EDAPP kritikuoja planą dėl skenavimo įrangos naudojimo migrantams tikrinti

Europos Sąjungos planas imti neteisėtų migrantų ir prieglobsčio prašytojų pirštų antspaudus ir naudoti veido atpažinimo technologijas yra problemiškas ir neturėtų tapti precedentu kitiems įstatymams, penktadienį pareiškė bloko duomenų apsaugos priežiūros pareigūnas.
Markku Ulander/LEHTIKUVA/SIPA / Markku Ulander/LEHTIKUVA/SIPA
Markku Ulander/LEHTIKUVA/SIPA / Markku Ulander/LEHTIKUVA/SIPA

„Nėra įrodymų, kad reglamente numatytos priemonės iš tikrųjų yra pagrįstos“, – teigiama nepriklausomo Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūno (EDAPP) Wojciecho Wiewiorowskio (Voichecho Vieviorovskio) pareiškime.

„Manau, kad poveikio vertinimo nebuvimas kelia nerimą, atsižvelgiant į tai, kad kalbama apie asmens duomenis – neskelbtinus biometrinius duomenis – ir kad tai gali būti susiję su pažeidžiamais asmenimis: migrantais“, – sakė jis.

„EDAPP mano, kad tai neturėtų būti precedentas bet kokiems būsimiems teisės aktams, darantiems panašų poveikį pagrindinėms teisėms į privatumą ir duomenų apsaugą“, – pridūrė jis.

ES šalys ir Europos Parlamentas gruodį susitarė dėl teisės aktų projektų, į kuriuos įtrauktas neteisėtų migrantų ir prieglobsčio prašytojų duomenų rinkimas.

Kitos priemonės – greitesnis neteisėtai atvykusių asmenų tikrinimas, daugiau sulaikymo pasienyje centrų, spartesnis deportavimas ir bendra atsakomybė, kad būtų sumažintas spaudimas prie sienos esančioms ES šalims.

Tikimasi, kad reforma bus patvirtinta iki šių metų birželio, kai bus renkamas kitas Europos Parlamentas.

Įstatymo projektas per daug nekonkretus

Migrantams padedančios labdaros organizacijos, tarp jų „Amnesty International“, „Oxfam“, kritikavo šiuos pakeitimus kaip žmogaus teisių principų ir pabėgėlių teisės pažeidimą.

EDAPP, kuris užtikrina, kad ES institucijos laikytųsi bloko duomenų apsaugos įstatymų, teikia tik rekomendacijas.

Būdama patariamoji institucija, ji neturi tiesioginių įgaliojimų keisti įstatymus, nors gali dalyvauti Europos Teisingumo Teisme nagrinėjamose bylose.

Nuo 2019 metų EDAPP pareigas einantis W. Wiewiorowskis antradienį pateikė nuomonę dėl biometrinių duomenų aspekto, susijusio su migracijos taisyklių peržiūra.

Jis pripažino, kad kova su neteisėtu migrantų gabenimu ir prekyba žmonėmis yra svarbus tikslas, kuris „gali pateisinti pagrindinių asmens teisių ir laisvių apribojimus“.

Tačiau jis pabrėžė, kad reikia laikytis proporcingumo principo. Jis sakė, kad įstatymo projekte pernelyg miglotai apibūdinamas tokio biometrinių duomenų rinkimo ir naudojimo poveikis.

W. Wiewiorowskis rekomendavo privalomas apsaugos priemones, taip pat atsižvelgti į tai, kaip Europolas tvarko duomenis, ir apriboti ES sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ galimybes naudoti duomenis kovai su neteisėtu migrantų gabenimu, „kad „Frontex“ de facto netaptų teisėsaugos agentūra“.

Jis taip pat paragino atidžiau išnagrinėti, kaip surinkti migrantų duomenys gali būti perduodami ES nepriklausančioms šalims.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis