Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

D.Trumpo patarėjas M.Flynnas galėjo tapti Maskvos šantažo taikiniu

Baltieji rūmai sausį įspėjo, kad Donaldo Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Michaelas Flynnas gali pakliūti į Rusijos šantažo pinkles, pirmadienį įstatymų leidėjams pareiškė buvusi aukšto rango pareigūnė.
Michaelas Flynnas
D.Trumpo patarėjas M.Flynnas gali tapti Maskvos šantažo taikiniu / „Scanpix“/AP nuotr.

D.Trumpas griežtai atmetė prielaidą, kad jo komandos nariai bendradarbiavo su Rusija, o Kongreso atliekamus tyrimus dėl numanomo Maskvos kišimosi į JAV rinkimus pavadino mokesčių mokėtojų pinigais finansuojamu „beprasmiu erzeliu“.

Baracko Obamos generaline prokurore paskirta Sally Yates, kurią D.Trumpas atleido vos pradėjęs eiti prezidento pareigas, pirmadienį kartu su buvusiu nacionalinės žvalgybos direktoriumi Jamesu Clapperiu davė parodymus Senato teismų komiteto posėdyje.

Tris valandas trukusio posėdžio metu S.Yates patvirtino pranešimus, kad šeštą D.Trumpo administracijos darbo dieną ji buvo sakiusi Baltiesiems rūmams, jog buvęs karinės žvalgybos vadovas M.Flynnas nepateikė viceprezidentui Mike'ui Pence'ui visos informacijos apie savo pokalbius su Rusijos ambasadoriumi Vašingtone, todėl gali tapti Maskvos šantažo taikiniu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpas duoda interviu „Reuters“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpas duoda interviu „Reuters“

Tačiau D.Trumpas tik po 18 dienų, spaudžiamas M.Pence'o ir kitų pareigūnų, atleido į atsargą išėjusį armijos generolą leitenantą, per visą 2016-ųjų prezidento rinkimų kampaniją patarinėjusį jam saugumo klausimais.

„Mes manėme, kad generolas Flynnas yra nepatikimas dėl rusų“, – sakė S.Yates Senato teismų komiteto posėdyje, pirmą kartą viešai komentuodama skandalą, aptemdžiusį pirmuosius D.Trumpo prezidentavimo mėnesius.

„Tai buvo problema ne dėl to, jog manėme, kad rusai tai žino, bet todėl, kad jie veikiausiai turėjo ir tos informacijos įrodymų. Tai sukūrė pavojingą situaciją – padėtį, kai patarėjas nacionalinio saugumo klausimais galėtų būti šantažuojamas rusų“, – sakė ji.

S.Yates sausio 30 dieną buvo atleista, nes nurodė Teisingumo departamento teisininkams neginti prieštaringai vertinamo prezidento įsako uždrausti į šalį atvykti imigrantams.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos ambasadorius JAV Sergejus Kisliakas
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos ambasadorius JAV Sergejus Kisliakas

Per Senato komiteto posėdį ji nepasakė, apie ką 2016 metų gruodį M.Flynnas diskutavo su ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku per virtinę pokalbių telefonu, kurių slapta klausėsi JAV žvalgyba.

M.Pence'as sausį sakė, jog M.Flynnas paneigė, kad kalbėjosi su ambasadoriumi apie sankcijas, kurias B.Obamos administracija paskelbė Rusijai už kišimąsi į JAV rinkimų procesą.

Obama įspėjo Trumpą

D.Trumpas klausimą dėl rusų kišimosi į rinkimus ne kartą yra pavadinęs išgalvotomis naujienomis, nors JAV žvalgybos bendruomenė yra paskelbusi išvadą, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas asmeniškai prie to prisidėjo.

Pirmadienio vakarą prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė daug žinučių, kuriose dar kartą pakartojo savo poziciją šiuo klausimu.

„Istorija apie Rusijos ir D.Trumpo sąmokslą yra absoliutus pramanas, kada baigsis šis mokesčių mokėtojų lėšomis finansuojamas beprasmis erzelis?“ – rašė D.Trumpas vienoje iš žinučių.

Kitoje žinutėje prezidentas nusitaikė į S.Yates – jis pareiškė, kad buvusi generalinė prokurorė nepasakė nieko naujo. Kiek anksčiau D.Trumpas užsipuolė S.Yates, kad ji esą nutekino įslaptintą informaciją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama

S.Yates, garsėjanti kaip griežta ir nepriklausoma prokurorė, D.Trumpo nemalonėn pateko po to, kai sausį atsisakė palaikyti jo kontroversišką draudimą įvažiuoti į šalį kelių musulmoniškų valstybių piliečiams. Galiausiai dėl to ji neteko generalinio prokuroro posto.

Ankstesnės administracijos pareigūnai atskleidė, kad baigdamas savo prezidento kadenciją B.Obama dvi dienos po lapkričio 8-ąją vykusių rinkimų asmeniškai griežtai įspėjo D.Trumpą neskirti M.Flynno nacionalinio saugumo patarėju.

B.Obama 2014 metais atleido M.Flynną iš Gynybos žvalgybos agentūros (DIA) vadovo posto dėl prasto administravimo ir personalo valdymo.

Pirmadienį savo parodymus Senato komiteto posėdyje davė ir buvęs nacionalinės žvalgybos direktorius J.Clapperis. Rusijos kišimąsi į pernai vykusius rinkimus jis pavadino garsiu signalu ir ragino „būti budriems ir imtis veiksmų prieš grėsmę mūsų demokratinės politinės sistemos pamatams“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jamesas Clapperis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jamesas Clapperis

„Manau, dabar jie jaučiasi padrąsinti ir galintys toliau tęsti savo veiklą čia ir visame pasaulyje bei daryti tai dar intensyviau“, – pabrėžė J.Clapperis.

S.Yates ir J.Clapperio liudijimai vėl atkreipė dėmesį į kontroversiją dėl Rusijos kišimosi į pernai vykusius JAV prezidento rinkimus.

Kongresas inicijavo kelis atskirus tyrimus dėl Rusijos kišimosi į rinkimus, tačiau jie sustojo, demokratams kaltinant respublikonus, kad šie mėgina apsaugoti Baltuosius rūmus ir trukdo aiškintis įrodymus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?