Vokietijos nacionalinis transliuotojas „Deutsche Welle“ rašo, kad pasaulyje plačiai paplitus omikron koronaviruso variantui, daugumoje šalių dideli infekcijų augimo tempai automatiškai nebelemia apribojimų griežtinimo, kaip buvo 2020–2021 m., kai plito ankstesnės atmainos alfa ir delta.
Taip yra dėl to, kad daugumai užsikrėtusių omikron mutacija praeina be komplikacijų. Daugelis ją lygina su peršalimu ar lengvu gripu.
Atsisveikiname su apribojimais ir sveikinamės su gyvenimu, kurį pažinojome prieš pandemiją.
Kitas svarbus skirtumas yra tas, kad milijonai žmonių visame pasaulyje jau buvo paskiepyti nuo koronaviruso. Ekspertai teigia, kad paskiepytieji nuo COVID-19 turi mažesnę komplikacijų riziką nei neskiepyti pacientai.
Atsižvelgdama į šias aplinkybes, taip pat į nacionalinę situaciją pandemijos metu, Danijos vyriausybė nusprendė nuo 2022 m. vasario 1 d. atsisakyti daugumos apribojimų, nors infekcijų padidėjimas karalystėje per pastarąsias septynias dienas 100 000 gyventojų viršijo 5 200 atvejų.
Danai nebeprivalo dėvėti kaukių masinio susibūrimo vietose, pateikti skiepų pasų ir atlikti koronaviruso testų. Masiniai renginiai gali vykti neribojant dalyvių skaičiaus. Stadionams, barams, klubams leidžiama priimti lankytojus be apribojimų.
„Atsisveikiname su apribojimais ir sveikinamės su gyvenimu, kurį pažinojome prieš pandemiją“, – sakė Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen.
Svarbi prielaida panaikinti apribojimus buvo aukštas vakcinacijos nuo koronaviruso lygis šalyje. Portalo „Corona in Zahlen“ duomenimis, 81,4 proc. Danijos gyventojų buvo paskiepyti du kartus nuo koronaviruso, o 61 proc. gyventojų taip pat gavo revakcinaciją.
Skirtingas požiūris į testavimą
Vokietijoje, Roberto Kocho instituto (RKI) duomenimis, per pastarąsias septynias dienas infekcijų skaičius yra žymiai mažesnis nei Danijoje. Vasario 1 d. šis skaičius buvo 1206 atvejai 100 000 gyventojų.
Tačiau reikia nepamiršti, kad skirtingose šalyse taikomi skirtingi testavimo būdai.
Taigi Vokietijoje, atsižvelgiant į didelį krūvį laboratorijoms, atliekančioms PGR tyrimus dėl koronaviruso, pastaruoju metu testai buvo pradėti atlikti daugiausia gyventojų grupėms, kurioms gresia COVID-19 komplikacijos, kad būtų galima pradėti gydyti tokius pacientus laiku. Danijoje kiekvienas gali užsiregistruoti nemokamai atlikti PGR tyrimą internetu.
Priimtina našta ligoninėms ir palyginti mažas mirtingumas
Danijos ministrės pirmininkės M.Frederiksen teigimu, šiandien pagrindinis šalies valdžios dėmesys skiriamas tam, kiek pacientų patyrė komplikacijų po užsikrėtimo koronavirusu ir kiek žmonių buvo paguldyta į ligoninę. Šie rodikliai Danijoje mažėja.
Danijos sveikatos apsaugos ministro Magnuso Heunickes teigimu, nuo sausio pradžios pacientų intensyviosios terapijos skyriuose sumažėjo perpus. Mirčių dalis tarp užsikrėtusiųjų koronavirusu Danijoje yra 0,22 proc., Vokietijoje – 1,18 proc., o, pavyzdžiui, Ispanijoje, kur gyventojų skiepijimo nuo COVID-19 lygis yra maždaug toks pat kaip Danijoje – 0,94 proc.
Kokios kitos šalys panaikina apribojimus?
Beje, 2022 m. sausio viduryje Ispanijos vyriausybė taip pat paskelbė apie ketinimą atsisakyti papildomų karantino apribojimų, nepaisant didelio infekcijų augimo tempo, o koronavirusą pradeda traktuoti kaip gripo epidemiją.
Šveicarijos sveikatos ministras Alainas Bersetas taip pat paskelbė apie planus iki vasario vidurio panaikinti daugumą su COVID susijusių apribojimų. Nuo vasario 3 d. šalyje panaikinama prievolė esant galimybei dirbti iš namų ir laikytis karantino kontaktuojant su užsikrėtusiu koronavirusu. Nuo sausio 27 d. Jungtinėje Karalystėje nustojo galioti daugelis apribojimų, kuriais buvo kovojama su pandemija. Kitos Europos šalys, ypač Nyderlandai ir Prancūzija, taip pat nusprendė sušvelninti kovos su COVID priemones.
Lietuva taip pat pradėjo švelninti apribojimus. Nuo vasario 5 d. sustabdomas galimybių pasas, kurio nebereikės norint patekti į prekybos centrus, renginius, maitinimo įstaigas. Vyriausybės atstovai kalba, kad po kelių savaičių gali būti panaikinti ir vienam žmogui skirto ploto parduotuvėse apribojimai bei gali būti atsisakyta reikalavimo uždarose erdvėse dėvėti kaukes ir respiratorius.
Ekonominė nauda
Pasak politologo Michaelio Bango Peterseno, Danijoje vadovaujančio didžiuliam projektui, kurio tikslas – tirti gyventojų elgesį pandemijos metu, apribojimų išlaikymas reikštų papildomų nuostolių „ekonomikai, gerovei ir demokratinėms teisėms“.
Šis kelias taip pat sukeltų „niokojantį pandeminį nuovargį“, pažymi mokslininkas, patariantis Vyriausybei pandemijos klausimais. Anot jo, uždarymai sukelia nepasitikėjimą. Todėl protinga, kai tik įmanoma, sušvelninti apribojimus.
Kokie apribojimai Danijoje dar liks?
Tačiau kai kurie apribojimai artimiausiu metu Danijoje dar išliks. Taigi kaukės dėvėjimas išlieka privalomas ligoninėse ir įstaigose, slaugančiose ligonius ir negalią turinčius žmones. Šių įstaigų lankytojai taip pat turės pateikti vakcinacijos ar persirgtos COVID-19 ligos įrodymą, kad apsaugotų pažeidžiamiausias grupes.
Per ateinančias keturias savaites Danija taip pat toliau taikys įvažiavimo į šalį apribojimus tiems, kurie nebuvo paskiepyti nuo koronaviruso. Pasibaigus šiam laikotarpiui, keliautojai, kurie nebuvo paskiepyti nuo koronaviruso, galės lankytis Danijoje, tačiau prieš atvykdami į šalį arba per 24 valandas po sienos kirtimo jie turės atlikti COVID-19 testą.