Daugelis bijo susirgti koronavirusu, tačiau yra tūkstančiai, kurie patys pasirinko apsikrėsti

Nors daugelis iš mūsų visais įmanomais būdais vengiame susirgti koronavirusu, pasaulyje vis daugėja žmonių, teigiančių, kad yra pasirengę sąmoningai apsikrėsti „Covid-19“, rašo CNN.
Koronavirusas
Koronavirusas / 123RF.com nuotr.

Dešimtys tūkstančių žmonių prisijungė prie kampanijos, vadinamos „1 diena anksčiau“, kuri renka kandidatus eksperimentinei vakcinai išbandyti. Šiems žmonėms bus suleista eksperimentinė vakcina ir jie atsidurs kontroliuojamoje aplinkoje, kurioje bus galima apsikrėsti koronavirusu.

Tarp šių žmonių yra ir Estefania Hidalgo (32 m.) – fotografijos studentė iš Bristolio (Didžioji Britanija), kad apmokėtų sąskaitas papildomai dirbanti degalinėje.

„Tai man buvo būdas atgauti situacijos kontrolę, pasijusti lyg mažiau beviltiškoje vietoje ir mažiau beviltiškame pasaulyje. Nusiteikiau. Taip, aš galiu tai padaryti. Aš tiesiog nusprendžiau nebijoti“, – apie savo apsisprendimo motyvus tapti kandidate eksperimentinei vakcinai pasakoja moteris.

Ekspertų teigimu, savanoriams, dalyvaujantiems bandymuose, paprastai pinigais kompensuojamas jų sugaištas laikas už dalyvavimą.

Taip vadinamieji eksperimentinių vaistų bandymai su apsikrėtimo rizika žmonėmis, nors ir yra kontroversiški, tačiau tikrai nėra naujiena. Šis būdas buvo naudojamas ieškant vaistų nuo choleros, vidurių šiltinės, maliarijos ir net peršalimo.

Tačiau skirtingai nei prieš tai minėtoms ligoms, efektyvaus gydymo nuo koronaviruso, jei vakcina nesuveiktų, vis dar nėra. Tad rizika išlieka.

Kritikų teigimu, tokie bandymai taip pat neparodo visos situacijos, kadangi bandymuose dalyvaujantys jauni ir sveiki žmonės, neatspindi didesnės populiacijos dalies.

Nuo praėjusio mėnesio JK vyriausybė pareiškė, kad aktyviai bendradarbiauja vykdydant tokį tyrimą, kuris būtų pirmasis toks pasaulyje dėl koronaviruso.

Tačiau keli dideli vakcinų kūrėjai – tarp jų „AstraZeneca“, „Sanofi“ ir „BioNTech“ – jau pareiškė, kad nėra suinteresuoti dalyvauti tokiuose bandymuose. Vienuolika kandidatų sukurti vakcinai jau dalyvauja trečiojo etapo bandymuose, kuriuose dešimtims tūkstančių žmonių suleidžiama vakcina ir jie paleidžiami gyventi savo kasdienį gyvenimą, stebint, ar nesusirgs „Covid-19“.

„Kol kas visiškai neaišku, ar pirmosios įvertintos vakcinos bus geriausios. Todėl reikia ištirti galimybes, kaip tas vakcinas dar patikrinti“, – sakė Peteris Smithas iš Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos.

„Kiekvieną dieną čia ir kiekvienoje šalyje sveikatos priežiūros specialistai savo noru rizikuoja savo sveikata rūpindamiesi kitais žmonėmis. Tad nereikėtų stebėtis, jei yra žmonių, kurie, jų manymu, gali būti linkę apsikrėsti platesnės visuomenės labui“, – sako JK sveikatos tyrimų tarnybos vadovas.

18 metų amžiaus Alastairas Fraseris-Urquhartas taip pat tikina, kad apisprendimas savanoriauti jam atrodė savaime suprantamas.

„Tai buvo tiesiog tokia momentinė, sveiko proto idėja, – sakė jis. – Rizika man yra nedidelė. Tačiau prisiimdamas sau tokią mažą riziką, aš galiu apsaugoti tūkstančius kitų žmonių nuo užsikrėtimo“.

A.Fraserį-Urquhartą dar birželio mėnesį ši idėja taip patraukė, kad jis prisijungė prie „1 diena anksčiau“ kampanijos ir dabar dalyvauja derybose su Didžiosios Britanijos vyriausybe, siekiant palengvinti pirmąjį koronaviruso iššūkio tyrimą. Siekdamas dirbti su projektu, jis metams atidėjo universiteto studijas.

Jei viskas eisis kaip planuota ir jis praeis atranką, vaikinas bus užregistruotas į izoliavimo įstaigą, jam bus suleista eksperimentinė vakcina ir jis ne vieną savaitę turės praleisti uždarytas kambaryje.

Neverta ir stebėtis, kad entuziastingas vaikino noras dalyvauti bandymuose jo tėvui sukėlė daug nerimo.

„Akivaizdu, kad tai nėra tai, ko norėtum iš savo sūnaus, – sakė 52 metų Andrew Fraseris-Urquhartas. – Tačiau pirmas dalykas, apie kurį pagalvojau, – gerai, bent jau dabar žinau, ką jis paskutines tris savaitės veikė taip sulindęs į savo kompiuterį“, – sukikeno tėvas.

Pasak jo, apie dalyvavimą badymuose su sūnumi jie daug šnekėjo, ir tėvas galiausiai suprato, kad sūnaus atkalbėti nepavyks ir nusprendė tiesiog didžiuotis savo sūnaus sprendimu.

Rizika, žinoma, yra maža, bet ne nulinė. Mažiau nei 1% mirčių nuo „Covid-19“ JAV buvo tarp 34 metų ar jaunesnių, bet ilgalaikės užsikrėtimo virusu pasekmės vis dar yra mažai ištirtos.

Tačiau Alastairui tai tuo labiau priežastis pradėti koronaviruso iššūkio procesą, taip paspartinti pandemijos pabaigą ir padėti daugiau žmonių plačiojoje visuomenėje išvengti šių ilgalaikių pasekmių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis