Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Delsimas perduoti Gazos kontrolę kelia abejonių dėl palestiniečių susitaikymo sutarties

Palestiniečių politiniams judėjimams atidėjus Gazos Ruožo kontrolės perdavimo Palestinos vyriausybei terminą mažiausiai 10 dienų, ketvirtadienį vėl imta būgštauti, kad itin svarbi jų susitaikymo sutartis yra pasmerkta žlugti.
Palestiniečiai studentai
Palestiniečiai studentai Gazoje / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Vėlyvą trečiadienį „Fatah“ ir „Hamas“ paskelbė, kad dėl didelių nesutarimų atideda planus iki penktadienio grąžinti Gazos Ruožo kontrolę Palestinos Autonomijai.

Perdavus valdžią civiliams, būtų užbaigtas 10 metų trukęs „Hamas“ dominavimas palestiniečių anklave. Tikimasi, kad įgyvendinus vienybės susitarimą pagerėtų humanitarinė situacija Gazoje, kur 2 mln. žmonių kenčia didžiulį nepriteklių ir neturi darbo. Izraelis jau dešimtmetį taiko Gazai griežtą blokadą.

„Hamas“ sukarintas sparnas nuo 2008 metų triskart kariavo su Izraeliu.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./„Hamas“ kovotojai Gazos Ruože
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./„Hamas“ kovotojai Gazos Ruože

Vis dar neišspręsta daugybė sudėtingų problemų, įskaitant Gazos Ruožo saugumo kontrolės klausimą bei dviejų atskirų civilinių administracijų likimą.

Visi ankstesni palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso vadovaujamo judėjimo „Fatah“, dominuojančio Izraelio okupuotame Vakarų Krante, ir islamistų judėjimo „Hamas“ bandymai susitaikyti žlugo.

Tačiau spalio 12 dieną tarpininkaujant Egiptui „Fatah“ ir „Hamas“ pasirašė vienybės susitarimą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Fatah“ ir „Hamas“ derybininkai Kaire
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Fatah“ ir „Hamas“ derybininkai Kaire

Visgi du didžiausi palestiniečių judėjimai viešai dar nepaskelbė jokio plano, kaip iki naujo valdžios perdavimo termino – gruodžio 10-osios – išspręs likusias problemas.

Buvęs Palestinos Autonomijos ministras Ghassanas Khatibas sakė abejojantis, kad tikrasis valdžios perdavimas gali įvykti nustatytą dieną, tačiau dalinis progresas esą leistų judėjimams išsaugoti tą susitarimą.

„Sprendimas atidėti terminą buvo priimtas spaudžiant Egipto delegacijai“, – pareiškė jis.

„Egipto delegacija nori, kad pasisektų, taigi jie pasiūlė 10 dienų bei pažadėjo ir toliau ten būti ir spausti abi puses. Aš asmeniškai abejoju, kad jie gali greitai išspręsti visas tas problemas“, – pridūrė Gh.Khatibas.

Pranešimas apie atidedamą valdžios perdavimą pasirodė dienos, kupinos nesutarimų dėl minėto susitarimo, pabaigoje.

Pranešimas apie atidedamą valdžios perdavimą pasirodė dienos, kupinos nesutarimų dėl minėto susitarimo, pabaigoje.

Vyriausiasis „Fatah“ derybininkas Azzamas al Ahmedas naujienų agentūrai AFP trečiadienį sakė, kad „Hamas“ judėjimas „nesilaiko susitarimo, pasirašyto Kaire“.

„Problemos ir kliūtys iš „Hamas“ pusės egzistuoja iki šiol ir vis didėja“, – pridūrė jis.

Aukšto rango „Hamas“ pareigūnas Bassemas Naimas savo ruožtu apkaltino „Fatah“ vykdant „manevrus“, kad išvengtų sutarties laikymosi.

„Hamas“ taip pat kaltina M.Abbasą pažeidus susitarimo dvasią, nes jis iki šiol nesutinka panaikinti baudžiamųjų priemonių Gazos Ruožui, įskaitant sumažintą mokėjimą už elektrą, dėl kurio Gazos gyventojai ją turėdavo tik kelias valandas per dieną.

„Geras pagrindas“

Be kita ko, trečiadienį „Hamas“ artimi profsąjungos atstovai neleido Palestinos Autonomijos darbuotojams sugrįžti į savo darbo vietas keliose ministerijose Gazos Ruože.

Dėl šio incidento „Fatah“ ir „Hamas“ kaltina vienas kitą.

Kylant įtampai, M.Abbasas nurodė nedelsiant liautis skelbus pranešimus apie susitaikymą „Palestinos nacionalinių interesų ir mūsų santykių su broliais egiptiečiais labui“, pranešė oficiali naujienų agentūra WAFA.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mahmoudas Abbasas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mahmoudas Abbasas

Gazos Ruožą judėjimas „Hamas“ valdo nuo 2007 metų, perėmęs ją iš nuosaikesnio „Fatah“. Tąkart vos per plauką buvo išvengta pilietinio karo, ir palestiniečiai liko su dviem atskiromis administracijomis.

Vis dėlto pirmoji sąlyga, numatyta susitaikymo susitarime, buvo įgyvendinta. Palestiniečių judėjimas „Hamas“ lapkričio 1-ąją perdavė Gazos Ruožo sienos su Egiptu kontrolę Palestinos Autonomijai.

Po valdžios pasikeitimo 2007-aisiais Palestinos Autonomija ir toliau mokėjo atlyginimus maždaug 60 tūkst. darbuotojų Gazos Ruože, nors dauguma jų nedirbo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gazos Ruožas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gazos Ruožas

„Hamas“ savo ruožtu per pastarąjį dešimtmetį pasisamdė apie 50 tūkst. naujų valstybės tarnautojų, ir jų likimas dabar yra vienas iš svarbiausių klausimų šiame susitaikymo procese.

Susitarime numatyta, kad iki vasario būtina surasti sprendimą dėl Gazos valstybės tarnautojų. Gali būti, kad dvi tarnybos bus sujungtos į vieną.

Šalys taip pat nesutaria dėl Gazos policijos pajėgų bei įtakingo „Hamas“ sukarinto sparno „Ezzedine'o al Qassamo brigados“ likimo. Islamistų judėjimas nusiginkluoti atsisako.

M.Abbasas siekia, kad 2 mln. gyventojų turinčio anklavo saugumo kontrolė priklausytų Palestinos Autonomijai.

Jungtinių Tautų pasiuntinys Artimųjų Rytų taikos procesui Nikolajus Mladenovas paragino tuos judėjimus greičiau spręsti nesutarimus.

„Kaire pasiektas susitarimas yra labai svarbus“, – sakė jis žurnalistams.

„Jame numatytas geras pagrindas, kuris sugrąžins į Vakarų Krantą ir Gazą vieną teisėtą Palestinos Autonomiją“, – pridūrė N.Mladenovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?