Dar vienas smūgis Šiaurės Korėjai – šalyje trūksta maisto

Per 40 proc. Šiaurės Korėjos gyventojų kenčia nuo maisto stygiaus. Ir panašu, kad artimiausiu metu situacija šalyje gali blogėti – Jungtinių Tautų paskelbta atskaita, kurią skelbia „The New York Times“, rodo, kad Kim Jong Uno režimas sulauks prasčiausio derliaus per pastarąjį dešimtmetį. Be to, vieną uždariausių pasaulio valstybių smaugia ir tarptautinės sankcijos, o susitarimo dėl užveržto sankcijų apynasrio surasti nepavyksta.
Kim Jong Unas
Kim Jong Unas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
VIDEO: Vladivostoke baigėsi Kim Jong Uno ir V.Putino derybos: sieks glaudesnių ryšių

Jungtinės Tautos skelbia, kad Šiaurės Korėjos grūdų derlius yra gerokai prastesnis nei anksčiau. Tai privertė režimą mažinti kasdienio maisto raciono, skirto gyventojams, dydį. Sausį šis maisto raciono dydis siekė 380 gramų, o dabar – apie 300 gramų per dieną.

„Situacija gali pablogėti gegužės-rugsėjo mėnesiais, jei nebus imtasi skubių humanitarinių veiksmų“, – ataskaitoje nurodo Jungtinės Tautos.

Fiasko patyrusi sistema

Šiaurės Korėjos maisto racionų programa smūgį patyrė prieš beveik tris dešimtmečius. Įvairūs skaičiavimai rodo, kad tuomet dėl maisto stygiaus mirė apie 3 milijonus šalies gyventojų.

Nuo to laiko buvo beveik atsisakyta centralizuoto gyventojų maitinimo – režime įstrigę gyventojai turi patys prasimanyti sau maisto, tačiau milijonai žmonių yra vis dar priklausomi nuo valstybės ir gauna maisto davinius – tai karinių struktūrų pareigūnai, šalies gamyklose dirbantys žmonės.

Nuo 2016 metų Šiaurės Korėją vis dar varžo daug sankcijų, kurios draudžia eksportuoti anglį ir kitus produktus, kurie atnešdavo šaliai pajamų.

Sankcijos taip pat apribojo ne tik režimo galimybes gauti papildomų pajamų eksportuojant, tačiau užveržė ir maisto produktų importo kilpą – būtent importuojamas maistas gelbėdavo Šiaurės Korėją nuo šalyje gaminamo ir auginamo maisto trūkumo.

Prasto derliaus problema

Dėl ilgai trukusios sausros, neįprastai aukštos temperatūros, kurią keitė potvyniai, bei kuro, trąšų stygiaus praėjusį rudenį Šiaurės Korėjos užaugintas derlius buvo mažesnis, nurodo Jungtinės Tautos.

Šių metų pasėliai taip pat susidūrė su gamtos išdaigomis – dėl nepalankių oro sąlygų derlius, kuris turėtų būti nuimamas birželį, taip pat nebus toks, kokio tikėtasi.

Kaip nurodo Jungtinės Tautos, maždaug 10 mln. žmonių, arba 40 proc. Šiaurės Korėjos gyventojų, dėl maisto trūkumo yra nesaugūs ir jiems reikia skubios pagalbos.

Manoma, kad Šiaurės Korėjoje gyvena apie 25 mln. žmonių.

„Daugelis šeimų išgyvena monotoniškai kone visus metus valgydami ryžius, jie valgo labai mažai baltymų. Tai kelia nerimą, nes daugelis bendruomenių yra pažeidžiamos, o bet kokie maisto kiekio mažinimai gali paskatinti maisto stygiaus krizę“, – sako Pasaulio maisto programos atstovas Nicolas Bidault.

Įvairios pagalbos organizacijos kasmet ragina aukoti ir finansiškai prisidėti prie pagalbos Šiaurės Korėjos gyventojams. Paramos ypač reikia vaikams ir besilaukiančioms moterims, kurios yra labai pažeidžiamos. Tačiau pastaraisiais metais finansinės aukos sumažėjo – tarptautinę bendruomenę piktina režimo lyderių veiksmai, kai žmonėms kenčiant dėl prastos mitybos, finansuojamos branduolinių ginklų programos.

Nepavykusios derybos

Vasarį Kim Jong Unas antrą kartą susitiko su Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldu Trumpu. Per šį susitikimą Šiaurės Korėjos lyderis tikėjosi bent kiek atlaisvinti sankcijų kilpą, už ką žadėjo atsisakyti branduolinių ginklų vystymo programų.

Tačiau susitikimas baigėsi greičiau nei buvo planuota. Ir be susitarimo.

Po nepavykusių derybų su D.Trumpu Kim Jong Unas pradėjo ieškoti kitų kelių.

Praėjusią savaitę jis lankėsi Rusijoje, kur susitiko su šalies prezidentu Vladimiru Putinu, ieškodamas pagalbos ir užtarimo.

Kim Jong Unas turėtų susitikti ir su Kinijos vadovu Xi Jinpingu, kuris pažadėjo aplankyti Šiaurės Korėjos lyderį. Visgi susitikimo data dar nėra žinoma.

VIDEO: Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas privertė jo laukti 2 val. – vėlavo į vainiko padėjimo ceremoniją

Atliko bandymus

Šeštadienį Pchenjanas surengė pirmąjį per ilgiau kaip metus mažo nuotolio raketų bandymą, galbūt siekdamas paspausti Vašingtoną, įstrigus deryboms dėl branduolinės programos uždarymo.

Anksčiau šią savaitę Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministro pavaduotoja Choe Son Hui perspėjo, kad Vašingtonas gali sulaukti „nepageidaujamų pasekmių“, jeigu nepakeis savo pozicijos dėl ekonominių sankcijų.

Šiaurės Korėja praeitais metais nevykdė jokių raketų arba branduolinių užtaisų bandymų, Kim Jong Unui sudalyvavus pirmuosiuose istoriniuose susitikimuose su Jungtinių Valstijų ir Pietų Korėjos lyderiais.

Šiaurės Korėjos reikalų analitikas Ankitas Panda sako, kad šeštadienį režimo atliktas raketų paleidimas nepažeidžia Kim Jong Uno prisiimto raketų bandymo moratoriumo, nes jis taikomas tik tarpžemyninio veikimo nuotolio balistinėms raketoms.

„Scanpix“/AP nuotr./Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas

„Šiaurės Korėja istoriškai paprastai nevykdydavo jokių bandymų, kol vykdavo derybos su JAV. Dabar derybos nevyksta“, – aiškino jis.

Baltieji rūmai nurodė žinantys apie Šiaurės Korėjos veiksmus.

Šeštadienį D.Trumpas taip pat paskelbė, kad tiki, jog pavyks susitarti su Šiaurės Korėja. „Mūsų labai įdomiame pasaulyje viskas yra įmanoma. Manau, kad Kim Jong Unas puikiai supranta, koks didžiulis yra Šiaurės Korėjos ekonomikos potencialas ir netrukdys jo įgyvendinimui“, – rašė jis „Twitter“.

VIDEO: Raudonas kilimas, garbės sargyba ir bėgantys apsaugininkai: Kim Jong Unas atvyko į Vladivostoką

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų