Džihadistų sukilimo krečiamame Nigeryje – istoriniai rinkimai

Sachelio regionui priklausančiame Nigeryje sekmadienį prasidėjo istoriniai rinkimai, galintys įtvirtinti pirmąjį šalies istorijoje taikų valdžios perdavimą tarp dviejų išrinktų prezidentų, nepaisant besitęsiančio kruvino džihadistų sukilimo.
Pabėgėliai Nigeryje
Pabėgėliai Nigeryje / „Scanpix“/AP nuotr.
Temos: 2 Rinkimai Nigeris

Prieš 60 metų nepriklausomybę nuo Prancūzijos atgavusią Vakarų Afrikos valstybę nuo to laiko tebekrečia nestabilumas. Remiantis JT Žmogaus raidos indeksu, Nigeris taip pat yra viena skurdžiausių pasaulio šalių.

Teisę balsuoti prezidento ir kartu vykstančiuose parlamento rinkimuose turi maždaug 7,4 mln. piliečių.

Prezidentas Mahamadou Issoufou, kuris buvo išrinktas 2011-aisiais po ankstesniais metais įvykdyto paskutinio valstybės perversmo, savanoriškai traukiasi iš pareigų, išdirbęs dvi penkerių metų kadencijas.

Iš 30 kandidatų favoritu laikomas jo parinktas įpėdinis – 60 metų Mohamedas Bazoumas, anksčiau dirbęs vidaus reikalų ir užsienio reikalų ministro postuose.

Kitais rimtais pretendentais laikomi du buvę valstybės vadovai – 70 metų Mahamen'as Ousmane'as ir 55-erių Salou Djibo.

Pagrindiniam M.Bazoumo varžovui, 70 metų ekspremjerui Hamai Amadou, praėjusį mėnesį buvo uždrausta balotiruotis. Tokį sprendimą valdžia motyvavo tuo, kad 2017 metais pastarajam buvo skirta 12 mėnesį laisvės atėmimo bausmė už įtariamą prekybą kūdikiais. Pats H. Amadou tokį kaltinimą vadina fiktyviu.

Rinkimų kampaniją aptemdė sudėtinga saugumo padėtis šalyje.

Nigerį dviem frontais puola džihadistai – pietvakariuose pasienyje su Maliu ir šalia pietryčių sienos su Nigerija.

Jungtinių Tautų duomenimis, pernai per ekstremistų išpuolius ir islamistų kurstomą etninį smurtą žuvo 4 tūkst. žmonių Burkina Fase, Malyje ir Nigeryje.

Pačiame Nigeryje per pastaruosius penkerius metus mirė šimtai žmonių, o dar šimtai tūkstančių paliko savo namus.

Ir taip nestabili ekonomika pastaruoju metu susiduria su dideliais iššūkiais.

Pasaulio banko duomenimis, praėjusiais metais maždaug 42 proc. šalies gyventojų teko pragyventi už mažiau kaip 1,90 JAV dolerio (1,56 euro) per dieną, o beveik penktadalis visų 23 mln. gyventojų, kurių skaičius sparčiai auga, priklausė nuo pagalbos maistu.

Pirmadienį pietvakariniame Tilaberio regione per ataką iš pasalos žuvo septyni kariai ir 11 įtariamų džihadistų, ketvirtadienį pranešė vyriausybė.

Gruodžio 12 dieną, savivaldos ir regionų rinkimų išvakarėse, pietrytiniame Difos regione esančiame Tumure buvo nužudyti 34 kaimiečiai. Tie rinkimai dėl prastos saugumo padėties buvo kelis kartus atidėti.

Pasak vyriausybės, prieš sekmadienio rinkimus šalyje buvo mobilizuotos gausios ginkluotosios pajėgos.

„Pavieniai išpuoliai nesutrukdys rinkimų“, – ketvirtadienį patikino vienas valdžios atstovas.

Po išpuolio Tumure Nigeryje buvo trims dienoms paskelbtas gedulas, o jau kitą dieną surengti rinkimai įvyko sklandžiai, nurodė pareigūnai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai