Po žeminančios premjerės Theresos May nesėkmės pirmadienį, kai Bendruomenių Rūmai perėmė „Brexit“ kontrolę į savo rankas, laukia virtinė svarbių balsavimų.
Deputatai trečiadienio vakarą bandys rasti kelią iš aklavietės, kai pasisakys vadinamuosiuose nurodomuosiuose balsavimuose dėl alternatyvų premjerės suderėtai „Brexit“ sutarčiai.
Tvarkaraštis dar gali keistis, tačiau balsavimų apmatai ir jų reikšmė jau maždaug aiški. Kas vyks Bendruomenių Rūmuose?
Dėl kokių pasiūlymų balsuos parlamentarai?
Kaip ir daugeliu atvejų, labai svarbų vaidmenį procedūrose suvaidins Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow. Būtent jis rinksis pasiūlymus, dėl kurių balsuos deputatai – keli jų jau pateikti.
Be kita ko, siūloma balsuoti dėl:
- ES sutarties 50-ojo straipsnio, kurio aktyvavimu buvo pradėtas „Brexit“ procesas, atšaukimo;
- Antrojo referendumo;
- „Brexit“ be susitarimo;
- Jungtinės Karalystės narystės Europos laisvosios prekybos asociacijoje;
- Šalies pasilikimo Muitų sąjungoje.
Kada prasidės ir pasibaigs balsavimai?
Visas balsavimų procesas turėtų prasidėti po pietų, prieš 15 val. Lietuvos laiku.
Tikslus laikas priklausys nuo to, kiek užtruks Th.May pasirodymas Bendruomenių Rūmuose, tačiau pirmininkas J.Bercow privalo 16 val. nutraukti bet kokius kitus reikalus ir perduoti darbotvarkės kontrolę parlamentui.
Pirmiausia vyks debatai dėl pasiūlymai, o 21 val., vėlgi – Lietuvos laiku, laukiama balsavimų pradžios. Rezultatai turėtų paaiškėti tarp 22.30 val. ir vidurnakčio.
Kaip vyks balsavimai?
19 val. prie pagrindinės Bendruomenių Rūmų posėdžių salės deputatai galės pasiimti improvizuotus „balsalapius“. Parlamentarai balsuos pažymėdami kryžiuką arba ties „aye“ („taip“), arba ties „noe“ („ne“) – po kiekvienu pasiūlymu.
Deputatai galės balsuoti už ar prieš tiek pasiūlymų, kiek norės. Balsavimas nebus slaptas – visuomenė galės matyti, kas kaip balsavo.
Ar parlamentas „kontroliuoja procesą“?
Taip, nuo tos akimirkos, kai J.Bercow paskelbs debatų dėl pasiūlymų pradžią.
Tiesa, kalbama, kad kietojo „Brexit“ šalininkai parlamente dar gali bandyti sukelti procedūrinį chaosą, bet tikimasi, kad debatai vyks nuo 17 iki – vėliausiai – 21 valandos (Lietuvos laiku).
Ar deputatai balsuos laisvai?
Šiuo metu nėra žinoma, ar skirtingoms partijoms atstovaujantys parlamentarai trečiadienio vakarą balsuos pagal partinės drausmės prižiūrėtojų (whips) nurodymus.
Pasilikimo ES ir minkšto „Brexit“ šalininkai pasisako už laisvą balsavimą, euroskeptikai pasisako už drausmę.
Kas bus aiškiau paskelbus rezultatus?
Kas žino? Gali būti, kad parlamentarai pasisakys už logiškai vienas kitam prieštaraujančius pasiūlymus, be to, įmanoma, jog nė vieno pasiūlymo neparems aiški dauguma.
Teoriškai visiškai tikėtina, kad Th.May su ES suderėta „Brexit“ sutartis, nors dukart jau atmesta, gali sulaukti didžiausio pritarimo.
Ką veiks deputatai, kol bus skaičiuojami balsai?
Yra toks reikaliukas kaip oficialus „Brexit“ datos nukėlimas – tiek, kiek kol kas sutarta su Europos Sąjunga. Vyriausybė inicijuos debatus dėl pataisų, kurias reikia priimti norint oficialiai pakeisti „Brexit“ datą – iki šiol ta diena yra kovo 29-oji.
Ar trečiadienis – proceso pabaiga?
Ne. Dėl populiariausių pasiūlymų pirmadienį – dieną, kai parlamentarams vėl atiteks darbotvarkės kontrolė, – bus surengtas antras balsavimas.
Tikimasi, kad tokiu būdu pavyks rasti vieną sprendinį, sulauksiantį parlamentarų daugumos palaikymo.
Jei Bendruomenių Rūmai atskirame procese ir vėl neparemtų Th.May suderėtos „Brexit“ sutarties – jau trečiąsyk, Londonas turi iki balandžio 12 dienos pateikti ES alternatyvas premjerės planui.