Kaip skelbia Europos narkotikų ir priklausomybės stebėjimo centras, Didžiojoje Britanijoje gyvena ir daugiausiai narkomanų. Rasinis pasiskirstymas tarp vartojančiųjų kvaišalus taip pat yra margiausias visoje Europoje. Britų salyne bent keli iš kiekvienos rasės ir tautybės žmonių vartoja narkotikus.
Statistiniai skaičiai verčia sunerimti: kas dešimtas 15-64 metų britas yra vartojęs arba tebevartoja kokainą. Pagal tuos pačius skelbiamus duomenis, Didžiojoje Britanijoje yra nuperkama ir suvartojama daugiausiai „ecstasy“ tablečių, o tai rimta problema, nes narkotikų platintojai stengiasi neapleisti užkariautos rinkos ir kvaišalai labai sėkmingai slaptais keliais pasiekia Jungtinę Karalystę, rašo dienraštis „The Independent“.
Šalies vyriausybės atstovai esamą situaciją komentavo gana ramiai, anot politikų, tyrimai rodo, jog Didžiosios Britanijos, kaip ledi ir džentelmenų šalies statusas Europoje pasikeitė. Dabar Didžioji Britanija yra drąsiai vadinama žemyno narkotikų sostine, ir nors kvaišalai čia yra draudžiami, net Olandija negali prilygti tiems narkotikų vartojimo mastams, kokie yra Didžiojoje Britanijoje.
Vienintelis dalykas, anot politikų, kuris iš tikrųjų jaudina ir turi būti nedelsiant sprendžiamas – tai narkotikų sklaida tarp nepilnamečių. Jungtinės Karalystės paaugliai dažniau nei jų bendraamžiai Europoje yra bandę, vartoja arba jau yra priklausomi nuo narkotikų.
Europos mastu atlikta analizė parodė, jog 12 milijonų Europos gyventojų retsykiais arba pakankamai dažnai vartoja kokainą, anfetaminą arba populiariąsias „ecstasy“ tabletes.
Tyrėjus nustebino faktas, jog į Jungtinę Karalystę yra įvežama tiek daug narkotinių medžiagų. Šios šalie pasienio kontrolė yra viena iš griežčiausių visoje Europoje, nes patekti į šalį galima tik dviem keliais – jūros arba oro transportu. Nepaisant to, narkotikai visai sėkmingai pasiekia vartotojus šioje valstybėje.
Viena priežasčių, dėl ko vyksta tokie stambūs narkotikų judėjimo srautai, yra internetinės parduotuvės. Žmonės nebesivargina pirkti kvaišalų „iš po prekystalio“. Užtenka užsisakyti norimą narkotiką internetu ir užsakymas kitą dieną jau būna įvykdytas.
Ir nors Didžiojoje Britanijoje kasmet yra rengiamos kampanijos prieš kvaišalų vartojimą, kurioms yra išleidžiami milijonai svarų, apčiuopiamos naudos tokios akcijos neduoda.
Iš šalies armijos kiekvienais metais yra atleidžiami šimtai tūkstančių jaunuolių, kurie įkliūna vartodami narkotikus.
Pats kvaišalų verslas neša milžinišką pelną, nors narkotikai Jungtinėje Karalystėje ir yra nepaprastai pigūs.
Kol kas vienintele kovos priemone su esama padėtimi yra laikoma prekybos narkotikais legalizavimas. Tik atvirai ir viešai galima bus kovoti su šia šalies problema ir gėda.