„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Netvarka kariuomenėje: V.Putinas tiesiogiai duoda nurodymus generolams, vadai nesutaria

Pasak kelių su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) žvalgybos duomenimis susipažinusių šaltinių, Rusijos kariuomenė nesutaria, kaip geriausiai pasipriešinti netikėtiems Ukrainos pasiekimams mūšio lauke šį mėnesį, Maskvai tenkant gintis ir rytuose, ir pietuose, rašo CNN.
Vladimiras Putinas per Pekino žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją.
Vladimiras Putinas per Pekino žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją. / „Scanpix“ nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pats tiesiogiai duoda nurodymus generolams, teigė du JAV ir Vakarų žvalgybai gerai pažįstami šaltiniai – tai labai neįprasta valdymo taktika modernioje kariuomenėje, kuri, pasak šių šaltinių, byloja apie disfunkcinę vadovavimo struktūrą, nuo pat pradžių kamavusią Rusiją kare Ukrainoje.

Vienas iš šių šaltinių CNN sakė, kad žvalgyba užfiksavo, kaip rusų karininkai ginčijasi tarpusavyje ir skundžiasi draugams bei giminaičiams namuose dėl sprendimų priėmimo iš Maskvos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai Chersono srityje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai Chersono srityje

Be to, esama didelių nesutarimų dėl strategijos – kariuomenės vadai sunkiai sutaria, kur sutelkti pastangas, kad sustiprintų gynybines linijas, sakė keli su JAV žvalgyba susipažinę šaltiniai.

Rusijos gynybos ministerija teigė, kad perkelia pajėgas į Charkivą šiaurės rytuose, kur Ukraina pasiekė didžiausių laimėjimų, tačiau JAV ir Vakarų šaltiniai teigia, kad didžioji dalis Rusijos karių vis dar lieka pietuose, kur Ukraina taip pat surengė puolamąsias operacijas aplink Chersoną.

Trečiadienį V.Putinas paskelbė dalinę mobilizaciją, kurios metu, kaip tikimasi, bus pašaukta iki 300 000 rezervistų. Jis ištisus mėnesius priešinosi šiam žingsniui, o JAV prezidento Joe Bideno administracijos pareigūnai trečiadienį teigė, kad tai, jog jis ryžosi tai padaryti dabar, rodo, kad Rusijai labai trūksta žmonių, ir signalizuoja apie stiprėjančią neviltį.

Pasak Rusijos karinių analitikų, neaišku, ar mobilizacija turės kokios nors operatyvinės reikšmės mūšio lauke, ar tik pailgins karo trukmę, nekeisdama jo rezultatų.

„Scanpix“/AP nuotr./Reklama Rusijoje, skatinanti stoti į kariuomenę
„Scanpix“/AP nuotr./Reklama Rusijoje, skatinanti stoti į kariuomenę

Kaltinimų žaidimas

Kol Rusija blaškosi mūšio lauke, pareigūnai Maskvoje suskubo prisiimti kaltę dėl staigaus Rusijos likimo posūkio, sakė aukštas NATO pareigūnas.

Vadas, kuris prižiūrėjo daugumą dalinių aplink Charkivo sritį, šias pareigas ėjo tik 15 dienų ir dabar buvo atleistas iš pareigų, sakė NATO pareigūnas.

„Kremliaus pareigūnai ir valstybinės žiniasklaidos atstovai karštligiškai aptarinėja nesėkmės Charkive priežastis ir, kaip įprasta, Kremlius, atrodo, bando nukreipti kaltę nuo V.Putino ant Rusijos kariuomenės“, – sakė šis asmuo.

Šaltinių teigimu, reaguojant į nesėkmes mūšio lauke jau įvyko karinės vadovybės pertvarkymai, dėl kurių Rusijos vadovybės struktūra tapo dar chaotiškesnė nei anksčiau. Vadas, kuris prižiūrėjo daugumą dalinių aplink Charkivo sritį, šias pareigas ėjo tik 15 dienų ir dabar buvo atleistas iš pareigų, sakė NATO pareigūnas.

Pasak dviejų JAV gynybos pareigūnų, Rusija į Rytų Ukrainą pasiuntė „nedidelį skaičių“ karių, kurių dalis pabėgo praėjusią savaitę Ukrainai žengiant į priekį mūšio lauke, taip bandydama sustiprinti susilpnėjusias gynybines linijas.

Tačiau net jei Rusijai pavyktų parengti planą, JAV ir Vakarų pareigūnai mano, kad Rusija yra ribotai pajėgi duoti strategiškai svarbų atsaką į Ukrainos kontrpuolimo operacijas, kurios pastarosiomis dienomis, šaltinių teigimu, pakreipė įvykių eigą Kyjivo naudai. Net ir paskelbus apie dalinę mobilizaciją, pareigūnai skeptiškai vertina Rusijos galimybes greitai dislokuoti didelį skaičių karių Ukrainoje, turint omenyje nuolatines tiekimo linijų, ryšių ir dvasinės būsenos problemas.

JAV ir Vakarų pareigūnai mano, kad Rusija yra ribotai pajėgi duoti strategiškai svarbų atsaką į Ukrainos kontrpuolimo operacijas.

Aukšto rango gynybos pareigūnas CNN sakė, kad „nedidelis“ Rusijos perdislokavimo mastas rodo jos nesugebėjimą rengti rimtas operacijas.

Kol kas Rusija į Ukrainos pažangą atsakė atakomis prieš ypatingos svarbos infrastruktūrą, pavyzdžiui, užtvankas ir elektrines – atakomis, kurias JAV laiko daugiausia „keršto“ išpuoliais, o ne operatyviai reikšmingomis salvėmis, sakė šis asmuo.

Šaltiniai teigė, kad Rusija turi nedaug kitų galimybių nubausti ar atstumti Ukrainos pajėgas, nes paprasčiausiai šiuo metu neturi tam pajėgų. V.Putinas susiduria su sunkumais, trečiadienį CNN laidoje sakė Nacionalinio saugumo tarybos strateginės komunikacijos koordinatorius Johnas Kirby. Rusijos kariuomenėje yra „prastas padalinių sutelktumas, dezertyravimas iš gretų, kariai nenori kariauti“, sakė J.Kirby.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos kariai Mariupolio zoologijos sode
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos kariai Mariupolio zoologijos sode

„Jie susiduria su siaubinga karių dvasine būsena, padalinių susitelkimas mūšio lauke, vadovavimas ir kontrolė vis dar neišspręsti. Jie turi dezertyravimo problemų ir verčia sužeistuosius grįžti į kovą. Taigi, akivaizdu, kad gyvoji jėga yra problema, – sakė J.Kirby. – Jie jaučiasi esą nepalankioje padėtyje, ypač šiaurės rytinėje Donbaso teritorijoje.“ Rusijos prezidento įsakymas dėl mobilizacijos yra reikšmingas, nes tai yra tiesioginis pripažinimas, kad Maskvos „specialioji karinė operacija“ neveikė ir ją reikia koreguoti, sakė karo analitikai.

Tačiau kol kas yra daugiau klausimų nei atsakymų dėl tikslaus jo operatyvinio poveikio. Tai pirmas toks įsakymas, priimtas Rusijoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, todėl karo analitikai turi nedaug šiuolaikinių duomenų, kuriais galėtų pagrįsti savo prognozes.

Net jei Maskvai pavyks padidinti karių skaičių – neleidžiant dabartiniams pagal sutartis tarnaujantiems kariams išeiti iš tarnybos ir mobilizuojant rezervistus – jai bus sunku apmokyti, aprūpinti ir integruoti šiuos karius į esamus dalinius, sakė Michaelas Kofmanas, Karinių jūrų analizės centro Rusijos studijų programos direktorius. Ir net jei tai padės išspręsti kai kurias artimiausio laikotarpio gyvosios jėgos problemas, tai greičiausiai nebus aukštos kokybės naujokai, pažymėjo M.Kofmanas ir kiti.

Net ir geriausiu atveju Maskvai prireiks šiek tiek laiko, kol bus dislokuoti nauji kariai.

„Manau, kad galima pagrįstai teigti, jog dalinė mobilizacija greičiausiai neatsispindės mūšio lauke ne anksčiau kaip po kelių mėnesių ir gali išplėsti Rusijos gebėjimą tęsti šį karą, bet nepakeisti jo rezultatų“, – sakė M.Kofmanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs