Dėl naujo COVID-19 skiepo dalis Japonijos verslų uždarė duris: ar tikrai yra ko bijoti?

Nors baisiausi COVID-19 laikai jau, rodos, yra praeityje, kai kurie vakcinų skeptikai vis dalijasi naujienomis apie šią ligą. Vieną internautę sudomino naujas skiepas nuo koronaviruso Japonijoje. Čia kilo nemaža suirutė, o dalis verslų uždarė savo duris pasiskiepijusiems. Tačiau, pasak ekspertų, baimintis nėra ko, o toks viešas atsakas kilo dėl plačiai pasklidusios dezinformacijos.
Vakcinavimas Kauno „Akropolyje“
Vakcinavimas Kauno „Akropolyje“ / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Sudomino net lietuvius

Viena lietuvė savo „Facebook“ paskyroje pranešė, kas dedasi tolimoje šalyje.

„Japonijoje paskiepyti asmenys nebeįleidžiami į viešąsias įstaigas.

Naujoji vakcina „Kostaive“ nuo C19 sukėlė didžiulį kai kurių gyventojų susirūpinimą, todėl kai kurios įmonės atsisakė teikti paslaugas pasiskiepijusiems, o viena klinika net nustojo skiepyti, nes baiminasi persekiojimo“, – pasakojo internautė.

Ekrano nuotrauka iš „Facebook“
Ekrano nuotrauka iš „Facebook“

Ji pasidalijo nuoroda į dienraščio „The Japan Times“ straipsnį, kurio antraštė skelbia, kad ekspertai stengiasi išsklaidyti replikoninės (angl. replicon) COVID vakcinos baimę Japonijoje.

Tai yra savaime besidauginanti (angl. self-amplifying) iRNR vakcina. Replikonas – organizmo genomo sritis, kuri nepriklausomai atkartojama iš vienos pradžios.

Kaip aiškinama mokslinio leidinio „Science“ straipsnyje, standartinė iRNR vakcina yra pilna atitinkamos RNR sekos nanodalelių, kurių stabilumas, įsiskverbimas į ląsteles ir baltymų gamybos efektyvumas yra labai optimizuotas.

Tačiau skiepe esantis iRNR kiekis yra viskas, ką gaunate. Jos laikui bėgant suyra, todėl turi būti nustatoma tokia dozė, kad jos pakaktų norimam imunologiniam poveikiui sukelti.

Į ląstelę patekusi savaime besidauginanti iRNR turi savotišką įrangą, reikalingą tam, kad jos būtų pagaminta daugiau. Tai daroma švirkščiant ne tik antigeno iRNR, bet ir iRNR, kurios verčiamos į baltymus, kurie savo ruožtu gamina daugiau iRNR.

Pirmoji pasaulyje savaime stiprėjanti arba replikoninė iRNR vakcina buvo panaudota Japonijoje siekiant apsisaugoti nuo COVID-19.

Kas iš tiesų rašoma straipsnyje?

„The Japan Times“ straipsnyje rašoma, jog nauja COVID-19 vakcina sukėlė nerimą kai kuriems gyventojams. Tai paskatino kai kurias įmones atsisakyti teikti paslaugas ja paskiepytiems asmenims. Be to, viena klinika nusprendė nutraukti vakcinos tiekimą, baimindamasi persekiojimo.

Shutterstock nuotr./Japonija
Shutterstock nuotr./Japonija

Internete paplito klaidingi teiginiai, kad naujoji vakcina organizme dauginasi neribotą laiką ir dėl to jos sudedamosios dalys iš paskiepyto asmens gali būti perduodamos neskiepytiems asmenims. Visgi toliau straipsnyje pateikiami Sveikatos apsaugos ministerijos bei ekspertų vertinimai, pasak kurių, šie nuogąstavimai yra nepagrįsti.

Viena iš penkių vakcinų, įtrauktų į Japonijos vyriausybės vykdomą įprastinę COVID-19 skiepijimo programą, prasidėjusią spalio 1 d., yra replikoninė vakcina „Kostaive“. Patekusi į organizmą, ji naudoja savaime besidauginančią informacinę RNR, kuri sukuria baltymus, sukeliančius imuninę reakciją prieš koronavirusą.

JAV įsikūrusi bendrovė „Arcturus Therapeutics“ sukūrė „Kostaive“, siekdama pašalinti ankstesnių iRNR vakcinų, kurios gali tik kelis mėnesius sustabdyti infekciją ar simptomų vystymąsi, trūkumus.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Vakcinavimas Kauno „Akropolyje“
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Vakcinavimas Kauno „Akropolyje“

Pasak bendrovės „Meiji Seika Pharma“, kuri gamina ir platina šiuos skiepus Japonijoje, jie gali sukelti stipresnį ir ilgalaikį imuninį atsaką, naudojant mažesnę dozę nei įprastos iRNR vakcinos.

Paskutinio klinikinio tyrimo etapo metu ši vakcina buvo naudojama kaip pirminis skiepas. Tyrimas buvo atliktas Vietname delta varianto paplitimo metu ir jame dalyvavo 16 tūkst. žmonių. Išvados parodė, kad „Kostaive“ gali užkirsti kelią sunkiai ligai 95,3 proc. ją gavusių asmenų, o 56,6 proc. atvejų neleidžia pasireikšti ligos simptomams.

Gerus rezultatus parodė ir kitas tyrimas, kuris buvo atliktas Japonijoje su 828 asmenimis. Jame „Kostaive“ vakcina buvo naudojama kaip pakartotinis skiepas ir buvo lyginama su „Pfizer“ gamintojo „Cominarty“ skiepais. Pastebėta, kad „Kostaive“ skiepas palaikė didesnį antikūnų kiekį, o šalutinis poveikis buvo nedidelis arba lengvas.

Japonija buvo pirmoji šalis, patvirtinusi šią naujos kartos vakciną. Europos vaistų agentūra šiuo metu dar nagrinėja gamintojo prašymą dėl skiepo patvirtinimo Europos Sąjungoje.

Dėl visko kalta dezinformacija

Japonijoje kilo nuogąstavimų dėl vakcinos saugumo. Rugpjūtį Japonijos slaugos etikos asociacija paskelbė pareiškimą, kuriame suabejojo vakcinos saugumu. Jame minimas skiepų plitimo iš paskiepytųjų į neskiepytųjų organizmą pavojus. Jame taip pat cituojamas straipsnis, publikuotas JAV žurnale, kuris yra žinomas dėl savo priešiškumo vakcinoms.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Vakcinavimas Kauno „Akropolyje“
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Vakcinavimas Kauno „Akropolyje“

Remiantis klaidinga informacija, kad replikoninės vakcinos komponentai organizme dauginsis neribotą laiką arba bus perduoti kitiems, kai kuriose vietose buvo atsisakoma įleisti asmenis, kurie ja pasiskiepijo.

Vienas didžiausių jogos tinklų Japonijoje „Lava“ paskelbė draudimą lankytis tiems, kurie buvo paskiepyti šiuo skiepu, iki „kol bus patvirtintas jo saugumas“.

Viena Tokijo klinika netgi sustabdė registraciją skiepytis, kai sulaukė grasinimų iš vakcinos skeptikų.

Japonijos sveikatos, darbo ir gerovės ministerija paskelbė pareiškimą, paneigiantį šias melagienas.

„Nėra jokių mokslinių įrodymų, kad replikoninė vakcina pagamins begalę baltymų organizme arba jos sudedamosios dalys bus perduodamos kitiems“, – rašė ministerija.

Niujorko Icahn Mount Sinai medicinos mokyklos docentas Yuji Yamada slaugos etikos asociacijos pareiškimą pavadino „siaubingu“. Jis teigė, kad jame cituojamas dokumentas, kuris gali atrodyti patikimas, tačiau yra moksliškai ydingas. Pasak mokslininko, nėra jokios tikimybės, jog „Kostaive“ gali sukelti viruso plitimą.

Be to, iRNR ląstelės lengvai suyra, todėl esą net jei vakcinos iRNR išliks ilgiau nei kito skiepo, jis nesidaugins amžinai.

Pasak „Meija Seika Pharma“, amplifikacijos laikotarpis yra trumpas. Tyrimai su gyvūnais parodė, jog praėjus aštuonioms dienoms po skiepo, jo vietoje yra gerokai mažiau iRNR.

Mokslinio žurnalo „The Lancet“ interneto svetainėje pasirodžiusiame šių melagienų vertinime rašoma, kad dezinformacijos plitimui įtakos turi technologijos naujumas, bendruomenės brandos trūkumas valdant medicininę informaciją ir požiūris į rizikos komunikaciją. Todėl, atsirandant naujoms vakcinų technologijoms, labai svarbu kovoti su dezinformacija, kad nekiltų tokia nepagrįsta visuotinė panika.

Vis tik dalis gydytojų kol kas savo pacientams nerekomenduoja replikoninės vakcinos, kadangi yra kitų, kurių saugumas buvo įrodytas.

Y.Yamada teigė, kad šis skiepas nerekomenduojamas žmonėms, vartojantiems imunosupresantus, ir nėščioms moterims, nes klinikiniai tyrimai iki šiol jų neįtraukė.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Japonijoje iš tiesų kilo nemenkas susirūpinimas dėl naujos vakcinos „Kostaive“. Dėl to kai kurie verslai netgi įvedė apribojimus, draudžiančius ja pasiskiepijusiems asmenims įeiti į vidų. Visgi, pasak ekspertų, dėl šios naujos vakcinos nėra ko baimintis, o paskleistomis melagienomis nereikėtų tikėti.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis