Dar viena melagiena: ne, Lenkija, Švedija ir Norvegija neiškėlė ieškinio PSO dėl „chemtreilų“

Socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimai, esą Lenkija, Švedija ir Norvegija pateikė ieškinį prieš Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) dėl to, kad ši neva „užkrėtė Europą“. Dezinformacijos skleidėjai nurodo, kad remiasi autoritetinga naujienų agentūra „Reuters“, tačiau pastaroji tvirtina tokios žinios niekada neplatinusi.
„Boeing 777-200“ variklio gedimas
„Boeing 777-200“ variklio gedimas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Įrašai, kuriuose skelbiama, kad koronaviruso pandemija esą atsirado dėl „cheminės pneumonijos“ užkrato, kurį tariamai purškė lėktuvai, anglakalbėje socialinėje erdvėje pirmą kartą pasirodė šių metų sausio pabaigoje.

Pirmieji šia konspiracijos teorija ėmė dalintis Bulgarijos socialinių tinklų vartotojai praėjusių metų gruodį. Tokio pobūdžio dezinformacija pasidalinta daugiau nei 130 tūkst. kartų.

Lietuvoje šią melagingą žinutę imta platinti balandį, siejant ją su trečia koronaviruso pandemijos banga.

„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama melagiena
„Facebook“ nuotr./Socialiniuose tinkluose platinama melagiena

Dezinformacijos kūrėjai nurodo, kad remiasi įtakinga naujienų agentūra „Reuters“.

Frazė „štai ką „Reuters“ išdavė“ lietuvių kalba, skamba keistokai. Taip yra dėl prastos automatinio vertimo įrankio kokybės.

„Reuters“ suskubo paaiškinti, kad tokios informacijos agentūra niekada neplatino.

Agentūros pranešimų paieškos sistemoje nėra žinučių apie trijų šalių planus teikti ieškinį PSO.

Klaidinanti nuotrauka

Dezinformacijoje naudojama nuotrauka padaryta dar 2009 metais. Joje užfiksuotos statinės neturi nieko bendro su cheminių medžiagų transportavimu.

2009 metų birželio 18 dieną Paryžiuje, Le Bourget oro uoste surengta tradicinė aviacijos paroda „Paris Air Show“.

Viename aviacijos pasirodymų dalyvavęs lėktuvas „Airbus A800“ salone gabeno skysčio pripildytas balasto statines. Taip imituojamas keleivių svoris, siekiant pademonstruoti pilnai pakrauto lėktuvo pajėgumus.

Nuotraukoje matomos statinės yra naudojamos lėktuvų bandymų metu. Apie juos 2010 metais rašė technologinių naujienų žurnalas „Wired“.

Tokiu būdu siekiama patikrinti lėktuvo masės centrą, jo pokyčius kylant ir leidžiantis.

„Chemtreilų“ sąmokslo teorija

„Chemtreilų“ sąmokslo teorija skelbia, neva pasaulio vyriausybės dalyvauja slaptoje programoje, kurios metu iš keleivinių bei krovininių orlaivių į atmosferą purškiami nuodingi chemikalai.

Teorijos skleidėjai savo žodžius grindžia tuo, kad praskridę lėktuvai po savęs palieka pėdsakus – jie ir vadinami „chemtreilais“.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sibiro gatvė Vilniuje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Sibiro gatvė Vilniuje

Pavadinimas „chemtreilai“ yra pakeista lėktuvų paliekamo kondensacijos pėdsako „contrail“ (ang. condensation + trail) forma.

Šiai sąmokslo teorijai daugiau nei dvidešimt metų. Tačiau iki šiol šalininkai nesiejo jos su užkrečiamųjų ligų platinimu.

„Teorijos“ sklaidą analizavusių Harvardo universiteto mokslininkų teigimu, dažniausiai „chemtreilai“ buvo siejami su siekiu neva sterilizuoti gyventojus, trumpinti gyvenimo trukmę, paveikti klimatą.

Nė vienas šių teiginių neatitinka tiesos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Iljušin Il-80 lėktuvas Rusijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Iljušin Il-80 lėktuvas Rusijoje

JAV aplinkos apsaugos agentūros ir NASA mokslininkai, atlikę tyrimą, paaiškino, kad oro transporto paliekami kondensacijos pėdsakai sudaryti iš vandens ledo dalelių pavidalu ir nekelia pavojaus žmonių sveikatai.

Paneigė mokslininkai

2016 metais mokslo žurnalas „New Scientist“ paskelbė publikaciją, kurioje „Chemtreilų“ sąmokslo teoriją ėmėsi tikrinti 77 mokslininkai.

76 iš 77 mokslininkų pateikė išvadas, kuriose aiškinama, kad nėra jokių įrodymų, leidžiančių teigti, jog vykdoma slapta visuotinė atmosferos veiksnių valdymo programa.

Vienas tyrėjų teigė nutolusio regiono dirvoje aptikęs daugiau bario, nei tikėtasi.

Vis dėlto masinės kontrolės sąmokslo teorijos nepatvirtino nė vienas jų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų