Tai padaryta praėjus trims dienoms po pakartotinio šio įrenginio paleidimo, pranešė mokslininkai.
Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) pranešime nurodoma, kad du priešpriešiniai dalelių srautai pirmadienio popietę ir vakarą buvo paleisti susidurti bent keturis kartus.
„Nuostabu, kiek daug pasiekta per tokį trumpą laiką, – sakė CERN generalinis direktorius Rolfas Heueris. – Tačiau turime sutelkti dėmesį į perspektyvas. Dar reikia daug nuveikti, kad galėtume pradėti DHG fizikos programą.“
Didžiausias pasaulyje subatominių dalelių greitintuvas, kuris dėl techninių gedimų buvo išjungtas netrukus po jo pirmojo paleidimo praeitų metų rugsėjį, vėl pradėjo veikti penktadienį.
Netoli Ženevos abipus Prancūzijos ir Šveicarijos sienos esantis giliai po žeme įrengtas Didysis hadronų greitintuvas, kurio žiedinio tunelio ilgis – 27 kilometrai, mokslininkams turėtų padėti atskleisti daugelį Visatos raidos ir medžiagos prigimties paslapčių.
Pirmieji dalelių srautai DHG žiediniu kanalu buvo paleisti skriet praeitų metų rugsėjo 10 dieną, tačiau po devynių dienų įvyko rimtas greitintuvo gedimas.
Buvo pranešta, kad elektrinių jungčių gedimas padarė didelę žalą, o mokslininkai 14 mėnesių taisė šį įrenginį.