„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Donaldas Trumpas vėl siautėjo „Twitter“: paleido salvę prieš Kiniją

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį paskelbė virtinę prieš Kiniją nukreiptų „Twitter“ žinučių, apkaltindamas Azijos milžinę manipuliuojant valiuta ir vykdant karinio ekspansionizmo politiką Pietų Kinijos jūroje.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Dviem dienomis anksčiau D.Trumpas surizikavo įžeisti Pekiną, priėmęs Taivano prezidentės skambutį. Vėliausi jo pareiškimai žymi potencialaus prekybos karo tarp dviejų didžiausių pasaulyje ekonomikų perspektyvą.

D.Trumpas dažnai kritikuodavo Kiniją per prezidento rinkimų kampaniją. Dabar, kai jis ruošiasi sausį perimti Baltuosius, rūmus, visi ženklai rodo, kad šis veikėjas nusiteikęs išlaikyti agresyvų kursą Pekino atžvilgiu.

„Ar Kinija mūsų atsiklausė, ar bus gerai devalvuoti jų valiutą (dėl ko mūsų bendrovėms tapo sunku konkuruoti), smarkiai apmokestinti mūsų produktus, siunčiamus į jų šalį (JAV jų neapmokestina) arba pastatyti didžiulį karinį kompleksą vidury Pietų Kinijos jūros?“ – klausė jis ir pats atsakė: „Nemanau!“

Kinija – didžiausia JAV prekybos partnerė, bet Amerikos prekybos su Pekinu prekėmis ir paslaugomis deficitas 2015 metais buvo 366 mlrd. dolerių, 6,6 proc. didesnis negu 2014-aisiais.

Penktadienį D.Trumpas rizikavo užsitraukti Pekino pyktį, kai pasikalbėjo su Taivano prezidente Tsai Ing-wen, pasveikinusia jį su pergale rinkimuose.

JAV politikai dažnai kaltina Kiniją dirbtinai mažinant savo valiutos vertę, kad sudarytų geresnes sąlygas eksportui. Per pastaruosius pustrečių metų juanis nuvertėjo apie 15 procentų.

D.Trumpas žadėjo oficialiai paskelbti Kiniją „valiutų manipuliatore“ pačią pirmąją savo kadencijos dieną. Šis žingsnis įpareigotų JAV Iždo departamentą pradėti derybas su Pekinu, kad būtų leista padidėti juanio kursui.

Kinija valdo apie 1 trln. dolerių JAV skolų, tad Vašingtonas per tokias derybas turėtų mažai svertų. Be to, minėtas D.Trumpo žingsnis pakenktų dvišaliams santykiams ir padidintų prekybos karo tikimybę.

Kinija taiko vidutiniškai 15,6 proc. tarifą iš JAV importuojamiems žemės ūkio produktams, o kitas prekes apmokestina 9 proc. tarifu, rodo Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) duomenys.

Tuo tarpu Kinijos žemės ūkio produkcija, įvežama į Jungtines Valstijas, apmokestinama 4,4 proc., o kitokios prekės – 3,6 proc. tarifu.

Penktadienį D.Trumpas rizikavo užsitraukti Pekino pyktį, kai pasikalbėjo su Taivano prezidente Tsai Ing-wen, pasveikinusia jį su pergale rinkimuose.

Autonominį Taivaną Kinija laiko savo teritorijos dalimi ir sako galinti bet kada susigrąžinti šią salą – netgi panaudojant jėgą. Bet koks JAV žingsnis, kuris gali būti interpretuojamas kaip palaikymas Taivano nepriklausomybei, gali smarkiai suerzinti Pekiną.

Būsimasis D.Trumpo viceprezidentas Mike'as Pence'as stengėsi sumažinti minėto pokalbio padarinius, sakydamas, kad tas skambutis tebuvo mandagumo ženklas. Pasak jo, bet kokia nauja kryptis politikoje Kinijos atžvilgiu bus sprendžiama po D.Trumpo inauguracijos.

Kinija į D.Trumpo ir Tsai Ing-wen pokalbį reagavo atsargiai, o valstybinė žiniasklaida teigė, kad šis kontaktas įvyko tik dėl išrinktojo prezidento „nepatyrimo“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs