Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 05 06 /16:37

Dėl griežto taupymo besipiktinantys graikai renka naują parlamentą

Graikijoje sekmadienį prasidėjo visuotiniai rinkimai, į kuriuos rinkėjai eis pasipiktinę jau dvejus metus trunkančiu griežtu taupymu bei išlaidų mažinimu ir kurių rezultatai, perspėja analitikai, gali sukelti politinę aklavietę bei ekonominį chaosą.
Rinkimai Graikijoje
Rinkimai Graikijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Graikai Graikija

Rinkimų apylinkės atsidarė 7 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Balsavusiųjų apklausų rezultatai turi būti paskelbti netrukus po rinkimų apylinkių uždarymo 19 valandą, o pirmieji oficialūs rezultatai turėtų pasirodyti po 23 valandos.

Beveik 10 mln. žmonių yra užsiregistravę balsuoti dėl naujos vyriausybės, kuri privalės tuoj pat pradėti aktyviai dirbti, nes svarbios reformos, pažadėtos Europos Sąjungos (ES) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) kreditoriams vis dar nebaigtos, o jau gegužės 15 dieną laukia skolos grąžinimas.

„Šiuose rinkimuose bus nustatytas Graikijos strateginis kursas, jos ateitis ateinantiems dešimtmečiams“, – trečiadienį per paskutinį savo vyriausybės posėdį perspėjo darbą baigiantis premjeras technokratas Lukas Papadimas.

Šiuose rinkimuose bus nustatytas Graikijos strateginis kursas, jos ateitis ateinantiems dešimtmečiams

Konservatorių Naujosios demokratijos partija, kuri šiuo metu, kaip rodo apklausos, yra populiariausia, kol kas atsisako minties dirbti su savo varžove socialistų „Pasok“, kad būtų galima tęsti netvirtą ekonomikos atsigavimą.

Ketvirtadienį per partijos mitingą Atėnuose Naujosios demokratijos lyderis Antonis Samaras sakė, jog jo partija siekia užsitikrinti tiek balsų, kad galėtų valdyti viena ir su „stipriu mandatu“.

Tačiau Naujoji demokratija ir „Pasok“, kurios šalį pasikeisdamos valdė nuo 1974-ųjų, turės džiaugtis, jei sekmadienį surinks 50 proc. balsų, nors prieš krizę gaudavo 80 procentų.

Pasak analitikų, buvę šių dviejų pagrindinių partijų rinkėjai, siekdami jas nubausti dabar balsus skirs maždaug 30 mažų partijų.

Trys mažesniosios partijos – komunistų KKE, ultrakairiųjų partija „Syriza“ ir nacionalistų Nepriklausomų graikų partija – turėtų pasirodyti daug geriau nei iki šiol. Visos jos nori atmesti ES ir TVF gaivinimo planą – vadinamąjį memorandumą.

Vienas penktą dešimtį metų einantis graikas, kuris sekmadienį balsavo Atėnuose, apibendrino daugelio savo tėvynainių jausmus dėl šių dviejų politinių partijų, kurios šalį pasikeisdamos valdė 1974-ųjų.

„Jos sunaikino Graikiją“, – atidavęs savo balsą pasakė Janis, kuris pridūrė, kad jo tikslas yra „išspirti iš valdžios“ kairiųjų „Pasok“ ir konservatorių „Naująją demokratiją“.

43 metų gydytojas Eftimis Karadimas su tuo sutinka: „Pamatysime, ar graikams užteks proto pasirinkti kitas partijas, o ne šias dvi didžiąsias, kurios paliko Graikiją tokios būklės“.

„Balsuosiu už vieną mažųjų partijų. Man užtenka ND ir „Pasok“, – eidama balsuoti sakė 22 metų psichologijos studentė Marija. – Nuo pat mano gimimo žmonės balsavo tik už juos“.

„Mums reikia sulaužyti šią korumpuotą užsienio imperializmo liokajų politinę sistemą, – sakė 31 metų aktyvistas iš kraštutinių kairiųjų partijos „Syriza“ Petras Alachmaras. – Mums jau gana taupymo priemonių“.

Be to, pirmą kartą po beveik 40 metų į parlamentą turėtų patekti imigracijos ir nusikalstamumo baime pasinaudojusi kraštutinė dešinioji neonacių partija – „Auksinė aušra“ („Chrysi Avyi“).

Graikija, kurioje recesija vyksta jau penkti metai, nurašė trečdalį savo skolų. Penktadalis darbuotojų neturi darbo, bankų padėtis nesaugi, o pensijos ir atlyginimai kai kuriais atvejais buvo sumažinti net 40-čia procentų.

„Mano gamykla samdė 35 žmonės. Mokėdavau po tūkstantį eurų žmogui, dabar moku 600 ... Dabar turiu 10 žmonių“, – sakė 39 metų verslininkas Pedras Koronėjas, kuris balsuodavo už ND, bet šį sekmadienį žadėjo nebalsuoti išvis.

Vis dėlto apklausos rodo, kad nepaisydama Graikijos sunkumų didžioji dauguma – daugiau kaip 70 proc. – rinkėjų nori likti euro zonoje ir Europos Sąjungoje (ES).

„Jei išeisime iš euro zonos, euro zona sužlugs ... Niekas nenori euro zonos žlugimo, nei vokiečiai, nei olandai, nei Ispanija, nei Italija“, – sakė 41 metų gėlių parduotuvės savininkas Panas Joanidis.

Pagal rinkimų įstatymą, pirmą vietą gavusi partija gauna papildomai 50 mandatų 300 vietų parlamente, bet net ir to gali nepakakti daugumos vyriausybei.

Jei sekmadienį joks aiškus laimėtojas neiškils, prezidentas Karolas Papulijas turės per 12 dienų apsispręsti, kuriai partijai ar koalicijai su pakankama parama pavesti formuoti vyriausybę. Jei tai nepavyks, teks rengti naujus rinkimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos