E.Muskas atšaukė finansavimą grupei, gelbėjančiai Ukrainos vaikus Rusijoje

Milijardierius Elonas Muskas nurodė sustabdyti Jeilio universiteto grupės, padėjusios išgelbėti šimtus Rusijos pagrobtų Ukrainos vaikų, finansavimą, skelbia bulvarinis leidinys „Mirror“. Tą patvirtino ir kitos žiniasklaidos priemonės.
Elonas Muskas
Elonas Muskas / „Reuters“/„Scanpix“

Iki šiol JAV vyriausybė finansavo Jeilio humanitarinių tyrimų laboratorijos mokslininkų grupę, kuri sekė dingusius ukrainiečių vaikus, naudodamiesi atvirojo kodo technologijomis, įskaitant palydovines nuotraukas, socialinius tinklus ir publikacijas Rusijos žiniasklaidoje, kad nustatytų galimą vaikų buvimo vietą. Ekspertai savo išvadas perduodavo Ukrainos valdžios institucijoms, kurios vykdė vaikų grąžinimo operacijas.

Jeilio humanitarinių tyrimų laboratorija taip pat dalijosi įrodymais su Europolu ir Tarptautiniu baudžiamuoju teismu.

„Stiprūs kartu“ archyvo nuotr. /Ukrainiečių vaikai Lietuvoje
Ukrainiečių vaikai Lietuvoje / „Stiprūs kartu“ archyvo nuotr.

Pažymima, kad Jeilio komanda jau padėjo Ukrainai grąžinti šimtus vaikų.

Pažymima, kad projekto finansavimas buvo sustabdytas vykdant Vyriausybės efektyvumo departamento (DOGE), kuriam vadovauja E.Muskas, veiklą. Pasak naujienų portalo „The i Paper“, organizacijos veikla gali būti nutraukta 2025 m. sausio pabaigoje.

Sprendimas sumažinti finansavimą gali pakenkti Ukrainos galimybėms grąžinti vaikus iš Rusijos teritorijos. Be to, projekto nutraukimas sukels dar didesnį susirūpinimą dėl Donaldo Trumpo administracijos pozicijos Rusijos atžvilgiu ir bus naujas smūgis trapiems Vašingtono ir Kyjivo santykiams, pažymėjo „The i Paper“.

Amerikos koalicijos už Ukrainą politikos komiteto narė ir savanorė Kateryna Pavlevič patvirtino, kad sustabdytas finansavimas Jeilio humanitarinių tyrimų laboratorijai, kuri yra vienas geriausių pasaulyje mokslinių tyrimų institutų, ieškojusių Rusijos pagrobtų vaikų.

„Galima būtų tai nurašyti kaip aplaidumą, tačiau tą pačią dieną Valstybės departamentas sustabdo įrodymų apie Rusijos nusikaltimą – vaikų deportaciją – perdavimą Europos kolegoms, konkrečiai "Europolui“, – socialiniame tinkle „Facebook" teigė K.Pavlevič.

Ji pridūrė, kad patvirtinti 19 546 Ukrainos vaikų pagrobimo atvejai, tačiau tikrasis skaičius gali būti apie 200 000. Į Ukrainą pavyko grąžinti tik 1 240 vaikų.

Beveik prieš du metus Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir šalies vaikų reikalų komisarės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderius.

Shutterstock nuotr./Karas Ukrainoje
Karas Ukrainoje / Shutterstock nuotr.

Jeilio visuomenės sveikatos mokyklos Humanitarinių tyrimų laboratorija jau paskelbė tyrimą dėl ukrainiečių vaikų sulaikymo centrų kūrimo Rusijoje ir okupuotame Kryme.

Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka taip pat kaltinamas dalyvavimu deportuojant vaikus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“