„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 04 09 /16:39

Didžioji Britanija gedi: mirė princas Philipas

Didžiosios Britanijos karališkoji šeima paskelbė, kad mirė karalienės Elizabeth II sutuoktinis, Edinburgo hercogas Philipas, kuriam buvo 99-eri. Šią informaciją patvirtino karališkoji šeima, kai prieš tai pasirodė žinios apie princo Philipo ligą.

Liūdna žinia Bakingamo rūmai pasidalijo oficialiame britų karališkosios šeimos tinklalapyje.

„Su giliu sielvartu Jos Didenybė karalienė praneša apie mylimo vyro, Jo Karališkosios Didenybės, princo Philipo, Edinburgo hercogo mirtį. Jo Karališkosios Didenybės gyvybė užgeso ramiai šį rytą Vindsoro pilyje.

Artimiausiu metu bus paviešinti kiti pranešimai. Karališkoji šeima gedi drauge su žmonėmis visame pasaulyje“, – rašoma jame.

Kovo viduryje princas Philipas buvo išrašytas iš ligoninės po keturias savaites trukusio gydymo, įskaitant sėkmingą širdies procedūrą.

Princas Philipas į Karaliaus Edwardo VII ligoninę buvo paguldytas vasario 16 dieną ir gydytas dėl infekcijos. Vėliau jis buvo trumpam perkeltas į specializuotą kardiologijos skyrių Šv. Baltramiejaus ligoninėje, o iš ten – sugrąžintas į Karaliaus Edwardo VII ligoninę.

„ITV News“ programa, skirta princo Philipo atminimui:

VIDEO: His Royal Highness the Duke of Edinburgh has died: Watch ITV News coverage

Užuojautą karališkajai šeimai reiškia šalių vadovai. Apie princo Philipo mirtį sužinojęs Borisas Johnsonas sakė, kad Edinburgo hercogas „įkvėpė begalės jaunų žmonių gyvenimus“, rašo BBC.

„Jis padėjo karališkajai šeimai ir monarchijai išlikti institucija, gyvybiškai svarbia mūsų pusiausvyrai ir laimei, – tęsė jis, pridūręs, kad liūdną žinią priėmė „su giliu liūdesiu“. – Princas Philipas pelnė meilę įvairių kartų žmonių čia, Jungtinėje Karalystėje, Tautų Sandraugoje ir visame pasaulyje.“

Škotijos pirmoji ministrė pirmininkė Nicola Sturgeon taip pat pareiškė užuojautą, tviteryje rašydama: „Jos Didenybei karalienei ir jos šeimai siunčiu asmeninę ir gilią užuojautą – taip pat nuo Škotijos vyriausybės iš Škotijos žmonių.“

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė užuojautą dėl karalienės Elžbietos II sutuoktinio princo Filipo mirties.

„Su dideliu liūdesiu priimu žinią apie princo Filipo mirtį. Tesiilsi Jo siela ramybėje. Reiškiu giliausią užuojautą Jungtinės Karalystės karalienei Elžbietai II. Šią didžiulės netekties valandą Lietuva yra su Jumis ir Jungtinės Karalystės žmonėmis“, – rašoma prezidento užuojautoje.

Šalies vadovas savo užuojautoje prisiminė karalienės Elžbietos ir Edinburgo hercogo vizitą į Lietuvą 2006 metais ir pažymėjo, kad šis vizitas sustiprino Lietuvos ir Jungtinės Karalystės politinius, ekonominius ir kultūrinius ryšius.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen savo užuojautoje rašo, kad „princas Filipas buvo vienas moderniosios, vakarietiškosios monarchijos kūrėjų, įprasminęs šias pareigas XX ir XXI amžiuje“.

Australijos premjeras: princas Philipas „įkūnijo kartą“

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas nurodė iki pusės stiebo nuleisti vėliavas šalyje, pagerbiant atminimą penktadienį mirusio Didžiosios Britanijos princo Philipo – „įkūnijusio kartą, kurios mes daugiau nebepamatysime“.

„Tautų Sandraugos šeima dalinasi liūdesiu dėl princo Philipo mirties ir kartu yra dėkinga už jo gyvenimą. Visi esantys čia, Australijoje, siunčia Dievo palaimos prašymą“, – sakoma jo pareiškime.

Princo biografija

Princas Philipas gimė Korfu saloje 1921 metų birželio 10 dieną ir buvo vienintelis Graikijos princo Andriejaus, Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio, ir princesės Alice Battenberg sūnus.

Kai jam buvo vos pusantrų metų, jis ir jo šeima buvo evakuoti britų Karališkojo karinio jūrų laivyno laivu iš politiškai nestabilios Graikijos. Pasakojama, kad vaikas buvo nešamas iš apelsinų dėžės padarytoje lovytėje.

Šeima apsigyveno Paryžiuje, išsiuntė septynerių metų sulaukusį Philipą į parengiamąją mokyklą Anglijoje, o tada – į vidurinę mokyklą Škotijoje.

1939 metais kilus Antrajam pasauliniam karui jis tapo Karališkojo karinio jūrų laivyno kadetu, o paskui tarnavo karo laivuose Indijos vandenyne ir Viduržemio jūroje.

1945 metais jis jau buvo vyresnysis leitenantas ir matė Japonijos kapituliaciją Tokijo įlankoje.

Philipas ir tuomet dar princesė Elizabeth, būsimoji karalienė, buvo oficialiai supažindinti 1939 metų liepą, kai jos tėvas, karalius George'as VI, su šeima lankėsi Karališkojo karinio jūrų laivyno koledže Dartmute Anglijos pietinėje pakrantėje.

Karo metu jie palaikė ryšį ir keliskart buvo susitikę. Bet tik 1947 metų liepą buvo paskelbta apie jų sužadėtuves. Jie susituokė tų metų lapkričio 20 dieną Londono Vestminsterio abatijoje.

Rožėmis išsiuvinėtą, 10 tūkst. perlų ir kristalų išpuoštą atlasinę suknelę vilkėjusi princesė tą dieną spindėte spindėjo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas

Garsusis britų politikas Winstonas Churchillis, kurio vadovaujama Konservatorių partija tuo metu buvo opozicijoje, pavadino šias nelengvu pokario metu surengtas prašmatnias vestuves „spalvų blykstelėjimu sunkiame kelyje, kuriuo einame“.

Dar neišblėsus prisiminimams apie neseniai pasibaigusį karą ir nuogąstaujant dėl antivokiškų nuotaikų, keli princo Philipo giminaičiai vokiečiai, tarp jų – trys jo seserys – į iškilmes pakviesti nebuvo.

Prieš vestuves Didžiosios Britanijos karalienė motina paklausė būsimojo žento, ar jis brangins jos dukterį.

„Ar branginsiu Lilibet? Kažin ar tas žodis išreiškia, kas yra manyje,“ – atsakė jis, pavadindamas būsimą monarchę vardu, kuriuo ją vaikystėje vadino šeimos nariai.

Jis pridūrė, kad „besąlygiškai įsimylėjo“ būsimąją žmoną.

Princo Philipo karjera kariniame jūrų laivyne nutrūko jo žmonai po karaliaus Jurgio VI mirties 1952 metais įžengus į sostą, bet jis sakė: „Būnant karalienės sutuoktiniu man atrodė, kad pirmoji mano pareiga yra geriausiai, kaip tik galėjau, tarnauti jai.“

Laisvalaikiu jis buvo geras raitelis, atstovaudavo Britanijai tarptautinėse ristūnų lenktynėse.

Jis taip pat globojo virtinę organizacijų, tarp jų – gamtosaugos grupę WWF, ir yra Kembridžo ir Edinburgo universitetų garbės rektorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs