriuose buvo teigiama, kad rusai šantažavo būsimąjį JAV prezidentą.
Toks dokumentų paviešinimas itin suerzino D.Trumpą, kuris negailėjo kritikos ir žvalgybinei bendruomenei.
Jis pareiškė: „Manau, kad žvalgybos agentūros, leidusios tokiai informacijai nutekėti, pasielgė labai nepagarbiai. Taip buvo daroma tik nacistinėje Vokietijoje.“
„Twitter“ įpykęs prezidentas taip pat negailėjo skambių palyginimų: „Žvalgybos agentūros niekada neturėjo leisti netikroms naujienoms nutekėti. Dar vienas į mane nukreiptas smūgis. Ar mes gyvename nacistinėje Vokietijoje?“
„Per gudrus instruktažams“
Buvo paskelbta, kad prieš D.Trumpo susitikimus su užsienio lyderiais Nacionalinio saugumo taryba paruošia keleto puslapių ilgio instruktažus su nurodymais ką kalbėti, ir, svarbiausia, ko nesakyti.
D.Trumpas: „Žinote, aš esu gudrus žmogus. Man nereikia, kad tie patys žodžiai būtų kartojami kasdien ateinančius aštuonerius metus."
Tačiau prezidentas tokias instrukcijas dažniausiai ignoruoja.
Gruodį duodamas interviu „Fox News Sunday“, D.Trumpas teigė, kad priešingai nei įprasta JAV prezidentams, jis neskaito kasdien iš žvalgybos agentūrų gaunamos informacijos. Prezidento teigimu, jam šių duomenų nereikia.
„Žinote, aš esu gudrus žmogus. Man nereikia, kad tie patys žodžiai būtų kartojami kasdien ateinančius aštuonerius metus. Tačiau aš sakau: „Jei kas nors pasikeis, informuokite mus“, – sakė D.Trumpas.
Netaktiški pasisakymai CŽV
Pirmąją prezidentavimo dieną, D.Trumpas, panašu, nutarė pradėti nuo gerų santykių su žvalgybine bendruomene kūrimo ir nuvyko tiesiai į Centrinę žvalgybos valdybą (CŽV).
Vis dėlto šioje simboliškoje vietoje jis kalbėjo apie savo pergalę rinkimuose, kaip žiniasklaida pristatė jo inauguracinę kalbą ir inauguracijos minios dydį.
Naujasis prezidentas kalbėjo, ko gero, švenčiausioje JAV žvalgybos agentūrų vietoje – prie marmurinės sienelės, kurioje išraižytos 117 žvaigždžių simbolizuoja tarnybos metu žuvusius žvalgybos darbuotojus.
Vis dėlto šioje simboliškoje vietoje D.Trumpas kalbėjo apie savo pergalę rinkimuose, kaip žiniasklaida pristatė jo inauguracinę kalbą ir inauguracijos minios dydį.
Tiesa, D.Trumpas savo kalbą pradėjo pakankamai neblogai: „Aš tenoriu, kad žinotumėt, jog turite mano užnugarį. Žinau, kad kartais jaučiatės nesulaukiantys norimos paramos. Tačiau dabar jūs gausite tiek daug palaikymo. Galbūt sakysite: „Pone prezidente, prašome mūsų taip labai neberemti.“ Tačiau vis tiek turėsite mano užnugarį, ir, manau, kiekvienas šiame kambaryje tai žino."
Vis dėlto vėliau D.Trumpo kalba tapo kur kas mažiau įkvepianti:
- „Daug procentų balsų gavau iš kariuomenės... Turbūt visi šiame kambaryje už mane balsavo... Garantuočiau didelę dalį. Nes visi mes mąstome labai panašiai, bičiuliai.“
- „Priežastis, kodėl pirmiausia atvykau pas jus, yra ta, kad kariauju su žiniasklaida. Jos atstovai – vienos nesąžiningiausių būtybių Žemėje. Jie bando parodyti, tarsi aš nesutariu su žvalgybine bendruomene. Todėl pirmiausia atvykau pas jus, kad įrodyčiau, jog yra priešingai.“
- „Ar visiems patiko kalba?“
- „Susirinko daugybė žmonių. Matėte, buvo sausakimša. Šįryt atsikėliau ir internete pamačiau, kad jie rodo tuščią lauką. Palaukite minutėlę. Aš sakiau kalbą. Atrodė, kad ten buvo maždaug milijonas, ar net pusantro milijono žmonių.“
Buvęs CŽV direktorius Johnas Brennanas sakė, kad ši prezidento kalba buvo „niekingas savęs išaukštinimas prieš memorialinę sieną žvalgybos didvyriams“.
Atskleidė slaptą informaciją Rusijai
Buvę ir esami žvalgybos pareigūnai sakė negalintys patikėti, kad D.Trumpas susitikimo su S.Lavrovu ir S.Kisliaku atskleidė itin slaptą žvalgybinę informaciją. „The Washington Post“ pasidalino kai kuriomis reakcijomis:
- „Trumpas atrodo labai nerūpestingas, panašu, kad jis nesuvokia, su kokiais rimtais reikalais dirba. Ypač kai kalbama apie žvalgyba ir nacionalinį saugumą“, – teigė buvęs pareigūnas, artimai susijęs su dabartinis administracijos darbuotojais.
- „Rusija galėtų identifikuoti mūsų šaltinius ir technikas“, – JAV pareigūnas.
- „Nemanau, kad būtų sudėtinga tai išsiaiškinti“, – buvęs žvalgybos pareigūnas, dirbęs su Rusija susijusiais klausimais.
- „Ar jis supranta, kas yra slapta, o kas ne? Tai manęs neramina“, – buvęs JAV pareigūnas.
Panašu, kad šįkart D.Trumpo komanda suvokė jo veiksmų padarinius. Šis prezidento poelgis taip pakenkė CŽV, kad Baltųjų rūmų pareigūnai, bandydami atitaisyti padarytą žalą, iš karto pradėjo skambinti CŽV vadams ir Nacionalinio saugumo agentūrai.
Dar neaišku, kaip šie skambučiai padės palengvinti tarp D.Trumpo ir žvalgybinės bendruomenės tvyrančią įtampą.