Du rusų naikintuvai pažeidė Japonijos oro erdvę, Rusija tai neigia

Du rusų naikintuvai ketvirtadienį pažeidė Japonijos oro erdvę, o Tokijas buvo skubiai pasiuntęs savo lėktuvus jų nuvyti, pranešė Gynybos ministerija.
Japonijos premjeras Shinzo Abe
Japonijos premjeras Shinzo Abe / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Rusijos lėktuvai buvo pastebėti prie šiaurinės Hokaido salos krantų ir buvo ten kiek ilgiau nei minutę.

Tai įvyko netrukus po to, kai Japonijos naujasis premjeras paskelbė norintis rasti „abipusiai priimtiną sprendimą“ dešimtmečius trunkančiam teritoriniam ginčui su Rusija ir pasirašyti seniai vėluojantį taikos susitarimą su Maskva.

Japonijos URM pareiškė oficialų protestą dėl dviejų naikintuvų Rusijos naikintuvų SU-27 įskridimo į šalies oro erdvę apie 15 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku.

„Šiandien apie 15 val. kariniai naikintuvai, priklausantys Rusijos Federacijai, pažeidė mūsų šalies oro erdvę virš teritorinių vandenių prie Riširio salos netoli Hokaido“, – sakoma ministerijos pranešime.

Šis incidentas įvyko praėjus kelioms valandoms po to, kai karingo būdo Japonijos premjeras Shinzo Abe, atėjęs į valdžią pernai gruodį, žadėdamas griežtesnę diplomatiją, išsakė iš pažiūros geranoriškų komentarų apie Rusijos administruojamas Pietų Kurilų salas, kurios Japonijoje vadinamos Šiaurinėmis teritorijomis.

Sh.Abe tonas aiškiai skyrėsi nuo kompromisų nepripažįstančios pozicijos ginče su Pekinu dėl Rytų Kinijos jūroje esančių kitų salų suverenumo.

„Tai nekeičia mano ryžto padaryti viską, ką galiu, kad būtų pasirašyta taikos sutartis su Rusija, išsprendus Šiaurinių teritorijų klausimą“, – sakė premjeras.

Gruodį Sh.Abe ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susitarė atnaujinti derybas dėl oficialios taikos sutarties, kurios abi šalys nėra pasirašiusios nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos 1945 metais. Šias pastangas daugiausiai trikdė neišspręstas ginčas dėl Pietų Kurilų.

„Kalbėdamas telefonu, pasakiau prezidentui Putinui, kad stengsiuosi rasti abiem pusėms priimtiną sprendinį, kad būtų galutinai išspręstas Šiaurinių teritorijų klausimas“, – Sh.Abe sakė Tokijuje surengtame vyriausybės palaikomame mitinge, kuriame dalyvavo apie 2 tūkst. buvusių tų salų gyventojų ir jų palikuonių.

Paskutinėmis Antrojo pasaulinio karo dienomis Sovietų Sąjungos pajėgos užėmė salas, esančias žuvinguose vandenyse į šiaurę nuo Hokaido, ir išvarė ten gyvenusius japonus.

Vėliau tose salose buvo apgyvendinti rusai, tačiau jos liko skurdžiu ir neišsivysčiusiu šalies regionu.

Sh.Abe komentarai nuskambėjo tebesitęsiant didelei įtampai tarp Japonijos ir Kinijos dėl Tokijo administruojamų Senkaku salų, kurias Pekinas vadina Diaoju salomis.

Antradienį Japonija pranešė, kad viena Kinijos fregata buvo nukreipusi ginklus nutaikantį radarą į vieną Japonijos karinį laivą, o toks incidentas buvo pirmasis nuo šio ginčo paaštrėjimo praeitą vasarą.

Sh.Abe trečiadienį pareiškė, kad tas incidentas buvo „pavojingas“ ir „provokuojantis“.

Japonijos premjeras ne kartą yra sakęs, kad nėra jokios erdvės deryboms dėl ginčijamų salų Rytų Kinijos jūroje. Tačiau jis taip pat pažymėjo, jog šis ginčas neturėtų trikdyti ryšių su Pekinu, kuris yra svarbus prekybos partneris.

Rusija neigia, kad jos naikintuvai pažeidė Japonijos oro erdvę

Rusija paneigė, kad jos naikintuvai ketvirtadienį buvo įskridę į Japonijos oro erdvę, kai Tokijas pakėlė į orą savo lėktuvus ir pareiškė protestą dėl numanomo įsibrovimo netoli šiaurinės Hokaido salos.

Rusija šią savaitę vykdo karines pratybas prie ginčijamų Kurilų salų.

„Karinių lėktuvų skrydžiai vykdomi griežtai pagal tarptautines taisykles, nustatančias oro erdvę, ir nepažeidžia kitų šalių sienų“, – Gynybos ministerijos atstovas pulkininkas Aleksandras Gordejevas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

„Visi oro pajėgų skrydžiai tame regione griežtai reguliuojami jungtinio štabo ir vykdomi prižiūrint oro eismo dispečeriams“, – pridūrė A.Gordejevas, kuris yra Rusijos Tolimųjų Rytų karinės apygardos atstovas.

Ketvirtadienį Japonijoje minima Šiaurinių teritorijų diena, kai šalyje tradiciškai rengiami mitingai, kuriuose Rusija raginama grąžinti Tokijui ginčijamas salas į šiaurę nuo Hokaido. Šios demonstracijos paprastai padidina įtampą tarp Japonijos ir Rusijos dėl ginčijamų teritorijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai