Duodamas interviu dienraščiui „Financial Times“ Kremliaus vadovas sakė, kad „liberalioji idėja“ dabar konfliktuoja su žmonių visame pasaulyje norais.
„Liberalai negali tiesiog diktuoti bet kam ir bet ko, kaip jie mėgino daryti pastaraisiais dešimtmečiais“, – laikraščiui sakė V.Putinas, Europoje ir JAV stiprėjant populistiniams judėjimams.
V.Putinas kritikavo Vokietijos kanclerės Angelos Merkel „kardinalią klaidą“ – sprendimą įsileisti į savo šalį daugiau kaip milijoną pabėgėlių, taip pat gyrė JAV prezidento Donaldo Trumpo pastangas sustabdyti migrantų iš Meksikos antplūdį.
„Liberalioji idėja laikosi prielaidos, kad nieko nereikia daryti. Žudyk, plėšk, prievartauk – ir nieko, juk migrantų teises reikia ginti“, – ironiškai sakė Rusijos lyderis.
„Liberalioji idėja paseno. Ji pradėjo prieštarauti gyventojų didžiosios daugumos interesams“, – kalbėjo V.Putinas.
Per šį interviu jis pareiškė, kad kad liberalioji ideologija „pergyveno savo tikslą“.
D.Tuskas, atvykęs į Osakoje vykstantį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimą, sukritikavo V.Putino teiginius.
„Norėčiau pasakyti, kad griežtai nesutinku su V.Putino pagrindiniu argumentu, neva liberalizmas yra pasenęs“, – sakė buvęs Lenkijos premjeras.
„Bet kas, teigiantis, kad demokratija yra pasenusi, taip pat galvoja, kad pasenusi yra laisvė, teisinė valstybė ir žmogaus teisės“, – pridūrė D.Tuskas.
Jo nuomone, europiečiams šios vertybės tebėra „būtinos ir gyvybingos“.
„Manau, kad iš tikrųjų pasenęs yra autoritarizmas, asmenybės kultas ir oligarchų valdymas – net jeigu kartais tai gali atrodyti veiksminga“, – pabrėžė D.Tuskas.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas irgi sureagavo į V.Putino pareiškimą: „Esu įsitikinęs, kad netikrumo kupiname pasaulyje liberaliosios demokratijos tebeturi daug ką pasiūlyti.“
„Tai – ne vienintelis modelis, bet šis modelis egzistuoja ir turi savos galios“, – pridūrė jis.
Jau anksčiau prognozuota, kad G-20 lyderių pozicijos susikirs dėl prekybos, užsienio politikos ir klimato kaitos klausimų.
Prieš išskrisdamas į Osaką D.Trumpas pažėrė aštrių pareiškimų tiek savo oponentų, tiek sąjungininkų atžvilgiu, bet viršūnių susitikimo pirmąją dieną kalbėjo taikingiau.