Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Demokratinius pasiekimus mininčioje Lenkijoje rengiama antivyriausybinė demonstracija

Lenkijos didžiausia opozicinė partija vadovauja sekmadienį rengiamai demonstracijai, kuria siekiama mobilizuoti rinkėjus prieš dešiniojo sparno vyriausybę, kaltinamą demokratijos ardymu ir žengimu autokratijos keliu paskui Vengriją ir Turkiją.
Donaldas Tuskas
Donaldas Tuskas / „Scanpix“/AP nuotr.

Buvęs Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas ragino lenkus dėl šalies ateities žygiuoti drauge su juo. Jo partija ir saugumo pareigūnai prognozavo, kad demonstracijoje dalyvaus dešimtys tūkstančių žmonių.

Vyriausybės nepalaikančios žiniasklaidos priemonės praneša, kad tai gali būti vienas didžiausių protestų Lenkijoje po komunistų valdžios žlugimo.

Demonstracijos šalininkai įspėja, kad šį rudenį vyksiantys rinkimai gali būti paskutinė proga sustabdyti demokratijos ardymą valdant partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).

Nuo 2015-ųjų valdančios PiS sėkmės formulę sudaro didelės socialinės išlaidos, socialiai konservatyvi politika ir parama Katalikų Bažnyčiai.

Tačiau kritikai daug metų įspėja, kad valdančioji partija naikina praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio demokratinius pasiekimus.

Kartais įsikiša net JAV vyriausybė, jei mano, kad Lenkijos valdžia riboja spaudos ir akademinę laisvę Holokausto tyrimų srityje.

Kritikai pirmiausia mini PiS vykdomą laipsnišką teismų kontrolės perėmimą ir naudojimąsi valstybine žiniasklaida, priešiškumą mažumoms, ypač LGBTIQ. Teisės į abortą suvaržymas buvo išprovokavęs šalyje masinius protestus.

Sekmadienio demonstracija rengiama Lenkijai minint 34-ąsias pirmų demokratinių rinkimų, įvykusių 1989-aisiais, metines. Tai bus išbandymas D.Tusko opozicinei partijai „Pilietinė platforma“ (PO). Ši proeuropietiška centristų partija pagal populiarumą atsilieka nuo PiS, bet, regis, sulaukė daugiau paramos šalyje priėmus vieną prieštaringai vertinamą įstatymą.

Pagal šį įstatymą galima sukurti naują instituciją – tyrimo komisiją Rusijos įtakai Lenkijoje tirti. Kritikų teigimu, ši komisija turėtų nekonstitucinių galių, įskaitant įgaliojimus uždrausti pareigūnams dešimtmetį dalyvauti viešajame gyvenime. Baiminamasi, kad įstatymas yra nukreiptas prieš D.Tuską ir kitus vyriausybės oponentus.

Kilus triukšmui Lenkijoje ir pasigirdus JAV bei Europos Sąjungos kritikai, prezidentas Andrzejus Duda, kuris įstatymą pasirašė pirmadienį, jau penktadienį pasiūlė įstatymui pataisą.

Paradoksaliu būdu planai dėl naujos komisijos, regis, padidino paramą D.Tuskui.

D.Tuskas, kuris taip pat yra buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, dalyvauti demonstracijoje ir protestuoti „prieš aukštas kainas, vagystes ir melą“, pasisakyti „už laisvus rinkimus ir demokratišką, europietišką Lenkiją“, ragino kelias savaites. Reakcija buvo įvairi.

Iš pradžių kai kurie opozicijos veikėjai planavo laikytis nuošalyje. Tačiau A.Dudai pasirašius minėtą įstatymą kiti opozicijos lyderiai paskelbė dalyvausiantys demonstracijoje.

PiS pabandė įtikinti žmones nedalyvauti reklaminiu filmuku, kurio tema pasirinko Aušvicą, ir dėl to sulaukė Aušvico valstybinio muziejaus kritikos.

Visuotiniai rinkimai Lenkijoje planuojami spalį, bet konkreti data dar nepaskirta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos