Maratonas prasidėjo Ženevoje, kur JAV diplomatinėje atstovybėje susitiko Amerikos valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman ir Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.
Maskva, pernai pasiuntusi tūkstančius karius prie sienos su Ukraina, netrukus pareikalavo plataus naujo saugumo susitarimo su Vakarais. Rusija norėtų, kad NATO įsipareigotų stabdyti plėtrą ir apskritai atitrauktų karius bei karinę įrangą iš savo rytinio flango.
Vakarai, pradedant Vašingtonu ir baigiant Aljansui net nepriklausančia Suomija, tokius reikalavimus jau atmetė. Rusija raginama rinktis diplomatinį kelią ir nebespinduliuoti agresija.
Linijos kaip ir aiškios – bet akivaizdu, kad jos tik oficialios, nes jau yra signalų, esą kokį nors susitarimą pasiekti nori abi pusės.
Taip, Rusija nekalbės apie Krymo aneksiją ir rusų karių aktyvų dalyvavimą konflikte Donbase, o JAV ir NATO, kaip minėta, tikrai nepatrauks karių iš Rytų Europos ir amerikiečių branduolinių ginklų iš Senojo žemyno. Atmetamas ir Maskvos noras garantuoti, kad Ukraina ir Sakartvelas niekada neprisijungs prie Aljanso.
Bet kelios sritys, kuriose įmanoma nuraškyti kokius nors vaisius, yra. Visų pirma, panašu, kad abi pusės gali susitarti dėl karinių pratybų skaičiaus sumažinimo. Antra, JAV gali sutikti atitraukti priešraketinės gynybos sistemas „Aegis Ashore“ iš Rumunijos ir Lenkijos.
„Financial Times“ savaitgalį svarstė, kad bent teoriškai gali būti, jog derybos vyks tokiais etapais: Rusija su JAV kalbėsis dėl ginklų kontrolės, su NATO – dėl karinių pratybų, o su ESBO – apie skaidrumą.
Žinoma, visiškai įmanoma, kad Rusija netgi nori, kad derybos sužlugtų – tad Maskva turėtų pretekstą savo galbūt seniai suplanuotiems veiksmams, pavyzdžiui, Ukrainoje.
„Rusija ne tik reikalauja dalykų, dėl kurių, kaip ji žino, kalbėtis neįmanoma. Ji to reikalauja konkrečiai taip, kad į reikalavimus nebūtų atsižvelgta“, – teigė JAV karinio jūrų mokslinių tyrimų centro tyrėjas Michaelas Kofmanas.
Ne veltui JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pabrėžė: „Tai yra abipusio eismo gatvė. Mes išklausysime Rusiją, o Rusija turės išklausyti mūsų.“
15min kalbinti analitikai teigė manantys, kad proveržio nebus ir kad Rusija bando įvelti Vakarus į klampų dialogą, iš kurio naudos greičiausiai išpeš tik Kremlius. Tiesa, karo Maskva esą nenori, todėl ir kalbasi.