„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 06 29 /12:38

Donaldas Trumpas kviečia Kim Jong Uną susitikti: „Tiesiog apie tai pagalvojau“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį pakvietė Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong Uną susitikti istoriniam rankos paspaudimui abi Korėjas skiriančioje demilitarizuotojoje zonoje (DMZ) ir sakė, kad tai buvo spontaniškas pasiūlymas. Įspūdingas kvietimas per socialinį tinklą „Twitter“ stebėtojams buvo netikėtas. Jei Kim Jong Unas sutiks, tai bus jau trečias šių buvusių priešininkių lyderių susitikimas siekiant denuklearizuoti Korėjos pusiasalį.
D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas Vietname
D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas Vietname / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šiaurės Korėjos oficialioji naujienų agentūra KCNA citavo užsienio reikalų viceministrę Choe Son Hui, sakiusią, kad tai „labai įdomus pasiūlymas“, bet jokio oficialaus prašymo dar negauta.

D.Trumpas netikėtą pasiūlymą paskelbė iš Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo Japonijos Osakos mieste. „Jei pirmininkas Kimas iš Šiaurės Korėjos mato, (tai) aš susitikčiau su juo prie sienos/DMZ, tiesiog paspausti jam rankos ir pasakyti „Labas“(?)!“ – tviteryje parašė jis.

Vėliau prezidentas žurnalistams sakė, kad „šį rytą tiesiog apie tai pagalvojo“, bet pasiūlymas buvo paskelbtas po pastarojo meto diplomatijos suintensyvėjimo po nesėkme pasibaigusio D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo Hanojuje.

Įtarimai, kad kažkas vyksta, sustiprėjo JAV valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo vėlai penktadienį praleidus G-20 vakarienę ir nenurodžius šio sprendimo priežasties.

„Pažiūrėsime. Jei jis ten, pasimatysime porai minučių, – sakė D.Trumpas. – Tiesiog zonduoju, nes nežinau, kur jis šiuo metu yra, jo gali nebūti Šiaurės Korėjoje.“

„Atrodo, kad mes sutariame... Tai gerai, o ne blogai“, – pridūrė prezidentas.

Vėliau šeštadienį D.Trumpas pareiškė, kad „be problemų“ įžengtų į Šiaurės Korėjos teritoriją, jei prie sienos susitiktų su Kim Jong Unu.

„Žinoma, be abejo. Jausčiausi labai gerai tą darydamas. Man tai nebūtų problema," – tvirtino jis, paklaustas, ar įžengtų į Šiaurės Korėjos teritoriją, jei susitikimas su Kim Jong Unu demilitarizuotojoje zonoje įvyktų.

„Prasminga proga“

Pasak Šiaurės Korėjos užsienio reikalų viceministrės Choe Son Hui, jei susitikimas įvyks, tai bus „dar viena reikšminga proga toliau gilinti dviejų lyderių asmeninius ryšius ir skatinti dvišalius santykius.“

Iš Šiaurės Korėjos pabėgęs ekspertas Ahn Chan-ilas, šiuo metu dirbantis Seule, sakė, kad Šiaurės Korėjos gyventojams draudžiama naudotis „Twitter“, tačiau Kim Jong Unas ir kiti šalies vadovai turėtų turėti prieigą prie šio ir kitų socialinių tinklų.

Pietų Korėjos prezidentūra pareiškė, kad šiuo metu dar niekas nepatvirtinta, ir pridūrė: „Mūsų pozicija nepasikeitė, mes tikimės JAV ir Šiaurės Korėjos dialogo“.

D.Trumpo ir Kim Jong Uno apsikeitimas laiškais, įvykęs po kelis mėnesius trukusios viešos tylos, sukėlė vilčių, kad bus surengtas trečias abiejų lyderių susitikimas. Pirmasis, istorinis viršūnių susitikimas įvyko 2018 m. birželio 12 d. Singapūre, o antrasis – šių metų vasarį Hanojuje.

JAV prezidentas vyks į Seulą iš karto po Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo Osakoje. Šiame Japonijos mieste šeštadienį įvyko labai lauktas D.Trumpo susitikimas su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu.

Pietų Korėjos susivienijimo ministro teigimu, D.Trumpas ir Kim Jong Unas nuo praėjusių metų pradžios vienas kitam parašė iš viso 12 laiškų, aštuonis iš jų – Šiaurės Korėjos vadovas.

Baltųjų rūmų vadovas Seule lankysis praėjus savaitei po Kinijos prezidento Xi Jinpingo vizito Pchenjane. Apžvalgininkų teigimu, po tokių susitikimų dažnai galima tikėtis diplomatinių persilaužimų.

Hanojaus viršūnių susitikimas žlugo dėl nesutarimų, ko Šiaurės Korėja būtų pasirengusi atsisakyti mainais už sankcijų sušvelninimą.

Abi pusės dėl nepasisekusių derybų kaltino viena kitą, tačiau amerikiečiai pareiškė, jog yra pasirengę bet kada susitikti su šiaurės korėjiečiais be išankstinių sąlygų, kad diplomatinės pastangos tęstųsi.

„Galbūt nieko neįvyktų“

Abiejų šalių tiesioginės derybos nebuvo atnaujintos, o Šiaurės Korėja praeitą mėnesį padidino įtampą, paleidusi mažo nuotolio raketų – pirmąkart nuo 2017 metų lapkričio.

Apžvalgininkas Ankitas Panda iš Amerikiečių mokslininkų federacijos socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Manau, geriausiu atveju įvyks susitikimas ir bus pasiekta pažangos kai kuriais su denuklearizacija nesusijusiais klausimais, dėl kurių buvo susitarta Hanojuje.“

Anot jo, pirmieji žingsniai normalizuojant buvusių priešų santykius būtų formalus Korėjos karo, kuris baigėsi tik paliaubomis, pabaigos paskelbimas ir ryšių palaikymo biurų įsteigimas.

„O galbūt apskritai nieko neįvyktų," – pridūrė A.Panda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs