Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 08 07 /15:16

Donaldas Trumpas: užsiimantys verslu su Iranu negalės daryti verslo Amerikoje

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pareiškė, kad Iranui grąžinamos sankcijos bus „visų laikų skaudžiausuos“, taip pat perspėjo kitas valstybes nepalaikyti verslo ryšių su Teheranu.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas: užsiimantys verslu su Iranu negalės daryti verslo Amerikoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jungtinės Valstijos antradienį grąžino virtinę griežtų vienašališkų sankcijų Iranui, anksčiau atšauktų pagal 2015 metų istorinį tarptautinį susitarimą dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos, iš kurio D.Trumpas gegužę pasitraukė.

„Sankcijos Iranui buvo oficialiai įvestos. Tai skaudžiausios kada nors įvestos sankcijos ir lapkritį jos bus pakeltos į naują lygį“, – per „Twitter“ ryte parašė prezidentas.

„Bet kas, užsiimantis verslu su Iranu, NEUŽSIIMS verslu su Jungtinėmis Valstijomis, – pridūrė D.Trumpas. – Prašau TAIKOS PASAULYJE, nieko daugiau.“

Pirmadienį D.Trumpo paskelbtame dekrete rašoma, kad sankcijomis siekiama didinti finansinį spaudimą Teheranui, kad būtų rastas „visapusiškas ir ilgalaikis sprendimas“ dėl jo keliamų grėsmių, įskaitant raketų kūrimą ir jo „piktavališką“ veiklą regione.

Antradienį įvestos sankcijos, apribojančios Irano prieigą prie JAV dolerių banknotų ir svarbių pramonės šakų, įskaitant automobilių ir kilimų įmones, sąmyšio šiitiškos respublikos ekonomikoje tikriausiai dar nesukels.

Iš tikrųjų Irano rinkose vyko gana aktyvi prekyba. Nuo sekmadienio, kai vyriausybė sušvelnino užsienio valiutos konvertavimo taisykles ir leido nevaržomai bei neapmokestinamai importuoti auksą bei užsienio valiutas, rialo kursas sustiprėjo 20 procentų.

Tačiau lapkričio 5-ąją įsigalios kitas sankcijų paketas, paveiksiantis Iranui gyvybiškai svarbų naftos sektorių. Šių priemonių poveikis gali būti daug žalingesnis, nors kai kurie svarbūs Teherano klientai, tarp jų Kinija, Indija ir Turkija, atsisakė reikšmingai sumažinti pirkimus.

D.Trumpas galingųjų šalių susitarimą dėl Irano branduolinės programos griežtai kritikuoja dar nuo savo prezidento rinkimų kampanijos. Gegužės 8-ąją jis ištesėjo savo pažadą išvesti iš šio susitarimo Jungtines Valstijas.

Vis dėlto kitos signatarės – Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Vokietija ir Rusija – taip pat deryboms tarpininkavusi Europos Sąjunga ragino D.Trumpą neišeiti iš susitarimo, turinčio įtikinti Iraną nesiekti susikurti branduolinio arsenalo.

„Daimler“ stabdo veiklą Irane

Vokietijos automobilių gamintojas „Daimler“ antradienį paskelbė dėl atnaujintų JAV sankcijų sustabdantis visą veiklą Irane.

„Mes sustabdėme ir taip ribotą savo veiklą Irane, laikydamiesi pritaikytų sankcijų“,– naujienų agentūrai AFP nusiųstame pranešime teigė „Daimler“ atstovė, pridūrusi, kad bendrovė atidžiai seka politinius įvykius šalyje.

Iki tol „Daimler“ rengė plėtros Irane planus bei buvo sutarusi dėl partnerystės su dviem vietos įmonėmis, pagal kurią bendrovės šalyje būtų gaminusios „Mercedes-Benz“ markės sunkvežimius.

JAV automobilių nepardavinėjanti „Renault“ sako liksianti Irane nepaisant sankcijų.

Tačiau naftos milžinas „Total“ ir kitas prancūzų automobilių gamintojas „PSA Peugeot Citroen“ užsiminė paliksiantys Iraną.

„Daimler“ 2016 metais pasirašė ketinimų raštą gaminti ir parduoti „Mercedes“ sunkvežimius Irane pagal partnerystę su vietos bendrovėmis „Iran Khodro Diesel“ ir „Mammut Group“.

Savo pranešime „Daimler“ akcentavo, kad bendrovė iki šiol nebuvo pradėjusi Irane gaminti ar pardavinėti nei sunkvežimių, nei lengvųjų automobilių.

„Mes toliau atidžiai stebėsime politinius įvykius, ypač tuos, kurie susiję su branduolinio susitarimo ateitimi“, – pridūrė „Daimler“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos