G.Schroederis, aktyvus rusiškų dujų lobistas, palaikantis glaudžius ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, sukėlė naują pasipiktinimo bangą dėl praėjusį savaitgalį paskelbto interviu dienraščiui „The New York Times“.
Interviu metu buvęs kancleris visiškai neapgailestavo dėl savo verslo ryšių su karinę agresiją prieš Ukrainą vykdančia Rusija ir sakė: „Nėra jokio mea culpa (lot. „mano kaltė“). Tai ne man.“
Viena iš SDP pirmininkų Saskia Esken, per interviu visuomeninio transliuotojo paklausta, ar G.Schroederis turėtų palikti partiją, atsakė: „Manau, turėtų.“
Vėliau ji žurnalistams sakė, kad šiuo metu partija nagrinėja 14 kreipimųsi dėl buvusio lyderio pašalinimo. Galutinį sprendimą priims partijos arbitražo organas, pridūrė S.Esken.
Tačiau ji taip pat žurnalistams sakė: „Jis uždirba pinigus dirbdamas Rusijos valstybinėms įmonėms.“
„Gerhardas Schroederis jau daugelį metų yra verslininkas, todėl turėtume liautis į jį žiūrėti kaip į buvusį gerbiamą lyderį, buvusį kanclerį“, – kalbėjo S.Esken.
Thomas Kutschaty, kitas įtakingas SDP veikėjas, taip pat negailėjo aštrių žodžių buvusiam kancleriui.
„Jis turi pasirinkti, – sakė jis televizijai „Welt“. – Arba jis ir toliau remia V.Putiną, arba yra Vokietijos socialdemokratų partijos narys, nes šie du dalykai nesuderinami.“
G.Schroederis jau daugelį mėnesių jaučia spaudimą dėl glaudžių ryšių su Rusijos verslu ir V. Putinu.
Per interviu dienraščiui „The New York Times“ jis leido aiškiai suprasti, kad neketina atsisakyti savo postų Rusijos įmonėse ir kad tai padarytų tik tuo atveju, jei Rusija nustotų tiekti dujas Vokietijai.
Jis taip pat skeptiškai vertino kaltinimus, kad V.Putinas įsakė vykdyti civilių gyventojų egzekucijas Ukrainoje.
Penktadienį Jungtinių Tautų vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet pareiškė, kad Rusijos veiksmai Ukrainoje, tokie kaip civilių gyventojų egzekucijos ir civilinės infrastruktūros naikinimas, gali prilygti karo nusikaltimams.
G.Schroederis, kanclerio pareigas ėjęs 1998–2005 metais, yra prieštaringai vertinamo dujotiekio tarp Rusijos ir Vokietijos operatorės „Nord Stream AG“ akcininkų komiteto pirmininkas. Reaguodama į Rusijos invaziją į Ukrainą, Vokietija sustabdė „Nord Stream 2“ projektą.
G.Schroederis taip pat užima aukštą postą Rusijos energetikos milžinėje „Rosneft“.